مشخصا هر چیزی از جمله قفل‌ها طول عمر محدود خودشان را دارند و بعد از مدتی استفاده مجبور هستیم آن‌ها را با قفل‌های جدید و با کارایی بالاتر جا به جا کنیم. اما آیا برای هر خرده کاری‌ای در خانه لازم است هزینه کنیم و یک قفل ساز بیاوریم تا مغزی قفل درب را عوض کند و دستگیره جدید نصب کند؟

مشخصا با کمی صبر و حوصله و یادگیری مراحل ساده تعویض مغزی قفل درب می‌توانید خودتان بدون نیاز به فرد متخصص این کار را انجام دهید و مطمئن باشید که از اینکار لذت خواهید برد.

البته عوض کردن مغزی قفل درب و نصب دستگیره جدید همیشه برای زیبایی و نو شدن نیست و در بیشتر موارد برای حفظ امنییت بیشتر است.

جهت مشاهده تمامی محصولات دستگیره های دیجیتال یوکا کلیک کنید

مشخصا در هر جایی که زندگی کنید سارقین منطقه هم به روز هستند و در کمین‌های خودشان قطعا خانه‌ها و قفل‌هایی را مورد هدف قرار می‌دهند که می‌دانند فرسوده و قدیمی هستند و امنیت لازم را ندارند.

پس یکی از دلایلی که هر چند وقت یکبار لازم است که قفل‌های درب خانه یا محل کارمان را تعویض کنیم این است که گزینه مناسب را از جلوی راه سارقین برداریم.

چون هیچ سارقی حاضر نیست به عنوان مثال با یک قفل دیجیتال در بیافتد !! چون می داند که اگر بر فرض محال بتواند قفل دیجیتالی را باز کند ان‌قدر برای او زمان گیر است که قطعا گیر می‌افتد و هیچ دزد عاقلی این ریسک را نمی‌کند!!

نمونه قفل‌های دیجیتالی که سارقین با دیدن آن‌ها فرار می‌کنند و حتی نزدیک‌شان هم نمی‌شوند !

برای تعویض مغزی قفل درب باید از کجا شروع کنیم؟

۱- اندازه گیری دستگیره

آموزش تعویض مغزی قفل درب
آموزش تعویض مغزی قفل درب

معمولا قسمت جلو و پشت قاب قفل ها به یک میزان و به یک اندازه از مغزی قفل نیستند .

خرید قفل های الکترونیکی هوشمند یوکا-نوآوران هوشمند

بنابراین قدم اول برای اینکه از گیج شدن و دردسرهای بعدی تعویض قفل درب در امان بمانید این است که این فاصله را اندازه بگیرید. برای اندازه‌گیری دقیقا این قسمت، شکل بالا می‌تواند به شما کمک کند.

در اکثر قفل های جدید این فاصله بین ۶ تا ۶.۵ سانتی متر است و معمولا هم پیچ و مهره های جلو و پشت دستگیره با هم یکی هستند . اما باز هم برای اطمینان بیشتر و اینکه ممکن است قفل شما از نوع قدیمی باشد بهتر است قبل از اینکه به فروشگاه قفل بروید و یک قفل جدید بخرید این اندازه گیری را انجام دهید .

چون اگر قفلی بخرید که نسبت به قاب و سوراخی که در حال حاضر روی قفل دارید کوچک و بزرگ باشد آن وقت است که گرفتار می‌شوید و به یک نجار نیاز پیدا می‌کنید که با دستگاه بخواهد جای قفل را در بیاورد.

البته اگر دوست داشته باشید می‌توانید قبل از خرید قفل دیجیتالی با کارشناسان یوکا تماس بگیرید و عکس درب و قفل خودتان را بفرستید تا به دقت بررسی شود و از طریق مشاوره تلفنی راهنمایی لازم را کسب کنید تا یک قفل اشتباه و نامتناسب نخرید.

می‌خواهم بدانم چه نوع قفلی دقیقا مناسب درب خانه یا محل کارم است ؟

۲- پیچ های دستگیره را باز کنید

تعویض مغزی قفل درب ضد سرقت
تعویض مغزی قفل درب ضد سرقت

در ابتدا می‌خواهیم قسمت داخلی دستگیره را در بیاوریم و برای این‌کار نیاز داریم که تمامی پیچ‌ها را آزاد کنیم. برای باز کردن راحت‌تر پیچ‌ها اگر پیچ گوشتی برقی ندارید حتما بدنه دستگیره را با یک دست سفت و محکم بگیرید و بعد اقدام به باز کردن پیچ‌ها بکنید.

اما گاهی پیچ‌ها در دستگیره‌های جدیدتر در دید نیستند و به صورت مخفی هستند و لازم است از آچار آلن استفاده کنید.

چگونه کلید شکسته را از قفل در بیاوریم ؟ ( ۵ روش بسیار ساده به کمک ابزارهای دم دستی)

۳- دستگیره را جدا کنید

آموزش تعویض دستگیره درب ضد سرقت
آموزش تعویض دستگیره درب ضد سرقت

بعد از باز کردن پیچ‌ها لازم است دو طرف دستگیره را از داخل و بیرون بگیرید و با یک چند حرکت بخش‌های مختلف دستگیره را از درب جدا کنید.

تعویض دستگیره درب ضد سرقت
تعویض دستگیره درب ضد سرقت

احتیاط: در این زمان باید خیلی مراقب باشید که درب بسته نشود.

۱۱ راهکار ساده برای جلوگیری از ورود سارقین به خانه یا محل کار

۴- چرخ لنگر قفل را باز کنید

بعد از باز کردن دستگیره‌های بیرونی و داخلی قفل درب نوبت به چرخ لنگر قفل است. برای باز کردن چرخ لنگر قفل درب ضد سرقت هم فقط کافی است پیچ‌های آن را باز کنید و بعد چرخ لنگر را بیرون بکشید.

چگونه دستگیره درب ضد سرقت را تعویض کنیم ؟
چگونه دستگیره درب ضد سرقت را تعویض کنیم ؟

اگر قفلی که می‌خواهید جایگزین کنید از همان برند قفل قبلی و از همان مدل است می توانید این قسمت چرخ لنگر را تعویض نکنید. البته فقط در صورتی می‌توانید این‌کار را بکنید که با مقایسه قفل قدیمی و جدیدتان در کنار هم به این نتیجه برسید که هر دو یکی هستند.

بعد از نصب قفل دیجیتال با کلیدها چه کار کنیم ؟ (۷ ایده خلاقانه برای کاربرد مجدد کلیدهای دور ریختنی)

روش نصب کردن دستگیره درب ضد سرقت جدید

۱- در ابتدا چرخ لنگر را نصب کنید

چرخ لنگر قفل جدید را در جایگاه خودش بگذارید و پیچ‌هایش را ببندید. در این مرحله دقت کنید که کاملا چرخ لنگری دستگیره درب جدید باید محکم شود پس اگر احساس کردید که سوراخ قبلی برای قفل جدید کوچک است می‌توانید با دریل و یا ابزارهای دیگری مثل چکش و قلم سوراخ را کمی گشادتر بکنید تا چرخ لنگری در جای خودش درست جا بیافتد.

تعویض قفل درب ضد سرقت
تعویض قفل درب ضد سرقت

قفل های دیجیتال هوشمند: بررسی بهترین قفل های دیجیتال هوشمند در سال ۲۰۲۲

۲- دستگیره جدید را نصب کنید

حالا زمانی است که بعد از اطمینان از سفت شدن چرخ لنگری باید قاب بیرونی دستگیره‌ها را نصب کنید. این مرحله سخت نیست و فقط باید دقت کنید که این دو قسمت در هم به خوبی چفت شوند و بعد پیچ‌ها را ببندید.

دستگیره درب ضد سرقت
دستگیره درب ضد سرقت

راهنمای خرید قفل دیجیتال : در هنگام خرید قفل دیجیتال حتما به این ۳ نکته توجه کنید

۳- دستگیره را امتحان کنید

بعد از نصب و مونتاژ قطعات قفل درب بهتر است قبل از بستن درب حتما دستگیره‌ها را یکبار امتحان کنید تا پشت درب نمانید.

تعویض دستگیره درب منزل
تعویض دستگیره درب منزل

اگر برای تعویض قفل و دستگیره معمولی درب منزل خود به یک قفل دیجیتال سوال‌هایی برایتان پیش آمده است، در اسرع وقت با کارشناسان فنی ما تماس بگیرید.

تماس با کارشناسان یوکا