بیومتریک بخشی از فنآوری مدرن امروزی است. به بیان ساده، بیومتریک هر معیاری که  مربوط به ویژگی‌های انسانی است را شامل می شود. متداول‌ترین نمونه سیستم تشخیص بیومتریک، اثرانگشت و تکنولوژی تشخیص چهره است.

به عنوان یک فنآوری نوظهور، سیستم‌های بیومتریک می‌توانند با جایگزین کردن خصوصیات منحصربه فرد انسانی، امنیت و راحتی فوق‌العاده‌ای فراهم کنند. شناسه‌های بیومتریک همچنین به عنوان کنترل دسترسی در محیط‌های امن اعم از فیزیکی و دیجیتالی عمل می‌کنند.

اما اولین سوالی که باید بپرسید این است که: «آیا داده‌های بیومتریک از سرقت هویت ما در امان هستند؟» با  قفل دیجیتال یوکـا همراه باشید.

بیومتریک چیست و داده‌های بیومتریک برای چه استفاده می‌شود؟

داده‌های بیومتریک برای چه استفاده می‌شود؟

بیومتریک راهی برای سنجش خصوصیات جسمی فرد برای تأیید هویت آن‌ها است. این‌ها می‌تواند شامل خصوصیات فیزیولوژیکی مانند اثر انگشت، عنبیه چشم، کف دست، تشخیص صدا و موارد دیگر باشد.

هیچ فردی در جهان دارای خصوصیات بیومتریک مشابهی نیست، از این رو برای احراز هویت، بهترین سیستم ممکن است. برای مفید بودن، داده‌های بیومتریک باید منحصر به فرد، دائمی و قابل جمع‌آوری و ذخیره باشند. پس از اندازه‌گیری، اطلاعات در یک پایگاه داده مقایسه و مطابقت می‌یابد.

هر بار که قفل الکترونیکی درب ورودی خانه یا محل کار خود را با استفاده از قابلیت تشخیص چهره باز می‌کنید، و یا با قرار دادن اثر انگشت خود برای کار با گوشی همراه آماده می شوید، از بیومتریک استفاده می‌کنید. ممکن است شما هر روز از این فنآوری برای تأیید هویت خود یا برقراری ارتباط با یک وسیله شخصی استفاده کنید، اما کاربردهای بی‌شماری برای بیومتریک وجود دارند.

به عنوان مثال، پلیس می‌تواند DNA و اثر انگشت را در صحنه‌های جرم جمع‌آوری کند یا ممکن است از دوربین فیلمبرداری برای تجزیه و تحلیل صدای دستگاه یا صدای مظنون استفاده کند. در پزشکی، آزمایشات سلامتی ممکن است شامل اسکن عنبیه یا آزمایش‌های ژنتیکی باشد. کاربردهای استفاده از این روش به قدری زیاد هستند که می‌توان دنیای آینده را متعلق به سیستم بیومتریک دانست.

انواع داده‌های بیومتریک

انواع داده‌های بیومتریک
انواع داده‌های بیومتریک

خصوصیات بیومتریک متفاوت هستند، در اینجا شش مورد از آن‌ها آورده شده‌اند:

 • تشخیص چهره: این سیستم، الگوهای بی‌نظیر چهره یک فرد را با مقایسه و تجزیه و تحلیل خطوط صورت اندازه‌گیری می‌کند. این قابلیت نه تنها در امنیت و اجرای قانون بلکه به عنوان راهی برای تأیید هویت و باز کردن قفل دستگاه‌هایی مانند تلفن‌های هوشمند، لپ تاپ و یا قفل درب منزل نیز استفاده می‌شود.
 • شناخت عنبیه: این سیستم، الگوهای منحصر به فرد عنبیه را نشان می‌دهد که منطقه رنگی اطراف چشم است. اگرچه در کابردهای امنیتی – نظامی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد ، اما معمولاً در بازار مصرف‌کننده‌ها به ندرت محبوب است (بیشتر به دلیل گرانی قیمت).
 • دستگاه تشخیص اثرانگشت: الگوی منحصر به فردی را روی اثر انگشت فرد ضبط می‌کند. بسیاری از قفل‌های دیجیتالی و تلفن‌های هوشمند از این فنآوری به عنوان نوعی رمز عبور برای باز کردن قفل استفاده می‌کنند.
 • تشخیص صدا: هنگام صحبت با یک دستگاه، این سیستم امواج صوتی منحصر به فردی که در صدای فرد قرار دارد را اندازه می‌گیرد. ممکن است برای وارد شدن به خانه به قفل درب ورودی بگویید: «باز شو!»، یا شما هنگام کار با سیستم صوتی منزل خود مانند پلتفرم Alexa، از این قابلیت استفاده کنید.
 • هندسه دست: این سیستم، طول، ضخامت، عرض و مساحت دست فرد را اندازه‌گیری و ضبط می‌کند. تاریخچه این دستگاه به دهه ۱۹۸۰ باز می‌گردد و به طور معمول در برنامه‌های امنیتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • ویژگی‌های رفتاری: این سیستم نیز نحوه تعامل با یک سیستم کامپیوتری را تجزیه و تحلیل می‌کند. ضربه زدن به کلید، نوشتن مقاله، نحوه راه رفتن، نحوه استفاده از ماوس و سایر حرکات می‌توانند ارزیابی کنند که شما چه کسی هستید و یا اطلاعات رفتاری شما با آنچه در سیستم ذخیره شده است تطابق دارد.

بیومتریک چگونه کار می‌کند؟

بیومتریک چگونه کار می‌کند؟

اگر تاکنون اثر انگشت خود را در دستگاه قرار داده اید، تصوری مبهم در مورد نحوه عملکرد آن خواهید داشت. در اصل، اطلاعات بیومتریک شما در کامپیوتر دستگاه ضبط می‌شود. سپس این اطلاعات  ذخیره می‌شوند تا بعدها برای مقایسه با اطلاعات زنده (ورود و خروج افراد) به آنها نیاز شود. هر فردی دیگری در جهان می‌تواند انگشت خود را روی پنل قفل قرار دهد، اما آیا قفل باز خواهد شد؟ جواب خیر است.

انواع این سیستم را در بالا شرح دادیم، اما به طور کلی بیومتریک از سه مؤلفه مختلف تشکیل شده است:

 • سنسور: این همان چیزی است که اطلاعات شما را ضبط می‌کند، همچنین در هنگام شناسایی، اطلاعات ذخیره شده را فراخوانی می‌کند.
 • کامپیوتر: عمل پردازش اطلاعات توسط کامیپوتر داخلی انجام می‌گیرد. کامپیوتر اطلاعات ورودی فرد را با اطلاعاتی که از قبل در سیستم ذخیره شده است را مورد پردازش قرار می‌دهد. اگر اطلاعات مطابقت داشت، اجازه دسترسی داده می‌شود.
 • نرم افزار: نرم افزار اساساً هر وسیله‌ای است که سخت افزار کامپیوتر را به سنسور متصل می‌کند، همانند یک کامپیوتر PC خانگی! با نرم افزار می‌توان تنظیمات مختلفی را بر روی دستگاه اعمال کرد.

داده‌های بیومتریک در قفل‌های دیجیتالی درب، تلفن‌های هوشمند مانند آیفون و برخی از دستگاه‌های اندروید رایج است. لپ تاپ‌ها و سایر دستگاه‌های هوشمند به طور فزاینده به این سیستم متکی هستند. احراز هویت و شناسایی بیومتریک روشی فوق‌العاده ایمن برای ورود به دستگاه‌ها و خدمات مختلف است. به علاوه، می‌تواند بدون هیچ زحمتی به خاطر سپردن ده‌ها کلمه عبور حساب را حذف کند.

در حالی که قفل بیومتریک راحتی را برای همه مردم فراهم کرده است، سازمان‌های امنیتی و نظامی نیز از این سیستم به طور همه جانبه بهره می‌برند. اما بیومتریک مانند هر فنآوری دیگری قابل سرقت است، اما به دشواری! داده‌ها ممکن است توسط مجرمان سایبری، کلاهبرداران سرقت هویت و دیگر افراد مورد سوء استفاده کرد.

آیا بیومتریک ایمن است؟

آیا بیومتریک ایمن است؟

نگرانی‌های جدی درباره حریم خصوصی حول پیرامون سیستم بیومتریک وجود دارند. برخی از مهمترین موضوعات شناخته شده شامل موارد زیر است:

 • در نهایت هر مجموعه‌ای از داده‌ها می‌تواند هک شود. داده‌های پرمصرف ممکن است هدفی ویژه و جذابی برای هکرها باشد. خبر خوب این است که اطلاعات با مشخصات بالا تمایل به سطح بالاتری از دانش دارند. اما، با توجه به رایج‌تر شدن بیومتریک، اطلاعات ذخیره شده در مکان‌های بیشتری موجود خواهند بود که ممکن است از سطح ایمنی پایین برخوردار باشند.
 • بیومتریک ممکن است چنان عادی شود که افراد نیاز به حفظ امنیت را ضروری ندانند. آنها ممکن است از نوع اقدامات ایمنی که امروزه استفاده می‌شوند دوری کنند، زیرا فکر می‌کنند بیومتریک تمام مشکلات امنیتی آنها را برطرف خواهد کرد.
 • داده‌های ذخیره شده در یک پایگاه داده ممکن است از هر نوع اطلاعات دیگری آسیب‌پذیرتر باشند. می‌توانید رمزهای عبور را تغییر دهید، اما شما نمی‌توانید اثر انگشت یا اسکن عنبیه چشم خود را تغییر دهید. این بدان معنی است که هنگامی که داده‌های بیومتریک شما به خطر بیفتد، دیگر ممکن است در کنترل شما نباشند!
 • بعضی از قطعات هویت جسمی، قابل کپی هستند. به عنوان مثال، یک مجرم می‌تواند از گوش شما عکس با وضوح بالا بگیرد یا اثر انگشت خود را از لیوانی که در یک کافه می‌گذارید کپی کند. این اطلاعات به طور بالقوه می‌تواند برای هک کردن دستگاه یا حساب شما استفاده شود.
 • قوانین حاکم بر بیومتریک یک فنآوری در حال پیشرفت است، به این معنی که حقوق شما ممکن است از ایالت به ایالت دیگر متفاوت باشد. با این حال، قانون‌گذاران فدرال در نهایت ممکن است یک قانون منسجم برای رسیدگی به حریم خصوصی بیومتریک ایجاد کنند (این قانون بیشتر در کشورهای غربی اجرا می‌شود و در ایران مفهومی ندارد!).

نحوه محافظت از داده‌های بیومتریک

نحوه محافظت از داده‌های بیومتریک

برخی اقدامات امنیتی که می‌تواند برای محافظت از داده‌های بیومتریک انجام شود، عبارتند از:

 • گذرواژه‌های قوی به این معنی است که اطلاعات شما به راحتی سرقت نمی‌شوند. نگه داشتن اطلاعات بیومتریک تنها در چند مکان محدود، به هکرها امکان کمتری می‌دهد تا اطلاعات شما را مورد تجاور قرار دهند.
 • یکی از بهترین راه‌های کمک به امنیت دستگاه‌های دیجیتال، به روزرسانی نرم افزار آنها است. هنگامی که سازنده دستگاه شما از بروزرسانی نرم افزار به شما اطلاع می‌دهد، آن را فوراً نصب کنید تا به کاهش احتمال آسیب پذیری دستگاه در برابر نقص امنیتی کمک کند. حفظ سیستم عامل و امنیت نرم افزار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
 • اگر ازامنیت داده‌های بیومتریک خود نگران هستید، سعی کنید همیشه به دنبال بهترین محصولات بازار باشید. برندهای خوش نام با گارانتی های معتبر می‌توانند اطمینان شما را از خرید محصولات مناسب بالا ببرند.

کلام آخر

سیستم بیومتریک می‌تواند جهان را ایمن‌تر و راحت‌تر کند. رعایت دستورالعمل‌های عرفی برای امنیت می‌تواند در محافظت از حریم شخصی شما نقش داشته باشند. از قفل درب ورودی خانه یا محل کار گرفته تا دیگر وسائل هوشمند، بیومتریک در جای جای زندگی امروز و آینده افراد حضوری پر رنگ دارد.

 

اگر به دنبال خرید قفل الکترونیکی درب منزل یا محل کار خود هستید، محصولات برند یوکـا را در اولویت خود قرار دهید. کلیه قفل‌های هوشمند یوکا دارای آخرین تکنولوژی ساخت و گارانتی خدمات مشتری هستند.