قفل های دیجیتال شاید در ظاهر و در کلام مفهوم ساده ای به نظر برسد که بیننده یا خواننده فکر کند که همه چیز را می داند اما در این مقاله متوجه می شوید که چه ظرافت هایی در استفاده و کار با قفل های دیجیتال وجود دارد.

قفل هوشمند، مسلما مهمترین بخش خانه ای کاملا هوشمند و متصل است‌.

نه تنها به شما اجازه خواهد داد که به صورت دلخواهتان رفت و آمد کنید بلکه هنگامی که شما دور از خانه هستید هم بر اینکه چه کسانی به خانه تان رفت و آمد می کنند نظارت می کند.

برخی از مدل ها به شما اجازه می دهد که برای باز کردن و بستن درب ها از تلفن همراه خود استفاده کنید.

بعضی ها به شما اجازه می دهند امتیازات ویژه ای برای دوستان، اعضای خانواده یا کارکنان تعمیر و نگه داری اختصاص دهید.

مرتبط:  خرید قفل های دیجیتال هوشمند یوکا 

مدل های دیگر می توانند با استفاده از دستورات صوتی یا راه اندازی از طریق سایر دستگاه ها و خدمات هوشمند خانگی فعال شوند.

در اینجا مواردی برای تصمیم گیری در مورد قفل های هوشمند همراه با بررسی مدل های بالا که آزمایش کرده ایم، در نظر گرفته شده است.

قفل هوشمند درب چیست؟

digital-smart-locks-home

یکی از اولین مواردی که می خواهید در نظر داشته باشید این است که هزینه ارتقا قفل های سنتی شما چه قدر است.

خب بلاخره، یک قفل هوشمند هزینه های بسیار بیشتری را نسبت به قفل استاندار که میتوانید در فروشگاه سخت افزار محلی پیدا کنید متحمل می شود.

شما می توانید تعدادی قفل هوشمند در رنج قیمت صد دلار پیدا کنید (تعداد زیادی از آن ها قادر به حضور در این لیست نیستند)، اما اگر شما قفلی میخواهید که بتوانید از هر جایی آن را کنترل کنید با ویژگی هایی مثل دستورات صوتی، اعلان های فشار، ایمیل و هشدارهای دما، انتظار می رود که هزینه ای بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار پرداخت کنید.

بسیاری از قفل های هوشمند برنامه تلفن همراه ارائه می دهند که به شما امکان قفل کردن و باز کردن درب ها را با آیکون ساده ضربه زدن می دهند.

بعضی ها یک برنامه ی وب ارائه می دهند که به شما اجازه می دهد همه چیز را از رایانه یا کامپیوتر شخصی خود کنترل کنید.

اکثر برنامه ها به شما اجازه می دهد که کاربران دائمی و موقت را اضافه کنید و برنامه های دسترسی را برای روز ها و زمان های خاص تنظیم کنید.

اگر قفل مجهز به بلوتوث باشد شما برای دسترسی داشتن به آن باید در فاصله ۴۰ فوتی آن باشید، در حالی که قفل های مجهز به مدار یا پل وای فای تقریبا از هر جایی که شما  قرار گرفته باشید کنترل می شوند.

مطمئن شوید که قفل هوشمند شما شرح روزانه فعالیت ها را ارائه می دهد، بنابراین شما می توانید به هر زمانی برگردید تا ببینید چه کسی وارد یا خارج شده است و چه هنگام فعالیتی اتفاق افتاده است.

جدیدترین قفل های هوشمند امکاناتی مانند فعال سازی صدا، geofencing و قفل خودکار دارند.

مرتبط: خرید قفل های دیجیتالی هوشمند یوکا در تهران-نوآورن هوشمند

با فعال کردن صدا، قفل کردن و باز کردن درب ها بسیار ساده می شود؛ به سادگی به تلفن خود بگویید” درب جلو را باز کنید” و قفل باز خواهد شد.

با geofencing هرگز نیازی به نگرانی نیست اگر قبل از اینکه خانه را ترک کنید در را قفل کرده باشید؛ فقط از برنامه تلفن همراه برای تنظیم محیط اطراف خانه و مکان یاب گوشی خود برای مشخص کردن موقعیت دقیق خود استفاده کنید.

وقتی شما محیط خانه را ترک می کنید می توانید از قفل اتوماتیک پشت سر خود استفاده کنید.

به همین نحو، قفل اتوماتیک هنگامی که شما در را برای مدت مشخصی قفل نکرده اید به طور اتوماتیک آن را قفل می کند.

دیگر ویژگی های آن شامل، صفحه کلید لمسی  برای زمانی است که کلید یا تلفنتان همراهمتان نیست‌، هشدار های ورود و خروج که به شما در مورد احتمال شکستن و فشار دادن هشدار می دهد و پیامک یا ایمیلی که به شما اجازه می دهد که از ورود و خروج افراد در زمان های واقعی مطلع شوید.

چگونه یک قفل هوشمند را نصب کنیم؟

digital-smart-locks-home

هیچ کدام از قفل هایی که ما آزمایش کرده ایم برای نصب کردن سخت نیستند اما بعضی از آنها ساده تر از بعضی دیگرند.

قفل های جدید شما با هر دو رو قفلی داخلی( غلافی که در داخل آن نصب می کنید) و یک بخش بیرونی (معمولا یک صفحه لمسی و یا کلید استوانه ای) همراه باشد، احتمالا باید قفل قدیمی خود را قبل از نصب دستگاه جدید به طور کامل بردارید، از جمله مکانیزم deadbolt و صفحه ضربه.

این کار به سادگی از جا برداشتن دو پیچ است که رو قفلی داخلی را به بخش خارجی وصل می کند و هر دو قطعه را بر می دارد. deadbolt نیز توسط دو پیچ نصب شده است.

خبر خوب این است که بیشتر قفل های هوشمند از سوراخ های استاندارد پیش ساخته استفاده می کنند بنابراین شما مجبور نیستید به خاطر سوراخ کردن های جدید نگران باشید.

علاوه بر این، قفل های هوشمندی در دسترس هستند که به داخل درب شما متصل می شوند و به گونه ای طراحی شده اند تا از سیلندها و deadbolt های سخت افزاری خود استفاده کنید به این معنا که شما باید رو قفلی داخلی را بردارید.

در هر صورت شما میتوانید یک تا دو دقیقه را صرف از جا برداشتن قفل قدیمی خود و نصب قفل هوشمند جدیدتان کنید.

آیا Alexa می تواند قفل در را کنترل کند؟

digital-smart-locks-home

بعضی از قفل ها با دیگر دستگاه های متصل خانه تلفیق شده اند مانند هشدار دود Nest Protect و سرویس هایی مانند آمازون Alexa , Apple HomeKit, Google Assistant و IETTT.

به عنوان مثال، وقتی که هشدار دود یا هشدار کربن دی اکسید روشن می شود در ها باز می شوند یا وقتی دری باز باشد برخی از چراغ های هوشمند روشن می شوند.

بسته به تنظیمات اتوماتیک خانه تان حتی میتوانید قفل خود را با یک زنگ تصویری هماهنگ کنید بنابراین قبل از اینکه در را باز کنید، می توانید ببینید چه کسی