اینترنت اشیا با اتصال دستگاه‌هایی که استفاده می‌کنیم، در حال تغییر در زندگی ما است. اولین ریموت تلویزیون در دهه ۱۹۵۰ ساخته شد. اما اکنون، هر دستگاهی، از تلویزیون گرفته تا سیستم‌های گرمایشی، قفل درها و روشنایی، می‌تواند از طریق اینترنت به یک کنترل کننده متصل شود و کنترل کامل خانه را به شما ارائه بدهد. خانه هوشمند می‌تواند زندگی شما را آسان تر و لذت بخش تر کند. با این حال، این یک ضرر هم دارد. با اتصال سیستم‌های خانگی خود به اینترنت، در معرض خطرات امنیتی زیادی قرار دارید. ما قصد داریم چگونگی این اتفاق را به شما نشان دهیم و همچنین بهترین نکات مربوط به امنیت خانه را به شما ارائه خواهیم داد تا اطمینان حاصل کنید که خانه هوشمند نیز خانه ای امن است.

خانه هوشمند چگونه کار می‌کند؟

خانه‌های هوشمند از دستگاه‌هایی استفاده می‌کنند که می‌توانند به اینترنت متصل شوند و حاوی رایانه‌های کوچکی هستند که امکان کنترل از راه دور را برای آن‌ها فراهم می‌کند. این دستگاه‌ها ممکن است به اندازه یک قهوه ساز یا به اندازه کل سیستم گرمایشی شما باشند. آنچه آن‌ها را از ریموت تلویزیون سنتی تان متمایز می‌کند، این است که آن‌ها از پروتکل اینترنت برای اتصال به آن استفاده می‌کنند و همه آن‌ها از طریق یک مرکز به هم متصل می‌شوند. این ممکن است روتر شبکه خانگی یا تلفن هوشمند شما باشد.

برخلاف ریموت تلویزیون، این دستگاه‌ها می‌توانند اطلاعات مربوط به استفاده، عادت‌ها و تنظیمات ترجیحی شما را، چه در دستگاه و چه در شبکه، جمع آوری و ذخیره کنند. همه این داده‌ها، خانه هوشمند شما را به یک خطر احتمالی برای حفظ حریم خصوصی تبدیل می‌کند و هر دستگاهی که به شبکه اضافه می‌کنید، نگرانی جدیدی درباره حریم خصوصی شما ایجاد می‌کند. بیایید نگاهی دقیق ترس به انواع تهدیدات امنیتی بیندازیم که باید هنگام داشتن یک شبکه خانگی هوشمند، آن‌ها را در نظر بگیرید.

خطرات و تهدیدهای امنیتی خانه هوشمند

خانه هوشمند انواع مختلفی از تهدیدهای امنیتی را به همراه دارد. اول، ممکن است دستگاه‌های جداگانه ایمن نباشند. برخی از دستگاه‌های خانگی اینترنت اشیا سریعاً به بازار عرضه می‌شوند و شاید امنیت آن‌ها به اندازه کافی رعایت نشده باشد. در برخی موارد، در کتابچه‌های راهنمای کاربر مسائل مربوط به حریم خصوصی برطرف نمی‌شود و یا اطلاعات کافی در اختیار شما قرار می‌دهند تا از امنیت دستگاه مطمئن شوید. به عنوان مثال، مانیتورهای کودک و دوربین‌های امنیتی هک شده اند و به مجرمان امکان دیدن داخل خانه را می‌دهند. در حقیقت، بسیاری از کارشناسان معتقدند که با استفاده از دستگاه‌های اینترنت اشیا، دیگر نباید به این فکر کنید که اگر هک شدید، چه اتفاقی خواهد افتاد و این در چه زمانی اتفاق می‌افتد.

در مرحله دوم، ممکن است شبکه خانگی شما ایمن نباشد و هر داده ای که در آن شبکه نگهداری می‌شود، برای یک متجاوز قابل دسترسی باشد. یک مجرم می‌تواند الگوی استفاده شما را برای دستگاه‌های مختلف ردیابی کند، مثلاً وقتی از خانه دور هستید. اگر شبکه خانگی شما از طریق حساب اصلی اینترنت تان کنترل شود، فقط داده‌های دستگاه‌های اینترنت اشیا نیستند که می‌توانند در معرض خطر باشند. هرگونه آسیب پذیری می‌تواند اطلاعات خصوصی شما، از جمله ایمیل‌ها، حساب‌های رسانه‌های اجتماعی و حتی حساب‌های بانکی تان را به خطر بیندازد. بسیاری از کاربران خانه هوشمند خود را از طریق تلفن هوشمند شان کنترل می‌کنند و این باعث می‌شود پایگاه داده ای بسیار ارزشمندی برای هر کسی که می‌خواهد زندگی شما را هک کند، ایجاد شود. اگر تلفن شما هک شود، به سرقت برود یا شخصی بتواند اتصال شما را شنود کند، این خطر بالایی برایتان ایجاد می‌کند. اطمینان حاصل کنید که امنیت شبکه خانگی شما توسط یک دستگاه آسیب پذیر اینترنت اشیا به خطر نیفتاده است. اگر می‌خواهید از مزایای یک خانه هوشمند بهره مند شوید، باید مطمئن شده که ابتدا مسائل بالقوه امنیتی را برطرف می‌کنید.

مزایای امنیتی یک خانه هوشمند

اگرچه خانه هوشمند دارای برخی چالش‌های امنیتی است، اما همچنین می‌تواند فرصت‌هایی برای امنیت بیشتر خانه شما ایجاد کند. در حالی که هدف بیشتر دستگاه‌ها تسهیل زندگی شما است، برخی از آن‌ها همچنین می‌توانند امنیت و محافظت از خانه هوشمند را فراهم کنند. به عنوان مثال، داشتن یک سیستم قفل از راه دور می‌تواند اطمینان حاصل کند که هرگز نیازی به کپی کردن کلیدها یا گذاشتن کلید اضافی در زیر درب ندارید. این می‌تواند به شما کمک کند تا دسترسی نه تنها برای اعضای خانواده، بلکه همچنین برای سرویس‌های قابل اعتمادی مانند نظافتچی‌های خانگی یا خانه نشین‌ها نیز مدیریت شود. بررسی قفل شدن درب‌ها و پنجره‌ها درصورت عدم نیاز به بازرسی بدنی آسان تر می‌شود و می‌توانید به سادگی از دستگاه کنترل خود سوال کنید.

وقتی در خانه نیستید، با روشن و خاموش کردن از راه دور چراغ‌ها، می‌توانید امنیت را افزایش دهید. این می‌تواند به افراد خارجی این احساس را بدهد که شما در خانه هستید، حتی وقتی که برای تعطیلات آخر هفته دور بوده یا تا دیروقت کار می‌کنید. دسترسی از راه دور به دوربین‌های امنیتی، می‌تواند شما را قادر به شناسایی موارد احتمالی مانند بسته‌هایی که در آستانه درب منزل یا دروازه‌هایی که باز مانده اند، می‌کند. با این حال، این مزایا را فقط درصورت دستیابی به امنیت شبکه خانگی هوشمند خود و اطمینان از هک شدن آن نخواهید داشت.

آینده خانه‌های هوشمند اینترنت اشیا

محصولات جدید همیشه در حال ایجاد هستند تا قدرت اینترنت را به ابزارها و سیستم‌های خانگی برسانند. تا پایان سال ۲۰۲۱ ، ۲۵ میلیارد دستگاه هوشمند اینترنت اشیا مورد استفاده قرار گرفتند، از جمله لامپ‌های هوشمند، مانیتور کیفیت هوا، زنگ درب‌ها، ماشین لباسشویی‌ها و یخچال‌ها. خانه‌های هوشمند توانایی کنترل بی نظیری را ایجاد خواهند کرد، اما این شما هستید که به امنیت خانه هوشمند خود نیز کمک می‌کنید.

امتیاز دهید.