قفل الکترونیکی درب اتاق می‌تواند با حذف نیاز به کلیدهای فیزیکی، فرآیند رفت و آمد در محل کار یا منزل به شکلی مؤثر بهینه کرد. علاوه بر افزایش امنیت، قفل الکترونیکی باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه می‌شود. شاید شما دوست نداشته باشید هر کارمند به یک اتاق خاص وارد شود یا رفت و آمد افراد را در فضاهای مختلف را محدود کنید. حفظ امنیت و سهولت در کار، برخی از ویژگی‌های مهم این قفل هستند که وجود آن را به یک ضرورت برای فضاهای مختلف اداری، مسکونی، آموزشی و تجاری تبدیل کرده است. برای شناخت بیشتر قفل الکترونیکی درب اتاق با یوکا همراه باشید.

قفل الکترونیکی درب اتاق

هر محیطی شرایط منحصربه فردی خود را دارد و باید بسته به نیازهای هر اتاق، قفل الکترونکی مورد نظر خریداری شود. بسیاری از قفل‌ها برای باز کردن درب از چندین روش استفاده می‌کنند که به شرح زیر هستند:

قفل دیجیتال صفحه کلید رمزدار

این قفل الکترونیکی درب اتاق از یک صفحه کلید رمزدار برای عبور و مرور به داخل فضا استفاده می‌کند. نصب و نگهداری آن بسیار آسان است و شما می‌توانید کدهای متفاوتی را به کاربران مختلف اختصاص دهید. در هر زمان می‌توانید رمز عبور را تغییر دهید تا دسترسی به اتاق مختلف را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنید.

برخی از قفل‌های صفحه کلید دارای مکانیسم‌های محافظتی مانند صفحه کلید هستند که پس از سه بار وارد شدن کد نادرست خاموش می‌شوند. اکثر مدل‌های جدید دارای صفحه لمسی هستند اما برخی دیگر هنوز از دکمه‌های فشاری استفاده می‌کنند. همچنین قفل‌های صفحه کلید ترکیبی نیز در بازار موجود هستند که از ترکیب رمز عبور و قفل فیزیکی بهره می‌برد.

قفل الکترونیکی درب اتاق

قفل الکترونیکی بی‌سیم

قفل دیجیتال بی‌سیم از محبوب‌ترین گزینه‌های بازار هستند. این قفل به شما امکان کار طریق اتصال به Wi-Fi را می‌دهد، بنابراین می‌توانید درب اتاق‌های خود را از هرجای دنیا از طریق یک اپلیکیشن تلفن همراه و از راه دور کنترل کنید.

بسیاری از قفل‌های هوشمند بی‌سیم قابلیت بلوتوث را ارائه می‌دهند که پس از طی مسافت مشخص می‌توانید درب اتاق را به طور خودکار باز کنید. همچنین ممکن است بتوانید از تلفن یا دکمه کلید استفاده کنید و به سنسور ضربه بزنید تا قفل درب باز شود.

قفل دیجیتال کارتی

این نوع قفل الکترونیکی درب اتاق برا بازگشایی درب از یک کارت مغناطیسی استفاده می‌کند. شما به راحتی می‌توانید کارت را در مقابل سنسور قفل قرار دهید تا اجازه دسترسی به داخل داده شود. در داخل این کارت یک تراشه قرار داد که داده‌های ورودی را با داده‌هایی که در قبل در خود ذخیره کرده است، تطبیق می‌دهد.

همچنین، کارت ممکن است دارای قابلیت شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) باشد. به این صورت که در فاصله مشخصی از اتاق، کارت به باز شدن درب کمک می‌کند. بدین معنا که کاربر با نزدیک شدن به درب اتاق، می‌تواند بدون قرار داده کارت در جلوی پنل دستگاه، درب را باز کند.

قفل الکترونیکی بیومتریک

قفل‌های بیومتریک بسیار محبوب هستند و می‌توانند بالاترین امنیت و بیشترین راحتی را فراهم کنند. با اسکن اثر انگشت، تشخیص هویت از طریق عنبیه چشم و تشخیص از طریق کف دست، می‌توانید درب را باز کنید. این قفل الکترونیکی درب اتاق گزینه بسیار مطمئنی است زیرا اثر انگشت همۀ افراد منحصربه فرد است و جعل آن بسیار دشوار می‌باشد.

این قفل‌ها با تبدیل بیومتریک کاربر به یک الگوی عددی کار می‌کنند، سپس به سیستم می‌گوید قفل درب را باز کند. از آنجا که این سیستم به کیفیت اتصل بسیار وابسته است (از بین اثر انگشت) به دنبال مدلی با گزینه پشتیبان مانند صفحه کلید یا قفل مکانیکی باشد تا اگر اثر انگشت شما اسکن نمی‌شود، همچنان بتوانید به داخل اتاق درسترسی داشته باشید.

همچنین بخوانید:

قفل الکترونیکی درب اتاق

 

نحوه انتخاب قفل درب الکترونیکی درب اتاق

هنگام انتخاب قفل دیجیتال در اتاق، اولین چیزی که باید تعیین کنید این است که کدام نوع قفل مناسب نیازهای شما است. اگر نمی‌خواهید به افراد کلید فیزیکی بدهید یا کارت دسترسی را در اختیار آنها قرار دهید، قفل صفحه کلید رمزدار یا قفل بیومتریک معمولاً خوب کار می‌کنند.

همچنین باید تصمیم بگیرید که آیا به یک برنامه موبایل اختصاصی نیاز دارید که به شما امکان قفل و باز کردن درب اتاق با اینترنت و دریافت هشدارهای سرقت و خطر را بدهد! برای کمک به شما جهت خرید بهترین قفل الکترونیکی درب اتاق، موارد زیر را در زیر آورده‌ایم:

نشانگر کم باتری

مهم نیست که کدام نوع قفل درب دیجیتال را انتخاب می‌کنید، به دنبال مدلی باشید که بتواند کم بودن باتری را نشان دهد. بعضی از مدل‌ها دارای یک چراغ نشانگر کم یا زیاد بودن باتری هستند که کاربر را از میزان شارژ باتری مطلع می‌کند. این یک ویژگی مهم است، زیرا به شما کمک می‌کند تا به دلیل از تمام شدن باتری، پشت درب نمانید!

ادغام و اتصال

در نظر بگیرید که به کدام اتصلات احتیاج دارید. بسیاری از افراد دوست دارند قفل‌های درب خود را با الکسا، Google Home ،IFTTT ،Wink یا SmartThings تلفیق کنند، اما همۀ قفل‌ها نمی‌توانند این کار را انجام دهند. همچنین در نظر بگیرید که آیا برای قفل شدن باید با یک سیستم امنیتی یکپارچه کار کنید، مثلاً نظارت تصویری، دوربین‌ها، دزدگیرها و موارد دیگر نیز باید در سیستم اتصالات شما وجود داشته باشند؟

ماندگاری و دوام

ماندگاری و دوام بالا نشان از کیفیت بالای قفل الکترونیکی درب اتاق دارد. از آنجا که قفل احتمالاً در بیرون از درب قرار دارد، در معرض استفاده مداوم یا مسائل مربوط به امنیت (دزدی) قرار دارد. آیا قفل ضد آب، ضد سرما، ضد نفوذ، ضد هک و مقاوم در برابر حرارت و غیره است و آیا گارانتی خدمات مشتری چه مواردی را لحاظ می‌کند؟

قفل الکترونیکی درب اتاق

قیمت قفل دیجیتال

قیمت قفل درب الکترونیکی به قابلیت، ویژگی‌ها، نصب، اتصال و تجهیزات مورد نیاز و همچنین نوع درب اتاق شما بستگی دارد. اما یقیناً قفل‌ها با کیفیت بالا و ویژگی‌های متعدد، قیمت بیشتری از دیگر مدل‌ها دارد. همچنین نوع برند و کشور سازنده نیز در قسمت نهایی قفل دیجیتال مؤثر است.

 

پرسش و پاسخ

در صورت تمام شدن باتری چه کاری باید انجام داد؟

ما قفلی را پیشنهاد می‌کنیم که دارای هشدار کاهش باتری و قابلیت پشتیبان‌گیری آنالوگ باشد. پشتیبان‌گیری آنالوگ به این معناست که با تمام شدن باتری، کاربر می‌تواند با استفاده از کلید فیزیکی درب را باز کند.

آیا با قطع شدن برق قفل از کار می‌افتد؟

نه، قفل‎های الکترونیکی به کار خود ادامه می‌دهند زیرا با باتری کار می‌کنند. با این حال، به دنبال مدلی باشید که با روش پشتیبان‌گیری آنالوگ همراه باشد (کلید فیزیکی و قفل معمولی) تا راهی جایگزین برای ورود به ساختمان داشته باشید.

قفل الکترونیکی درب اتاق

نصب قفل الکترونیکی درب دشوار است؟

بسیاری از تولیدکنندگان بسیار تلاش کرده‌اند تا نصب قفل دیجیتال درب اتاق را تا حد ممکن ساده کنند. برخی از شرکت‌ها دستورالعمل های گام به گام همراه با عکس یا آموزش‌های ویدئویی را ارائه می‌دهند.

آیا قفل به سیم کشی نیاز دارد؟

هر قفل الکترونیکی که با باتری کار می‌کند نیازی به سیم کشی ندارد. گزینه‌های بی‌سیم به دلیل سهولت در نصب و نگهداری بسیار پُر فروش هستند و بیشتر تولیدکنندگان گزینه بی‌سیم را ارائه می‌دهند.

خرید قفل الکترونیکی درب اتاق