سیستم امنیتی منزل مجموعه‌ای از اجزای الکترونیکی و فیزیکی است که برای محافظت از خانه کار می‌کنند. این سیستم فواید بسیاری برای منازل دارد و می‌تواند در کنار حفظ امنیت، راحتی و سهولت در انجام کارهای روزانه را قوت بخشد؛ اما موضوع مهم این است بهترین سیستم امنیتی منزل کدام است؟ برای پاسخ با یوکا همراه باشید.

سیستم امنیتی منزل چگونه کار می‌کنند؟

برای اکثر سیستم‌های امنیتی خانگی، همه اجزا به ایستگاه پایه متصل می‌شوند. در آنجا، دستگاه‌های هوشمند به یک برنامه تلفن همراه وصل می‌شوند که به ما این امکان را می‌دهند تا همه چیز را از راه دور کنترل کنیم.

اکثر سیستم‌ها از بلوتوث یا وای فای برای اتصال به گوشی همراه استفاده می‌کنند. در صورت قطع شدن برق، سیستم از باتری استفاده می‌کند. به عبارتی، وقتی بیرون هستیم، سیستم امنیتی خود را به اصطلاح مسلح می‌کنیم. هنگام بازگشت به خانه، با وارد کردن اثر انگشت روی قفل اثر انگشتی درب یا وارد کردن کد بر روی قابل دیجیتال صفحه کلید فشار دادن دکمه، سیستم امنیتی را خلع سلاح می‌کنیم.

انواع تجهیزات مربوط به سیستم امنیتی منزل

وقتی سیستم ما خلع سلاح می‌شود، هیچ یک از سنسورها خاموش نمی‌شوند و ضبط خودکار دوربین ما متوقف خواهد شد. در مقابل، سنسورهای دود و مونوکسید کربن در مورد مسلح بودن یا نبودن سیستم امنیتی ما همچنان به کار خود ادامه می‌دهند. البته اگر سیستم ما مسلح باشد، حسگرها روشن می‌شوند و دوربین‌های ما شروع به ضبط می‌کنند.

ما برای پخش مستقیم تصاویر از دوربین امنیتی خود، دریافت اعلان از حسگرهای خود، صحبت صوتی دو طرفه و سایر قابلیت‌ها، از یک برنامه تلفن همراه استفاده می‌کنیم. در مقابل سیستم هشدار سنتی، سیستم امنیتی منزل هوشمند به ما این امکان را می‌دهد تا خانه خود را هر کجا که هستیم مشاهده کرده و آن را کنترل کنیم. هشدارهای سنتی فقط یک آژیر در خانه ما ایجاد می‌کنند که برای امنیت کلی خانه کفایت نمی‌کند.

انواع تجهیزات مربوط به سیستم امنیتی منزل

غالباً از وسائل زیر برای سیستم امنیت خانگی استفاده می‌شود:

دوربین امنیتی

دوربین‌های امنیتی هوشمند به وای فای متصل می‌شوند و به ما این امکان را می‌دهند که در صورت مشاهده حرکت (افراد یا اجسام) به صورت از راه دور تصاویر را مستقیم پخش کند و اعلان‌های لازم را ارسال می‌کند.

بسیاری از دوربین‌ها شامل دید در شب یا سیستم مادون قرمز، فضای ذخیره سازی ابری و موارد دیگر هستند که به ما این امکان را می‌دهند تا با هر کسی که پشت دوربین قرار دارد، صحبت کنیم. برخی از دوربین‌ها همچنین دارای یکپارچه سازی پلتفرم هوشمند مانند آمازون الکسا یا دستیار گوگل هستند.

سنسور حرکتی

سنسورهای حرکتی از بهترین سیستم امنیتی منزل محسوب می‌شود. باید در یک ورودی اصلی یا راهرو منزل قرار بگیرند تا بتوانند حرکت را تشخیص داده و هنگام مسلح شدن سیستم به ما هشدار دهند. برخی از سنسورهای حرکتی به حرکت حیوانات خانگی حساس هستند. سنسور حرکتی در فضا داخل استفاده می‌شود و برعکس دوربین‌های امنیتی است.

انواع تجهیزات مربوط به سیستم امنیتی منزل

سنسور ورودی

سنسورهای ورودی به سنسورهای تماسی نیز معروف هستند که دو قسمت دارند، یکی روی پنجره یا درب و دیگری روی قاب نصب می‌شوند. این سنسورها برای تعیین زمان باز یا بسته شدن یکی از این ورودی‌ها از آهن ربا استفاده می‌کنند.

اگر سنسور متوجه شود که یک نقطه ورودی باز شده است، به ما هشدار می‌دهد. پیشنهاد می‌کنیم سنسورهای ورودی را روی پنجره‌ها یا درب‌های همه اتاق‌های خود قرار دهید. این سنسورها اکثراً با باتری کار می‌کنند و حتی بسیاری از آن‌ها دارای پشتی چسبی برای نصب آسان هستند.

حسگر شکستن شیشه

گاهی اوقات، به جای باز کردن پنجره‌ها به روش قدیمی، متجاوزان برای جلوگیری از تنظیم سنسورهای ورودی، شیشه‌ها را می‌شکنند. با این حال، یک سنسور حسگر نیز صدای شکستن شیشه را تشخیص می‌دهد و از طریق اعلان موبایل به ما هشدار می‌دهد.

آژیرها

آژیرها در سیستم‌های امنیتی خانه وظیفه دور کردن مزاحمان را بر عهده دارد. آژیرها اغلب همزمان با هشدارهای دیگر خاموش می‌شوند و هدف آن‌ها ترساندن مزاحمان یا هشدار به همسایگان ما است.

قفل دیجیتال

شاید مهمترین قسمت از بهترین سیستم امنیتی منزل، قفل الکترونیکی باشد. این قفل‌ها در انواع بیومتریک، صفحه کلید و کارتی در بازار موجود هستند. مکانیسم کار این قفل‌ها به صورت برقی است و همه چیز به شکل خودکار و هوشمند هدایت می‌شود. راحتی در استفاده، امنیت بالا، عدم نیاز به کلید آهنی و امکان اتصال به گوشی همراه از مزایای استفاده از قفل‌های دیجیتال است.

سیستم امنیتی منزل چگونه کار می‌کنند؟

ردیاب‌های دود

ما توصیه می‌کنیم که هر خانه‌ای باید ردیاب دود و مونوکسید کربن داشته باشد. اگر هوای خانه برای تنفس ایمن نباشد، این دستگاه به ما هشدارهای لازم را می‌دهد. این مهم به ویژه در زمان حریق اهمیت ویژه‌ای خواهد یافت. ردیاب دود به سرعت هشدارهای لازم را ارسال می‌کند تا افراد را از خطر آگاه کنند.

انواع سیستم امنیتی منزل

چند نوع سیستم محافظتی منزل وجود دارند:

  • حرفه‌ای: یک سیستم امنیتی خانه حرفه‌ای می‌تواند به معنای سیستمی با نظارت حرفه‌ای باشد، به این معنا که مجموعه‌ای از وسائل امنیتی و هوشمند در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند تا حداکثر امنیت را ایجاد کرده و نقاط ضعف را به حداقل برسانند. در سیستم امنیتی حرفه‌ای همه دستگاه‌های امنیتی استفاده می‌شود.
  • سیمی: یک سیستم امنیتی سیمی، به سیستم برق موجود در خانه سیم کشی می‌شود.
  • بی‌سیم: یک سیستم امنیتی بی‌سیم فاقد سیم است و با ترکیب باتری، وای فای یا پشتیبان تلفن همراه برای اتصال به اپلیکیشن بستگی دارد. نصب سیستم‌های امنیتی بی‌سیم راحت‌تر از سیستم‌های سیمی است اما نیاز به شارژ یا تعویض باتری دارد.
  • هوشمند: سیستم‌های امنیتی هوشمند به اینترنت متصل هستند، به کاربر اجازه می‌دهند تا تصاویر زنده را از یک برنامه تلفن همراه مشاهده کنند، هنگام خاموش شدن هشدارها اعلان دریافت نمایند و سیستم را به طور کلی را از راه دور کنترل کنند.
  • سنتی: سیستم‌های هشدار سنتی برخلاف سیستم‌های هوشمند به اینترنت متصل نیستند، بنابراین هیچ کنترل از راه دور، نظارت یا اعلانی در آنها وجود ندارد. سیستم سنتی مجهز به آژیر صدا و قفل صفحه کلید هستند.

انواع سیستم امنیتی منزل

قیمت سیستم امنیتی منزل

سیستم‌های امنیتی خانگی گران قیمت هستند! هر دستگاه به تنهایی می‌تواند هزینه زیادی را بر دوش افراد قرار دهد و مجموعه کاملی از اتوماسیون خانگی به به ویژ بودجه کاملی نیاز دارد؛ اما حفظ امنیت به ویژه در دوران امروز که همه چیز در جامعه افزایش قیمت پیدا کرده است، می‌تواند توجیه پذیر باشد. به ویژه برای صاحبان املاکی که وسائل بسیار با ارزشی در خانه دارند (طلا، پول نقد، وسائل تزئینی گرانبها)، خرید یک سیستم امنیتی کامل می‌تواند به معنای دور کردن حرفه‌ای ترین سارقین باشد!

کلام آخر

بهترین سیستم امنیتی منزل تمام اجزاء را به یک برنامه تلفن همراه متصل می‌کند و به کاربر امکان کنترل از راه دور را می‌دهد. با رواج بیشتر اکوسیستم‌های خانه‌های هوشمند، آن‌ها شروع به ادغام با دستیارهای صوتی مانند آمازون الکسا یا دستیار گوگل کرده‌اند و به کاربران اجازه می‌دهند که فقط با صدای خود به سیستم فرمان دهند. از آنجا که این سیستم‌ها طوری تنظیم شده‌اند که فقط با صدای کاربرد کار می‌کنند، سارقین نمی‌توانند سیستم را خلع سلاح کنند.

علاوه بر خرید و نصب قفل‌های درب الکترونیکی با کیفیت، شرکت نوآوران هوشمند بهترین گارانتی خدمات مشتری را ارائه می‌دهد.

 

منبع: security.org

امتیاز دهید.