قفل اثر انگشتی باشگاهی اقدامات امنیتی پشیرفته و مفیدی را برای باشگاه و محیط‌های ورزشی فراهم می‌کند. این قفل دیجیتال بیومتریک این امکان را می‌دهد تا با اجازه دسترسی فقط به افرادی که اثر انگشت آن‌ها از قبل تأیید شده است، به شما در مدیریت بهتر خطرات امنیتی در باشگاه و محیط‌های ورزشی کمک می‌کند.

قفل باشگاهی در واقع مانند دوربین‌های مداربسته و ابزارهای امنیتی رایج شده‌اند. اما همان‌طور که دانشمندان می‌گویند: «دانش قدرت است!» از مفاهیم کاربردی استفاده از داده‌های بیومتریک گرفته تا اقدامات امنیتی پیشرفته، آگاهی از ماهیت کارکرد قفل‌های درب اثرانگشتی باشگاه می‌تواند به شما کمک کند تا از آن‌ها استفاده بهینه کنید؛ با یوکا همراه باشید.

چرا قفل اثر انگشتی باشگاهی بخریم؟

امنیت همیشه مسئله‌ای نگران کننده برای اکثر باشگاه‌های ورزشی است و تا زمانی که باشگاهی فعال دارید، می‌خواهید از آن به بهترین شکل ممکن محافظت کنید. به دلیل رشد تکنولوژی، قفل‌های درب در طیف گسترده‌ای وجود دارند که می‌توانید از بین آن‌ها مدل مورد نظر خود را انتخاب کنید.

قفل اثر انگشتی باشگاهی راهی عالی برای ایمن نگه داشتن خانه است زیرا برای شناسایی اثر انگشت برنامه ریزی شده است. همۀ افراد دارای اثر انگشت منحصر به فرد خود هستند، بنابراین هیچکس نمی‌تواند از اثر انگشت خود برای دسترسی به کمد دیگری در باشگاه استفاده کند، مگر اینکه در سیستم ثبت شده باشد!

همچنین بخوانید:

قفل اثر انگشتی باشگاهی چگونه کار می‌کند؟

باید بدانید که یک مدل از قفل درب اثر انگشتی مناسب باشگاه چگونه کار می‌کند. ابتدا انگشت خود را روی اسکنر قرار می‌دهید. اسکنر روی قفل، اثر انگشت شما را اسکن کرده و آن را به داده‌های عددی تبدیل می‌کند. با ذخیره اطلاعات، قفل در هر زمان که اثر انگشت را روی اسکنر قرار دهید، شما را تشخیص می‌دهد. این امر با نام قابلیت بیومتریک برای دسترسی به فضای داخل شناخته می‌شود. نکته مهم این است که اگر سیستم اثر انگشت را تشخیص ندهد، هیچ دسترسی به داخل داده نمی‌شود.

فواید قفل اثر انگشتی باشگاهی

بیشتر ما با مشکل قفل کلیدخور کمدها و درب‌های باشگاه دست و پنجه نرم می‌کنیم و مجبور می‌شویم با یک قفل ساز اضطراری تماس بگیریم تا دوباره به آن دسترسی پیدا کنیم. با این حال، با قفل درب اثر انگشتی باشگاهی، این اتفاق هرگز نمی‌افتد زیرا همیشه انگشتانتان همراه شما خواهند بود!

در زیر چند مزیت دیگر وجود دارند:

 • در مقایسه با انواع دیگر سیستم‌های بیومتریک، مقرون به صرفه‌تر هستند.
 • استفاده از آن‌ها راحت است زیرا تمام نیاز شما برای اسکن، اثر انگشتتان است.
 • به دلیل ثابت ماندن اثر انگشت، می‌توان از آن‌ها برای مدت طولانی استفاده کرد.
 • دیگر نگران گم شدن و از بین رفتن کلیدهای نخواهید بود.
 • به راحتی نمی‌توان اثر انگشت را تغییر داد یا جعل کرد.
 • برای مدیریت، کنترل و نظارت بهتر باشگاه‌‌ها عالی هستند.
 • ورزشکاران و پرسنل باشگاه ‌ها و محیط های ورزشی نیز دیگر نیازی نیست هر کدام کلید مجزا داشته باشند، بلکه تنها می‌توانند با اثر انگشت خود، درب را باز کنند.

نحوه انتخاب قفل اثر انگشتی باشگاهی

درست مانند سایر قفل‌های الکترونیکی درب بیومتریک، مواردی وجود دارند که قبل از خرید باید انجام شوند. شما یک سیستم قفل مؤثر می‌خواهید که از وسایل ورزشکاران در محیط باشگاه محافظت کند. پس لازم است مواردی را در هنگام خرید قفل اثر انگشتی باشگاهی در نظر بگیرید:

 • نرخ FRR را در نظر بگیرید. این نرخ عدم پذیرش اشتباه است و هرچه پایین‌تر باشد، بهتر خواهد بود (در ادامه توضیح خواهیم داد).
 • خواه دارای شیار مکانیکی باشد خواه صفحه کلید، بهترین نکته در مورد قفل‌های درب اثر انگشتی باشگاهی این است که حتی اگر انگشتان شما کار نکنند، می‌توانید با کلید به داخل کمد و فضای اتاق دسترسی داشته باشید.
 • آیا سیستم می‌تواند چند اثر انگشت را ذخیره کند؟ این ویژگی برای قفل های دیجیتال باشگاهی ضروری است.
 • نحوه کارکرد قفل اثر انگشتی باشگاهی را در نظر بگیرید.
 • به متریال و ویژگی‎‌های عملکردی قفل توجه کنید.

نکات مهم در خرید قفل اثر انگشتی باشگاهی

در زیر مواردی وجود دارند که باید به خاطر بسپارید:

۱- مدل‌های ترکیبی گزینه‌های بیشتری به شما ارائه می‌دهند

ایده بسیار بهتری است که قفل اثر انگشتی باشگاهی را با گزینه‌های مختلفی برای دسترسی به آن‌ها انتخاب کنید. در اینجا قفل‌های درب اثر انگشتی ترکیبی وارد می‌شوند. این قفل‌ها هم دارای اسکنر اثر انگشت و هم صفحه کلید هستند.

امکان استفاده از کلیدهای مکانیکی در زمان قطع شدن برق نیز در دسترس هستند. ترکیبی از هر سه قابلیت دسترسی باعث افزایش امنیت باشگاه‌ها می‌شود. به زبان ساده‌تر، مدل‌های ترکیبی گزینه‌های بیشتری را در اختیار کاربر قرار می‌دهند تا در هر موقعیت بهترین عملکرد را نشان دهند.

همچنین بخوانید:

۲- امنیت فیزیکی به اندازه امنیت الکترونیکی اهمیت دارد

سخت‌ترین اقدامات امنیتی الکترونیکی نیز هنگامی که فردی بتواند قفل را با یک انبر دست یا پیچ گوشتی بشکند، ارزش بحث کردن نخواهد داشت! به همین دلیل قفل‌های ساخته شده از روی، برنج یا فولاد سخت توصیه می‌شوند زیرا آن‌ها سنگین‌تر و محکم‌تر از قفل‌های آلومینیومی سبک و ارزان  قیمت هستند.

قفل‌هایی که از مکانیزم‌های ضخیمی استفاده می‌کنند نیز بهتر عمل خواهند کرد، زیرا در رخ دادن نفوذ اجباری توسط سارقین، احتمال کمتری برای دسترسی به داخل وجود دارد. همچنین مهم است قفل ضد هک باشد.

۳- رتبه بندی FRR و FAR را بررسی کنید

False Rejection Rating (FRR) به شما می‌گوید که چند بار اسکنر در اولین تلاش، پذیرش اثر انگشت تأیید شده را قبول نمی‌کند، در حالی که False Acceptance Rating (FAR) به شما می‌گوید که اسکنر هر چند وقت یکبار با اثر انگشت تأیید نشده قفل را باز می‌کند. یک درصد یا کمتر برای FRR قابل قبول است، در حالی که ۰.۰۰۰۱ درصد حداقل FARs می‌باشد. فقط مطمئن شوید که قفل اثر انگشتی باشگاهی خود را از یک فروشگاه معتر خریداری کرده‌اید زیرا محصولات بی‌کیفیت عملکرد پایینی را ارائه می‌دهند.

کلام آخر

قفل اثر انگشتی باشگاهی برای ورودی‌های پُرترافیک به امنیت نیاز دارند، بدون اینکه بتوانند مانعی برای افراد ایجاد کنند. این قفل‌‌ها مزایای بی‌شماری دارند که باعث می‌شود بتوان از آنها به جای قفل‌های مکانیکی استفاده کرد. امنیت، کنترل و راحتی در استفاده مهمترین ویژگی‌های این قفل‌های باشگاهی الکترونیکی هستند.