زمانی‌ که زبانه کوچک درب  شما گیر کرده باشد، سطح امنیتی محل زندگی یا کار شما کاهش پیدا کرده و روال زندگی روزانه‌‌تان بی‌خود و بی‌جهت دچار مشکل می‌شود. اما تعمیر زبانه قفل در چطور انجام می‌گیرد؟

اگر زبانه در گیر کرد، باید هرچه سریع‌تر آن را تعمیر و طوری باید این مشکل را حل کنید که دیگر تکرار نشود. تفاوتی نمی‌کند زبانه کوچک در، در وضعیت بسته یا باز گیر کرده باشد، شما به راهکاری جهت تعمیر در خود احتیاج دارید.

اگر قفل در شما طوری طراحی‌شده که سطح امنیت آن توسط زبانه بزرگ (همان زبانه‌ای که با قفل کردن در از جایش بیرون می‌آید) تامین می‌شود، گیر کردن زبانه کوچک تاثیری در سطح امنیت شما نخواهد داشت.

باید علت گیرکردن زبانه کوچک در را متوجه شوید و با نحوه چگونگی تشخیص این مسئله و تعمیر برخی مشکلات رایج آن آشنا شوید.

تعمیر زبانه قفل در

چرا زبانه کوچک در گیر می‌کند؟

قبل از تعمیر زبانه قفل در باید که اصلا چرا گیر می‌کند و علت آن را به‌درستی تشخیص دهید. دلایل زیادی برای گیر کردن زبانه کوچک در وجود دارد که بسته به حالات بسته یا باز، تقریباً با هم تفاوت دارند.

پس اولین مرحله تعمیر زبانه قفل درب، شناسایی مشکل و شناخت کامل نشانه‌های گیرکردن آن است.

تعیین مشکل زبانه در گیرکرده

مرحله اول

زمانی‌که در بسته است، سعی کنید آن را باز کنید و نوع مقاومتی که با آن مواجه می‌شوید را یادداشت کنید. برای مثال:

 • زمانی‌که دستگیره چرخانده می‌شود، زبانه کوچک در به عقب کشیده نمی‌شود.
 • دستگیره برای اینکه بتواند زبانه کوچک در را به عقب بکشاند، چرخانده نمی‌شود.
 • پیش از چرخاندن دستگیره، زبانه کوچک در بیرون نمی‌آید.
 • برای چرخاندن دستگیره و رفع گیر زبانه کوچک در فشار زیادی لازم است وارد شود.
 • دسته یا دستگیره باید جهت رفع گیر زبانه کوچک سریع تکان‌تکان داده شوند.

مرحله دوم

زمانی‌که در باز است، سعی کنید زبانه کوچک در را با دسته به حرکت درآورید (باز کردن در را بدون بیرون آمدن زبانه کوچک از جایگاهش یا بدون عقب رفتن به آن، شبیه‌سازی کنید).

اگر در باز نشد:

 1. زمانی‌که با یک زبانه کوچک در گیرکرده مواجه شدید، باید زبانه کوچک را بیرون بکشید تا به اندازه کافی عقب رود و در بتواند باز شود.
 2. زمانی‌که با یک زبانه کوچک در گیر کرده مواجه شدید که نمی‌توان زبانه آن را به عقب کشید، چون زبانه کوچک تکان نمی‌خورد یا اجزای قفل گیر کرده‌اند، باید قفل را به طور کامل از در خارج کنید (در این زمان شما باید قفل را تعمیر کنید و احتمالاً باید تصمیم بگیرید با یک قفل‌ساز متخصص تماس بگیرید تا به شما کمک کند).
 3. تفاوت‌ها یا شباهت‌های موجود در وضعیت مقاومت را یادداشت نمایید. برای مثال:
 • حرکت روان زبانه کوچک، زمانی‌که در باز است.
 • زبانه کوچک در در جای خود گیره کرده است.
 • تفاوتی ندارد چطور دستگیره در را دستکاری کنیم تا زبانه کوچک گیر کرده حرکت کند.

آموزش تعمیر زبانه قفل در

مرحله سوم

با انگشت‌تان روی زبانه کوچک در بدون دستکاری دستگیره در، به سمت پایین فشار آورید.

زمانی‌که زبانه کوچک به طور مستقیم به سمت پایین به آن فشار وارد می‌شود و زمانی‌که فشار از روی آن برداشته می‌شود، چگونگی آن را یادداشت کنید. برای مثال:

 • به کمی فشار جهت به عقب بازگشتن نیاز دارد.
 • برای رفع گیر زبانه کوچک در گیرکرده، باید کمی آن را تکان تکان دهید.
 • با فشار به راحتی وارد می‌شود و به آرامی سرجای خود باز می‌گردد یا زمانی‌که رها می‌شود، کلاً تکان نمی‌خورد.
 • زمانی‌که زبانه کوچک در دستکاری می‌شود، گیر نمی‌کند.

حال براساس وضعیت‌های مشاهده‌شده، می‌توانید مشکل زبانه در گیر کرده را تشخیص دهید.

زبانه گیر کرده تعمیر زبانه قفل در

تشخیص وضعیت یک زبانه کوچک در گیرکرده

با توجه به اطلاعاتی که در ارتباط با وضعیت گیرکردن زبانه کوچک در، از سناریوهای متفاوت به دست آوردید، باید دید بهتری نسبت به مشکل قفل در پیدا کرده باشید. بیایید باتوجه به وضعیت‌ و سناریوهای مختلفی که توضیح دادیم، به این سوال جواب دهیم که اگر زبانه در گیر کرد چه کار کنیم.

اکنون شما براساس مشاهداتی که داشتید می‌توانید در ارتباط با علت گیر کردن زبانه کوچک در، یک تشخیص احتمالی غیررسمی داشته باشید.

صرفاً این موارد همه دلایل احتمالی درخصوص گیرکردن زبانه کوچک نیستند، اما تقریباً به بیشتر مشکلاتی که شما با آن مواجه خواهید شد، اشاره شده است.

 1. صفحه قفل تکان‌خورده

زمانی‌که قصد باز کردن یک در بسته را دارید (نه وقتی‌که در باز است و می‌خواهید آن را ببندید) و زبانه کوچک در گیر می‌کند، احتمالاً صفحه قفل در تکان‌خورده باشد.

علت آن، احتمالاً رطوبت و انبساط چوب در باشد، یا بسته به خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنید، به پی‌ریزی خانه‌ و ناایمن‌ بودن آن ارتباط داشته باشد. در هر یک از این موارد، سالی یک‌بار یا دوبار با این مشکل برخورد می‌کنید.

مشکل فیزیکی پیش‌رو

زمانی‌که تلاش می‌کنید زبانه کوچک در را از صفحه قفل خارج کنید یا آن را به داخل بکشانید، زبانه کوچک فلزی کاملاً در سوراخ جا نمیفتد. این مسئله موجب می‌شود تا برای کشیدن و بازکردن در به نیروی بیشتر نیاز داشته باشید و زبانه کوچک در با کشیدگی و سایش قسمت‌های آهنی اطراف خود به سرجایش برمی‌گردد.

در این شرایط زبانه کوچک در، در صفحه قفل گیر کرده و نمی‌تواند به درستی از جایش خارج شود.

تعمیر زبانه قفل در در چند مرحله

تعمیر زبانه فقل در

یک راهکار تعمیر موقت زبانه قفل در در این شرایط، این است که باید صفحه قفل را برای متناسب‌سازی بهتر با زبانه کوچک در، حرکت دهیم. زمانی‌که در را می‌بندید، می‌توانید روی چهارچوب در که زبانه کوچک با آن درگیر می‌شود، نقطه‌ای را علامت بزنید. از آنجا می‌توانید سوراخ چوبی یا فلزی را کمی بزرگ کنید، یا صفحه قفل را باز کنید و آن را در یک موقعیت مناسب مجدداً پیچ کنید.

بااین‌حال، اگر صرفاً صفحه قفل را به آرامی به سمت بالا، پایین یا اطراف حرکت دهید، شاید نتوانید مجدداً آن را در چهارچوب خود پیچ کنید. زمانی‌که سوراخ‌ها خیلی نزدیک هم قرار داشته باشند، می‌توانند به قدرت پیچ آسیب برسانند، چون وجود یک تراشه باریک از چوب بین دو سوراخ، صفحه قفل را وضعیتی ناایمن قرار می‌دهد.

اگر قصد دارید این مشکل را اساسی تعمیر کنید، باید پس از اقدام به تعمیر موقت، با استفاده از اقدامات دیگر، مشکل بزرگتر را حل کنید.

اگر مشکل از انبساط چوب باشد، که آن را اختلال اثرگذار فصلی می‌گویند، می‌توانید مجدداً درب خود را با ابزار مناسب صیقلی کرده تا از اثرگذاری تاثیرات مرتبط با رطوبت بر شکل ظاهری درب تان جلوگیری شود.

اگر مشکل از پی‌ریزی خانه شما باشد، آنگاه باید فکری اساسی به حالش بکنید، برخی از راهکارهای اصلاح پی‌ریزی خانه، در مناطقی که از زیر خانه‌ها درخت‌هایی رد شده، برداشتن ریشه درختانی است که از پایین به سطح زیرین خانه فشار وارد می‌آورند.

 1. زبانه کوچک مسدود شده

مشکل فیزیکی پیش رو

اگر یک زبانه کوچک در به علت مسدودشدگی گیر کرده باشد، نحوه فشار وارده بر آن یا چرخاندن دستگیره تفاوتی در وضعیت آن ایجاد نمی‌کند. (چه در باز باشد چه بسته).

علت مسدودشدن زبانه کوچک به در یا نحوه ارتباط با دستگیره با زبانه کوچک ارتباط ندارد. مشکل از اجزای سازنده قفل است که عملکرد خارج و داخل شدن زبانه کوچک را با فشار امکان‌پذیر می‌سازند.

زنگ‌زدگی به علت رطوبت می‌تواند داخل قفل و روی زبانه کوچک در جمع شود.

زمانی‌که زبانه‌ کوچک در به علت زنگ‌زدگی گیر کرده باشد، از جای خود تکان نخواهد خورد،چون شکاف موردنیاز برای حرکت یک به یک اجزای داخلی مسدود شده است. این وضعیت موجب ایجاد اصطکاک بین اجزای فلزی می‌شود، چون تک تک‌ اجزا تلاش می‌کنند تا در جای خود حرکت کرده و قطعات دیگر را برای عملکرد مناسب قفل به حرکت وا دارند.

درنتیجه این مواد کثیف و روی‌هم‌انباشته‌شده مانع از عملکرد حرکت فنری و ارتجاعی اجزای قفل می‌شود.

روش تعمیر زبانه قفل در

تعمیر زبانه قفل در در این حالت

زمانی‌که زبانه کوچک در به علت زنگ‌زدگی و سایر مواد این‌چنینی مسدود شده باشد، بهترین راه، باز کردن قفل و تمیز کردن آن است. تک‌تک اجزای قفل را داخل یک سرکه با اسیدیته ۵ درصد قرار دهید تا مواد کثیف و زنگار از فلز جدا شود.

ازبین‌بردن زنگ‌زدگی درِ خانه‌های قدیمی بسیار رایج است، چون بیشتر از قفل‌های معمولی دارای چفت‌وبست نروماده‌ای از آن استفاده می‌شود. یک شبانه روز بگذارید اجزای قفل در سرکه بمانند تا کاملاً تمیز و براق شوند، و پس از آن، خواهید دید که مثل روز اول‌شان شده‌اند.

در نهایت خودتان می‌توانید گوشه‌ها و درزهای اجزای قفل را با یک فرچه کوچک تمیز کنید.

نحوه صیقلی کردن قفل‌تان تعیین‌کننده این است که با چه سرعتی قفل شما مجدداً زنگ خواهد زد.

اگر مجدداً قفل‌تان بخواهد زنگ بزند، همان نقاط قبلی این بلا سرشان خواهد آمد. به همین دلیل، می‌توانید از واکس ماشین جهت درزگیری تمام مواردی که در فلز جامانده و احتمال دارد مجدداً در آینده زنگ بزند، استفاده کنید.

البته، پیش از براق کردن اجزای قفل، باید آن‌ها را خوب خشک کنید. مادامی‌که کار واکس زدن‌تان تمام شد، حواس‌تان باشد که ذره‌ای واکس اضافی روی اجزای قفل نماند تا باعث شود زبانه کوچک در به آن گیر کند.

 1. مکانیزم داخلی شکسته

مشکل فیزیکی پیش رو

زمانی‌که بخشی از قفل شکسته شده باشد، ممکن است هزارویک اتفاق برای زبانه قفل درب شما افتاده باشد. واضح‌ترین نشانه شکستگی چیزی در قفل این است: زمانی‌که تلاش می‌کنید تا دستگیره را دستکاری کنید، زبانه کوچک در گیر می‌کند (چه در باز باشد چه بسته)، اما زمانی‌که با فشار انگشت زبانه کوچک در را به جلو و عقب حرکت می‌دهید، کاملاً روان حرکت خواهد کرد. این وضعیت نشان می‌دهد که مشکل از زبانه کوچک در نیست.

شاید بخش داخلی زبانه شکسته شده باشد و به این علت است که دستگیره نمی‌تواند با زبان کوچک درست ارتباط برقرار کند. چون یکی از زنجیره قطعات به‌هم‌متصل شکسته شده است.

غیر از بخش داخلی زبانه، شاید سوراخی که زبانه در آن جای می‌گیرد، مشکلی داشته باشد. اگر با یک مغزی لوله‌ای‌شکل سروکار دارید، شاید مشکل از قطعه دنباله‌ای مغزی قفل باشد.

شاید چیزی در قفل شکسته شده باشد (حتی این احتمال وجود دارد که مشکل از زنگ‌زدگی داخل مغزی قفل باشد). قطعات کوچکی داخل قفل وجود دارند که احتمال دارد شکسته شده باشند، که می‌توانند بسیار مشک‌آفرین جلوه کنند.

تعمیر زبانه قفل در

آسان‌ترین راه جهت تعمیر یک قفل شکسته‌شده که یکی از اجزای آن به خوبی کار نمی‌کند، تغییر قفل است.

اگر قفل شما یکی از قفل‌هایی باشد که بتوانید اجزای آن را از هوم‌دیپات خریداری کنید، راهکاری ارزان‌‌قیمت برای‌تان خواهد بود. می‌توانید از مغازه قفل‌سازی محل‌تان برای پیدا کردن قطعات جایگزین پرس‌وجو کنید.

قیمت‌های اجزای سازنده مشخص جایگزین متفاوت‌اند و این نوع جایگزینی مستلزم این است که بدانید دقیقاً به جایگزینی کدام قطعه نیاز دارید. هرچه بهتر مشکل را تشخیص دهید، جایگزینی بخش شکسته‌شده قفل آسان‌تر خواهد بود.

زمانی‌که میزان آسیب شکستگی وارده به قفل خیلی زیاد باشد، یا تعمیرش آفتابه خرج لحیم باشد (یعنی هزینه تعمیر آن بیشتر از هزینه خرید یک قفل جدید باشد)، این بهترین فرصت برای شما جهت ارتقای سطح امنیت درتان خواهد بود.

شما می‌توانید در محصولات قفل با کیفیت‌تر سرمایه‌گذاری کنید که نه تنها امنیت بیشتری ارائه می‌کنند، بلکه به نگهداری کمتری نیاز دارد و اغلب به اندازه قفل‌های ارزان‌تر شکسته نمی‌شود. وجود فلزات قوی مشابه و اجزای داخلی خوش‌ساختی که سطح امنیت قفل‌ها را بالاتر می‌برند، موجب می‌شوند که قفل دربرابر استهلاک بهتر عمل کند.

چه کسی باید گیر زبانه کوچک در را تعمیر کند؟

حال که می‌دانید مشکل گیر زبانه کوچک در شما چیست، و چه راهکاری برای تعمیر آن وجود دارد، می‌توانید تصمیم‌ بگیرید که چه کسی باید تعمیرات لازم را انجام دهد.

این انتخاب به دو راه ختم می‌شود، خودتان از پس انجامش برمی‌آیید یا باید یک قفل‌ساز متخصص استخدام کنید.

 1. خودتان انجام دهید.

اگر متوحه الزامات تعیین مشکل و تعمیرات رفع گیر زبانه کوچک در شده باشید، آنگاه «مسیر خودت انجام بده» می‌تواند بهترین راهکار پیش‌روی‌تان باشد.

اگر متوجه چیزهایی نشده باشید، باید بیشتر درموردشان مطالعه کنید یا یک متخصص استخدام کنید. خودت انجام بده ارزان‌تر از استخدام کسی است تا این کار را برایتان انجام دهد. علتش این است که صنایع خدماتی برای پوشش هزینه‌های نیروی کارشان باید از شما هزینه دریافت کنند.

زمانی‌که زبانه کوچک در شما گیر کرده است، راهکارهای تعمیر مشکل پیشامده زمان‌بر خواهد بود و به آشنایی با سازوکار قفل نیاز دارد.

این بزرگترین هزینه‌ای است که در این روند متقبل می‌شوید، و انجامش توسط خودتان منطقی به نظر می‌رسد.

بااین‌حال، اگر زمان‌تان به شدت ارزشمند است، یا پیشینه لازم جهت درک مسائل و راهکارهای پیچیده و حساس احتمالی را ندارید، خودتان انجامش ندهید بهتر است.

زمانی‌ که کاملاً درک نکنید قصد انجام چه کاری را دارید، احتمال دارد بیشتر به قفل‎‌تان آسیب بزنید، بنابراین لازم است زمان بگذارید و تک تک مراحل آورده‌شده در فرایند فوق را انجام دهید.

آموزش روش تعمیر زبانه قفل در

مزایا

صرفاً پول ملزومات قفل را پرداخت می‌کنید.

احتمالاً بتوانید چیزهای بیشتری در مورد قفل‌تان یاد بگیرید.

معایب

باید دانش بیشتری در ارتباط با سازوکار قفل پیدا کنید.

وقت بیشتری از شما می‌گیرد.

احتمالاً بیشتر به قفل‌تان آسیب می‌رسد.

حل مشکل بیشتر طول می‌کشد.

احتمال دارد در نهایت مجبور شوید با یک متخصص تماس بگیرید.

 1. استخدام یک متخصص

زمانی‌که انتخاب می‌کنید تا یک قفل‌ساز متخصص استخدام کنید، همه حدسیات و مشکلات موجود در روند تعمیر گیر زبانه کوچک را کنار می‌گذارید. در این حالت مطمئن خواهید بود که کار به درستی انجام می‌شود و آن‌ها مشکل را کاملاً درک می‌کنند. آن‌ها ابزارآلات لازم جهت جایگزینی را در اختیار دارند.

می‌توانید از آن‌ها سوالاتی بپرسید و از آن به عنوان منبعی جهت یادگیری بیشتر در ارتباط با قفل‌های‌تان استفاده کنید. مطمئن باشید یک شرکت معتبر را انتخاب می‌کنید که می‌تواند برایتان تکنیسین‌هایی ارسال کند که انواع مشکلات را بشناسند. درخصوص گیر زبانه کوچک در، باید مطمئن باشید مشکل‌تان حل می‌شود طوری که دیگر تکرار نشود.

بهترین راه جهت تعمیر و انتظار اینکه دیگر مشکلی پیش نیاید، از جانب یک متخصص شایسته برمی‌آید؛ آن‌ها به شما اجازه می‌دهند تا گزینه‌های‌تان را بشناسید و هزینه‌های تعمیر مشکلات پیش آمده را بدانید.

مزایا

مشکل شناسایی خواهد شد.

پیش از هرگونه خرید، همه گزینه‌های پیش‌رویتان را خواهید شناخت.

در سریع‌ترین زمان ممکن، مشکل‌تان حل خواهد شد.

به قطعات جایگزینی ضروری دسترسی کامل خواهید داشت.

معایب

هزینه ملزومات و نیروی کار را پرداخت خواهید کرد.

نتیجه‌گیری

اگر با یک گیر زبانه در باز یا بسته مواجه شده‌اید یا در وضعیت شکستن زبانه، می‌توانید پس از خواندن این مقاله مشکلش را حل کنید. چه خودتان بخواهید دست به کار شوید یا یک متخصص استخدام کنید، می‌دانید که انجامش به چه چیزی نیاز دارد.

مطمئن شوید که گزینه‌های‌تان را بررسی کرده‌اید و بهترین تصمیم را براساس نیازها و سطح مهارت‌تان انتخاب کرده‌اید تا درنهایت اقدام به تعمیر زبانه قفل در کنید. زمانی‌که با گیر زبانه کوچک مواجهید، نمی‌توانید به خوبی از درتان استفاده کنید، بنابراین وقت بگذارید و مشکل را حل کنید.

اما ما راه بهتری در اختیارتان قرار می‌دهیم. بهرین روش این است که یک بار برای همیشه از قفل‌ دیجیتال استفاده کنید تا مشکل زبانه، گیر کردن کلید در قفل و… را حل کنید. قفل های دیجیتال راه‌حلی مادام‌العمر برای حل مشکلات مربوط به قفل‌‌های قدیمی خواهد بود. همین حالا با کلیک بر تصویر زیر با مشاورین ما تماس بگیرید. ما پاسخگوی تمام سوالات شما درمورد قفل‌های دیجیتال و خرید آن‌ها هستیم.

تعمیر زبانه قفل در یوکا