مسافران در سراسر جهان به دنبال تجربه‌های جدید و دیدن مکان‌های هیجان انگیز هستند. آنها می خواهند در هتل  متل، استراحتگاه یا مسافرخانه اقامت کنند که تجربه سفرشان را لذت بخش کند. هتل می‌تواند مکانی برای خلق خاطرات فراموش ناشدنی و آرامش بعد از یک روز طولانی باشد.

برای اینکه بتوان به مسافران و مهمانان تجربیاتی در خور توجه ارائه داد، هتل باید تا حد ممکن کارآمد، مجهز و مدرن باشد. تمام جزئیات کوچک باید به دقت مورد بررسی قرار گیرند. چون این جزئیات کوچک هستند که اهمیت دارند! از میان این جزئیات مهم می‌توان به دستگیره کارتی هتلی اشاره کرد. این نوع قفل که برای یک هتل‌ها ابزاری چشم نواز است مسافران هر روز از آن دیدن می‌کنند، می‌تواند تفاوت‌های زیادی ایجاد کند.

ما در مقاله دیگری از یوکا می‌خواهیم درباره دستگیره کارتی هتلی صحبت کنیم، با ما همراه باشید.

دستگیره کارتی هتلی چیست؟

دستگیره کارتی هتلی چیست؟

دستگیره کارتی هتلی کاملاً مشابه قفل‌های مکانیکی است و دارای یک دستگیره، پنل اسکنر کارت و قابلیت‌های اضافی دیگر است. این ویژگی‌های اضافی می‌توانند وجود قابلیت رمز عبور و یا اثر انگشت نیز باشند.

ویژگی‌های مختلف این دستگیره باعث از بین رفتن کلیدهای مکانیکی و فیزیکی به نفع کارت‌های کلیدی شده‌اند که به صورت الکترونیکی خوانده می‌شوند. به دلایل مختلف، این کارت‌ها قابل برنامه ریزی، تنظیم و همچنین بسیار امن هستند.

هتل‌های زیادی از فنأوری مدرن دستگیره کارتی هتلی برای افزایش تجربه مهمان در طول اقامت خود استفاده می‌کنند. در چند سال گذشته این دستگیره‌ها به فور افزایش یافته‌اند تا نشان از محبوبیت آنها در آینده نزدیک داشت باشند.

دستگیره هتلی را می‌توان به روش‌های مختلف پیکربندی کرد، با توجه به اینکه از چه نوع کارتی استفاده می‌شود. معمول‌ترین کارت‌ها، نوع مگنتیک و RFID هستند.

انواع دستگیره کارتی هتلی

در زیر به چندین نوع از دستگیره‌های کارتی هتلی اشاره می‌کنیم:

دستگیره کارتی مغناطیسی

همه ما قبلاً یک کارت با نوار مغناطیسی دیده‌ایم؛ چه روی کارت هدیه و چه کارت اعتباری. این نوع کارت‌ها برای اکثر مردم فوق العاده آشنا هستند و معمولاً به دلیل نوار مغناطیسی سیاه رنگ که پشت کارت قرار دارد شناخته می‌شوند. آنها باید رو پنل اسکنر کشیده شوند تا نوار مغناطیسی توسط دستگاه کارت خوان خوانده شود. این مفهوم در مورد کارت هتلی نیز صادق است.

کارت‌های نوار مغناطیسی در بین هتل‌ها، متل‌ها، مسافرخانه‌ها و استراحتگاه‌ها بسیار رایج شده است. حتی پس از گذشت تمام این مدت، این فناوری همچنان عملکردی مؤثر دارد. تنها نقطه ضعف نوار مغناطیسی این است که در برخی شرایط کارت‌ها ممکن است از بین برود یا از کار بیفتند. به منظور جلوگیری از این اتفاق، می‌توان از پوشش مخصوص یا جا کارتی برای محافظت از کارت استفاده کرد.

خبر خوب این است که این نوع کارت‌ها ارزان قیمت هستند. درحقیقت، مقرون به صرفه بودن یک مزیت عمده برای کارت‌های نوار مغناطیسی است.

انواع دستگیره کارتی هتلی

دستگیره کارتی RFID

بیایید با کارت‌های هوشمند یک قدم جلو برویم! این فقط به این معنا است که کارت را می‌توان بدون لمس فیزیکی (کشیده کارت روی پنل) درب را باز کرد. خیلی باحاله، درسته؟ این یک فنإوری نسبتاً جدید است که ممکن است قبلاً آن را دیده باشید. کارت‌های RFID یکی از انواع کارت‌های هوشمند است که در دستگیره کارتی هتلی استفاده می‌شوند.

RFID مخفف Radio-Frequency Identification است. این بدان معنا است که کارت‌ها دارای برچسب‌های داخلی هستند که از طریق امواج رادیویی با خواننده ارتباط برقرار می‌کنند. استفاده از این کار بسیار راحت است، زیرا مسافران می‌توانند کارت‌های RFID را در داخل کیف پول خود قرار دهند و بدون آنکه کارت را از کیف خود بردارند، درب را باز کنند.

کارت‌های RFID جدیدتر حتی قابلیت خواندن از راه دورتر را امکان‌پذیر کرده‌اند. مزیت دیگر این کارت هوشمند، امنیت است. برخلاف کارت نوار مغناطیسی، نمی‌توان به راحتی این کارت را رمزگشایی کرد. هنگامی که آنها به یک اتاق اختصاص داده شوند، می‌توانند به سرعت از راه دور غیرفعال شوند. تصور کنید که از ساحل برگشته‌اید و متوجه شده‌اید که کارت RFID خود را گم کرده‌اید، می‌توانید سریعاً به هتل مراجعه کنید تا مسئولین هتل کارت را برای همیشه غیر فعال کنند.

دستگیره کارتی NFC

نوع سوم کارت‌های هوشمند هتلی، کارت NFC نامیده می‌شود. در بین عموم مردم چندان شناخته شده نیست، اما کارت‌های NFC محبوبیت زیادی دارند. اما، NFC مخفف چیست؟ این اصطاح به معنای ارتباطات نزدیک به میدان است. کارت NFC دارای مدارهای مجتمع است که می‌تواند داده‌ها را ذخیره کرده و با یک دستگاه الکترونیکی ارتباط برقرار کند.

فنأوری NFC به کارت اجازه می‌دهد بدون اینکه لمس فیزیکی داشته باشد، با سیستم دستگیره کارتی هتلی ارتباط برقرار کند. بنابراین مانند کارت‌های RFID، کارت‌ها نباید کشیده شوند تا کارت خوان اجازه دسترسی را صادر کند.

کارت NFC می‌تواند برای پرداخت، انتقال اطلاعات یا دسترسیبه داخل فضا مورد استفاده قرار گیرد. این کارت‌های هوشمند می‌توانند هر کاری را انجام دهند! این فنآوری واقعاً هیجان انگیز است و در عرض چند سال آینده، پیشرفت زیادی خواهد کرد.

دستگیره کارتی هتلی چگونه کار می‌کند؟

دستگیره کارتی هتلی چگونه کار می‌کند؟

با کارت نوار مغناطیسی شروع می‌کنیم. این کارت دارای سه مسیر در داخل نوار است. داده‌های سیستم در هنگام ورود با اطلاعاتی از جمله شماره اتاق هتل و مدت اقامت، روی یک یا چند مسیر در هنگام ورود ثبت می‌شوند. هنگامی که در نهایت اتاق خود را پیدا می‌کنید و کارت خود را روی پنل می‌کشید، خواننده قفل داده‌ها را با اطلاعات موجود در سیستم مهمان بررسی می‌کند. اگر اطلاعات مطابقت داشت، دسترسی به داخل صاد می‌شود.

کارت‌های تماسی (کارت سطح پنل را لمس می‌کند) دارای یک تراشه متشکل از چندین پَد تماس با روکش طلا است. این پدها هنگامی که در قفل خوان هتل قرار می‌گیرند، اتصال الکتریکی را فراهم می‌کنند و تقریباً مانند نوار مغناطیسی کار می‌کنند. وجه مثبت این کارت این است که شما به قابلیت اطمینان و امنیت بالاتری دست پیدا می‌کنید. نکته منفی این است که هنوز باید کارت را بر روی قفل قرار دهید تا وارد اتاق شوید.

کارت‌های RFID با استفاده از شناسایی فرکانس رادیویی کار می‌کنند و نیازی به قرار دادن یا کشیدن کارت ندارند. این کارت را باید برای لحظه ای نزدیک قفل درب نگه دارید تا خواننده الکترونیکی داخل کارت را با استفاده از یک سیگنال رادیویی تغذیه کند. سپس به نوبه خود شماره سریال تراشه را برای شناسایی کارت به خواننده ارسال می‌کند.

خواننده معمولاً یک صدای بوق تولید می‌کند و چراغ قفل به رنگ سبز تغییر می‌کند تا نشان دهد کارت خوانده شده است. در داخل کارت یک ریز تراشه و آنتن رادیویی قرار دارد. دستگیره کارتی هتلی با قابلیت RFID سطح بالاتری از امنیت، بهبود فاصله اسکن (فاصله بیشتر) و قابلیت خواندن – نوشتن را برای هتل‌ها فراهم می‌کند.

همچینن اطلاعاتی که می‌توان در یک کارت مهم جمع آوری کرد عبارتند از:

 • شماره اتاق
 • روز دسترسی مجاز (شروع اقامت)
 • زمان دسترسی غیر مجاز (پایان اقامت)
 • تعداد ورود و خروج‌ها

ویژگی‌های دستگیره کارتی هتلی

ویژگی‌های دستگیره کارتی هتلی

 • ظاهر زیبا و لوکس: این دستگیره به هتل‌ها ظاهری مدرن و لوکس می‌بخشد. طراحی مینیمالیستی آن، کاملاً با دکوراسیون هر هتلی ترکیب خواهد شد.
 • راحتی در استفاده: استفاده از دستگیره هتلی بسیار آسان است، فقط کافی است کارت را روی پنل بکشید یا کارت را روی پنل برای چند ثانیه نگه دارید. حتی در راحت ترین حالت می‌توانید از قابلیت RFID استفاده کنید و از راه دور درب را باز یا قفل کنید.
 • ضد سرقت: این یک ویژگی اضافی است که برندهای معتبر قفل‌های کارتی ارائه می‌دهند. همچنین قابلیت‌های ضد نفوذ و ضد هک نیز در برخی از برندهای مطرح بازار وجود دارند.
 • فرار اضطراری: این یک ویژگی عالی است که همه هتل‌ها از آن استفاده نمی‌کنند. این عملکردی به کاربر کمک می‌کند حتی اگر درب قفل باشد، بتواند درب را از داخل به سرعت باز کند.
 • مصرف انرژی: دستگیره کارتی هتلی انرژی بسیار کمی را مصرف می‌کند. آنها ممکن است برقی بوده یا باتری کار کنند.
 • تعمیر و نگهداری: این نوع قفل‌ها شرایط نگهداری بسیار کمی دارند و به ندرت دچار مشکل می‌شود. درحقیقت، نسبت به قفل‌های کلیدخور از دوام بالایی برخوردار هستند.
 • حریم خصوصی: یک چراغ LED قرمز بر روی دستگیره نمایش داده می‌شود که نشان می‌دهد قفل بسته است. همچنین امنیت بالایی را تضمین می‌کند، زیرا هیچ مهمان نمی‌تواند وارد اتاقی شود که قرار نیست در آن اقامت داشته باشد.
 • ویژگی‌های اضافی: این قفل‌ها اغلب دارای قابلیت اضافه مانند صفحه کلید رمز دار یا قابیت تشخیص از طریق اثر انگشت نیز است.

کلام آخر

استفاده از کارت در هتل‌های امروزی امری اجتناب ناپذیر است. کارت‌ها می‌توانند حداکثر راحتی و امنیت را برای اتاق‌های هتل فراهم کنند. دستگیره کارتی هتلی ظاهری لوکس و زیبا دارد و نظر مسافران را به خود جلب می‌کند. اما در زمان خرید مهم است که به برند، کشور سازنده، کیفیت و قابلیت‌های دستگیره توجه کنید تا بتوانید محصولی درخور توجه خریداری کنید.

اگر به دنبال خرید قفل الکترونیکی هوشمند برای خانه یا محل کار خود هستید، محصولات برند یوکـا را در اولویت خود قرار دهید. کلیه قفل‌های هوشمند یوکا دارای آخرین تکنولوژی ساخت و گارانتی خدمات مشتری هستند.

همچنین بخوانید: