در این مقاله، می‌خواهیم راجع به یک بخش کوچک از تکنولوژی های هوشمند سازی هتل ها و ساختمان ها صحبت کنیم؛ یعنی دستگاه های هوشمند شناسایی کارت و پاورسوئیچ هوشمند ( که از اتلاف  زمان و انرژی جلوگیری می کنند. منظور از کارت در اینجا ، کارت‌هاییست که برای باز کردن قفل های هوشمند استفاده می شود و مخصوص درب اتاق هتل ها و یا خانه ها می باشد . به شما می گوییم که این دو چگونه کار می کنند و نحوه عملکردشان چگونه است و راجب انواع مختلف آن و همچنین مزایای آن ها صحبت میکنیم.

 دستگاه شناسایی کارت ( Card Reader )  چیست ؟

این دستگاه در کنار در اتاق نصب می شود و فرد برای باز کردن قفل در ، باید کارت خود را در نزدیکی این دستگاه نگه دارد ، و در صورت شناسایی کارت توسط دستگاه ، قفل باز می شود.

این دستگاه ها در دو نوع موجود می باشند :

نوع اول : مدلی که از پلاستیک “IP20” ساخته شده است و رنگ های سیاه و سفید آن موجود است. این نوع دستگاه های شناسایی کارت از نرم افزار خاصی برای برنامه ریزی استفاده می کنند که به این دستگاه این قابلیت را می دهد که کارت های مختلفی را شناسایی کند ( به عنوان مثال می تواند بین کارت مهمان ، رئیس و کارمند هتل تمایز قائل شود و همه ان ها را می تواند شناسایی کند ) و محدودیتی برای آن نیست . این دستگاه همچنین می تواند بر ظرفیت و تعداد افراد اتاق نظارت داشته باشد .

‌ نوع دوم : مدلی که از پلاستیک و آلومینیوم ساخته شده است و در رنگ سیاه و نقره ای موجود است . این نوع دستگاه شناسایی کارت محدودیت هایی دارد . این دستگاه فقط می تواند تا ۲۰۰ کارت یکسان را قبول کند و نمی تواند بین کارت ها تمایز قائل شود ( به عنوان مثال اگر قفل جوری تنظیم شده باشد که با کارت مخصوص مهمان های هتل باز شود ، دیگر نمی توان با کارت مخصوص مدیر هتل آن را باز کرد زیرا این دستگاه فقط توانایی شناخت یک نوع کارت را دارد ) .

شما می توانید بر روی هر دو نوع کارت ، شماره اتاق ، نوشته ، سمبل هتل و … را پرینت کنید . هر دوی این دستگاه ها به یک سیستم کلی برای شناسایی و باز/بسته کردن قفل کارتی متصل هستند.

قبل از خرید قفل دیجیتال این ۷ سوال را از فروشنده در مورد امنیت قفل بپرسید

پاورسوئیچ هوشمند چیست ؟

پاورسوئیچ هوشمند چیست ؟

دستگاه نگه دارنده ی کارت ( Card Holder ) یا پاور سوئیچ هوشمند چیست ؟

این دستگاه هم در کنار در نصب می شود ( در قسمت داخلی اتاق ) و برای جلوگیری از اتلاف انرژی استفاده می شود ، به این صورت که اگه کارت مخصوص اتاق را در آن بگذارید ، تمام دستگاه هایی برقی ( مانند لامپ ها ، ترموستات و …) که از قبل دستور گر