قفل دیجیتال شاید در ظاهر و در کلام مفهوم ساده‌ای به نظر برسد که بیننده یا خواننده فکر کند که همه چیز را می‌داند اما در این مقاله متوجه می‌شوید که چه ظرافت‌هایی در استفاده و کار با قفل های دیجیتال وجود دارد.

قفل هوشمند، مسلما مهمترین بخش خانه‌ای کاملا هوشمند و متصل است‌.

نه تنها به شما اجازه خواهد داد که به صورت دلخواهتان رفت و آمد کنید بلکه هنگامی که شما دور از خانه هستید بر اینکه چه کسانی به خانه‌تان رفت و آمد می‌کنند نظارت می‌کند.

برخی از مدل‌ها به شما اجازه می‌دهد که برای باز کردن و بستن درب‌ها از تلفن همراه خود استفاده کنید.

بعضی‌ها به شما اجازه می‌دهند امتیازات ویژه‌ای برای دوستان، اعضای خانواده یا کارکنان تعمیر و نگه‌داری اختصاص دهید.

مدل‌های دیگر می‌توانند با استفاده از دستورات صوتی یا راه اندازی از طریق سایر دستگاه‌ها و خدمات هوشمند خانگی فعال شوند.

در اینجا مواردی برای تصمیم گیری در مورد قفل های هوشمند همراه با بررسی مدل‌های بالا که آزمایش کرده ایم، در نظر گرفته شده است.

قفل هوشمند درب چیست؟

digital-smart-locks-home

یکی از اولین مواردی که می‌خواهید در نظر داشته باشید این است که هزینه ارتقا قفل‌های سنتی شما چه قدر است.

خب بلاخره، یک قفل هوشمند هزینه های بسیار بیشتری را نسبت به قفل استاندار که می‌توانید در فروشگاه سخت افزار محلی پیدا کنید متحمل می‌شود.

شما می‌توانید تعدادی قفل هوشمند در رنج قیمت صد دلار پیدا کنید (تعداد زیادی از آن‌ها قادر به حضور در این لیست نیستند)، اما اگر شما قفلی می‌خواهید که بتوانید از هر جایی آن را کنترل کنید با ویژگی‌هایی مثل دستورات صوتی، اعلان‌ ضربه و فشار، ایمیل و هشدارهای دما، انتظار می‌رود که هزینه‌ای بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار پرداخت کنید.

بسیاری از قفل‌های هوشمند برنامه تلفن همراه ارائه می‌دهند که به شما امکان قفل کردن و باز کردن درب‌ها را با آیکون ساده ضربه زدن می‌دهند.

بعضی‌ها یک برنامه ی وب ارائه می‌دهند که به شما اجازه می‌دهند همه چیز را از رایانه یا کامپیوتر شخصی خود کنترل کنید.

اکثر برنامه‌ها به شما اجازه می‌دهند که کاربران دائمی و موقت را اضافه کنید و برنامه‌های دسترسی را برای روزها و زمان‌های خاص تنظیم کنید.

اگر قفل مجهز به بلوتوث باشد شما برای دسترسی داشتن به آن باید در فاصله ۴۰ فوتی آن باشید، در حالی که قفل‌های مجهز به مدار یا پل وای فای تقریبا از هر جایی که شما قرار گرفته باشید کنترل می‌شوند.

مطمئن شوید که قفل هوشمند شما شرح روزانه فعالیت‌ها را ارائه می‌دهد، بنابراین شما می‌توانید به هر زمانی که می‌خواهید برگردید تا ببینید چه کسی وارد یا خارج شده است و چه زمانی فعالیتی اتفاق افتاده است.

جدیدترین قفل های هوشمند امکاناتی مانند فعال سازی صدا، geofencing و قفل خودکار دارند.

با فعال کردن صدا، قفل کردن و باز کردن درب‌ها بسیار ساده می‌شود؛ به سادگی به تلفن خود بگویید” درب جلو را باز کنید” و قفل باز خواهد شد.

با geofencing هرگز نیازی به نگرانی نیست اگر قبل از این‌که خانه را ترک کنید در را قفل کرده باشید؛ فقط از برنامه تلفن همراه برای تنظیم محیط اطراف خانه و مکان یاب گوشی خود برای مشخص کردن موقعیت دقیق خود استفاده کنید.

وقتی شما محیط خانه را ترک می‌کنید می‌توانید از قفل اتوماتیک پشت سر خود استفاده کنید.

به همین نحو، قفل اتوماتیک هنگامی که شما در را برای مدت مشخصی قفل نکرده‌اید به طور اتوماتیک آن را قفل می‌کند.

دیگر ویژگی های آن شامل، صفحه کلید لمسی  برای زمانی است که کلید یا تلفنتان همراهمتان نیست‌، هشدار های ورود و خروج که به شما در مورد احتمال شکستن و فشار دادن هشدار می‌دهد و پیامک یا ایمیلی که به شما اجازه می‌دهد که از ورود و خروج افراد در زمان‌های واقعی مطلع شوید.

چگونه یک قفل هوشمند را نصب کنیم؟

digital-smart-locks-home

هیچ کدام از قفل‌هایی که ما آزمایش کرده‌ایم برای نصب کردن سخت نیستند اما بعضی از آن‌ها ساده‌تر از بقیه مدل‌ها هستند.

قفل‌های جدید شما با هر دو رو قفلی داخلی (غلافی که در داخل آن نصب می کنید) و یک بخش بیرونی (معمولا یک صفحه لمسی و یا کلید استوانه‌ای) همراه باشد، احتمالا باید قفل قدیمی خود را قبل از نصب دستگاه جدید به طور کامل بردارید، از جمله مکانیزم deadbolt و صفحه ضربه.

این کار به سادگی از جا برداشتن دو پیچ است که رو قفلی داخلی را به بخش خارجی وصل می‌کند و هر دو قطعه را بر می‌دارد. deadbolt نیز توسط دو پیچ نصب شده است.

خبر خوب این است که بیشتر قفل های هوشمند از سوراخ‌های استاندارد پیش ساخته استفاده می‌کنند بنابراین شما مجبور نیستید به خاطر سوراخ کردن‌های جدید نگران باشید.

علاوه بر این، قفل های هوشمندی در دسترس هستند که به داخل درب شما متصل می‌شوند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا از سیلندرها و deadboltهای سخت افزاری خود استفاده کنید به این معنا که شما باید رو قفلی داخلی را بردارید.

در هر صورت شما می‌توانید یک تا دو دقیقه را صرف از جا برداشتن قفل قدیمی خود و نصب قفل هوشمند جدیدتان کنید.

آیا Alexa می تواند قفل در را کنترل کند؟

digital-smart-locks-home

بعضی از قفل‌ها با دیگر دستگاه‌های متصل خانه تلفیق شده‌اند مانند هشدار دود Nest Protect و سرویس‌هایی مانند آمازون Alexa , Apple HomeKit, Google Assistant و IETTT.

به عنوان مثال، وقتی که هشدار دود یا هشدار کربن دی اکسید روشن می‌شود درها باز می‌شوند یا وقتی دری باز باشد برخی از چراغ‌های هوشمند روشن می‌شوند.

بسته به تنظیمات اتوماتیک خانه‌تان حتی می‌توانید قفل خود را با یک زنگ تصویری هماهنگ کنید بنابراین قبل از اینکه در را باز کنید، می‌توانید ببینید چه کسی پشت در است و یا یک دوربین امنیتی داخلی بسازید که زمانی که در فقل شده شروع به ضبط کند. فقط به یاد داشته باشید؛ هر چه امکانات بیشتری بخواهید باید پول بیشتری صرف کنید‌.

انواع دیگر قفل های هوشمند

به خاطر داشته باشید که قفل های هوشمندی وجود دارند که لزوما قفل در نیستند. به عنوان مثال، ۴۴۰۰D Indoor و ۴۴۰۱DLH Outdoor در استارت قفل هر دو دارای قفل‌های متصل به بلوتوث هستند.

آن‌ها ساخته شده‌اند که به اندازه قفل‌های استاندار مقاوم باشند اما زمانی که شما نزدیک درب هستید از بلوتوث برای باز کردن درب‌ از طریق زدن یک دکمه استفاده کنید.

آن‌ها همچنین به شما اجازه می‌دهند دسترسی موقت یا دائمی مهمان را به سادگی تنها از طریق یک برنامه تلفن تضمین کنید.

BoxLock در عین حال یک قفل هوشمند با قابلیت وای فای با یک اسکنر داخلی است که به ماموران پست اجازه می‌دهد بسته‌هایتان را در محلی جا گذاری کنند که از دید سارقان خارج شود.

برای اطالاعت بیشتر در مورد امنیت خانه هوشمند، انتخاب‌های ما را برای بهترین سیستم‌های امنیتی خانه هوشمند و بهترین دوربین‌های امنیتی خارج از خانه را ببینید.

بررسی اجمالی قفل های دیجتال هوشمند دنیا

digital-smart-locks-home

August Smart Lock HomeKit Enabled

مزایا: نصب آسان، فعال سازی صدا،Geofencing ، پشتیبانی IFTTT ،طراحی شیک

معایب: گران، نیاز به اجزای اضافی برای کنترل از راه دور

برگه‌های مربوط به افرادی را که به خانه وارد و خارج شده‌اند را از طریق گوشی هوشمند خودتان نگه می دارد. آخرین نسخه از تکنولوژی شامل فعال سازی صدا، geofencing ،IFTTT را دارا است.

 

August Smart Lock Pro + Connect

مزایا: نصب آسان، پشتیبانی از بلوتوث، وای فای و Z-wave

معایب: گران

قفل شیک  August Smart Lock Pro + Connect مجهزترین قفلی است که تا به حال آزمایش کرده‌ایم با پشتیبانی از Apple HomeKit، خدمات چند سرویسی صوتی، سه پروتکل بی سیم، geofencing وIFTTT.

 

Schlage Sense

مزایا: نصب آسان، نرم افزار به خوبی طراحی شده است، پشتیبانی از کنترل صدا

معایب: گران، نیاز به ابزار اضافی برای کنترل از راه دور

قفل کلیدی بلوتوثی Schlage Sense به شما اجازه می‌دهد که از تفن همراه‌تان برای قفل کردن و باز کردن درب‌ها استفاده کنید، برنامه دسترسی به کدها و برنامه‌های زمان‌بندی را تنظیم کنید.

 

Nest X Yale Lock With Nest Connect

مزایا: طراحی شیک، نصب آسان، با Nest Secure کار می‌کند، بسیار بی‌صدا

معایب: با IFTTT کار نمی‌کند، هیچ پشتیبانی از فعال سازی صدا وجود ندارد

Nest X Yale Lock with Nest Connect قفل هوشمند درب با وضوحی بالاست که قابلیت ترکیب Yale reliability با اتصال Nest IoT دارد.

 

قفل هوشمند Kwikset Kevo Touch-to-Open (نسل دوم)

digital-smart-locks-home

مزایا: نصب آسان، پاسخ‌گو، طراحی شیک، ادغام با دستگاه‌های شخص سوم

معایب: گران، کنترل از راه دور هزینه اضافی دارد، بدون کنترل صدا، fob و ekeys اضافی هزینه اضافی دارد

Kwikset’s new Kevo Touch-to-Open Smart Lock پاسخ‌گو‌تر مدل‌های قبلی خود است اما کمی گران‌تر است و فاقد برخی از امکانات که شما با آخرین محصول قفل درب متصل دریافت کرده‌اید.

Lockly Secure Plus

مزایا: اسکنر اثر انگشت، صفحه کلید، دسترسی با کلید، عملیات بی سر و صدا، فناوری ضد سرقت pin genie، نصب آسان

معایب: عدم وجود دسترسی از راه دور، با سایر دستگاه‌های هوشمند کار نمی‌کند، بدون پشتیبانی از HomeKit، IFTTT، فرمان صدا.

Lockly Secure Plus یک قفل هوشمند بلوتوثی است که چندین روش را برای ورود ارایه می‌دهد. از جمله اسکنر اثر انگشت.

Schlage Century Touchscreen Deadbolt Lock (BE00.NX CEN00.)

مزایا: ورود با کلید و بدون کلید، هشدار صوتی دما، نصب و برنامه ریزی آسان

معایب: گران، نیاز به کنترل شخص سوم برای دسترسی از راه دور با Z-wave، پر سروصدا

Schlage Century Touchscreen Deadbolt Lock یک قفل الکترونیک شیک است که توانایی‌های بی‌سیم Z-Wave  و ورود با کلید و بدون کلید را ارائه می‌دهد. این قفل کمی پر سر و صداست. مانند بیشتر قفل های هوشمند گران است.

Yale Assure Lock SL (YRD 020)

مزایا: زیبا طراحی شده است، نصب آسان، دسترسی صوتی

معایب: گران، برنامه اختصاصی ندارد، برای کنترل از راه دور نیاز به Z-Wave دارد

Yale Assure Lock SL یک قفل شیک دارای صحفه نمایش لمسی بی‌نظیر است که از راه دور کنترل می‌شود اما شما نیاز به یک مرکز اتوماسیون هاب Z-Wave  دارید.

Friday Lock

digital-smart-locks-home

مزایا: استفاده از سخت افزارهای موجود قفل، سازه کوچک، HomeKit فعال

معایب: نصب مشکل، گاهی اوقات در آزمایش‌ها ارتباط قطع شده، دسترسی محدود به گزینه‌های زمان‌بندی

Friday Lock به شما اجازه قفل کردن و باز کردن درهایتان از طریق Siri voice و یا برنامه موبایل را می‌دهد اما در آزمایش‌ها ما در اتصال مشکل داشتیم.

Gate Smart Lock

مزایا: دو گیرنده صدا، بدون کلید و با کلید کار می‌کند، به شدت بی سر و صدا، نصب آسان

معایب: گران، برخی از امکانت آن نیاز به اشتراک دارد، با دستگاه‌های شخص سوم ارتباط برقرار نمی‌کند، نمی‌تواند در را با برنامه قفل کند مگر این‌که حرکت تشخیص داده شود، geofencing یا دید در شب ندارد.

Gate Smart Lock یک قفل هوشمند درب مجهز به Wi-Fi با یک دوربین داخلی است که هنگامی که کسی به در شما نزدیک می‌شود فیلم را ضبط می‌کند.

 

داشتن یک مشاور فنی و حرفه‌ای می‌تواند تصمیم گیری و روال خرید رو برای شما راحت‌تر کند. شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با مدل قفل‌های دیجیتال با کارشناسان یوکا در تماس باشید تا یک مشاوره حرفه‌ای را دریافت کنید و تصمیم‌گیری برایتان راحت‌تر شود.

تماس با کارشناسان یوکا