دلایل نیاز به استفاده از دستگیره های الکترونیکی هوشمند در زندگی ما

امروزه با توجه به اینکه مفهوم خانه‌های دیجیتال بیشتر و بیشتر به واقعیت نزدیک می‌شود بهتر است برای هوشمند کردن خانه خود از “درب ورودی” آن شروع کنیم. رفاه و آرامش خیالی که دستگیره‌های الکترونیکی هوشمند به ارمغان می‌آورند از آنچه که بنظر می‌رسد، بیشتر است.

دستگیره های الکترونیکی هوشمند، به طرز باورنکردنی یکی از بهترین نقاط شروع برای هوشمند کردن خانه یا دفتر کار است. این دستگیره‌های الکترونیکی عملکرد بهتری از دستگیره‌های قدیمی با کلید و قفل‌های مکانیکی اراﺋه می‌کنند و همچنین از لحاظ وزن از مدل‌های مکانیکی سبک‌تر بوده و ازنظر زیبایی جلوه‌ بهتری به درب ورودی خانه شما می‌بخشند.

دستگیره‌های الکترونیکی هوشمند در هر شکل و اندازه‌ای به بازار عرضه شده‌اند و در دسترس بودن آن‌ها به سرعت در حال رشد است.

مهم نیست که د‌رب های خانه شما به چه صورت هستند یا اینکه چه انتظاراتی از این دستگیره‌های الکترونیکی هوشمند دارید، احتمالاً دستگیره‌ی الکترونیکی هوشمندی مناسب با نیاز شما وجود دارد. در اینجا چند دلیلی که این دستگیره های الکترونیکی هوشمند می‌توانند کیفیت زندگی روزمره شما را بهبود بخشند، بیان شده است.

هرگز کلیدها را فراموش نکرده یا اینکه آن‌ها را گم نمی‌کنید

کلید مکانیکی
کلید مکانیکی

یک روز پر مشغله را در نظر بگیرید، برای رسیدن به قرارهای کاری یا مدرسه فرزندان‌تان عجله دارید گاهی پیش می‌آید که کلیدهای خود را هنگام با عجله ترک کردن خانه بر روی میز جا بگذارید، کلیدها از جیب لباس‌تان به زمین بیافتند یا در حین پرت کردن کیف‌تان آن‌ها را گم کنید.

اگر این اتفاقات آشنا به نظر می رسند، بهتر است تا نصب دستگیره های الکترونیکی هوشمند را انتخاب کنید چرا که از ایستادن در مقابل درب قفل شده آن هم پس از یک روز پر مشغله، جلوگیری می‌کند.

دستگیره های الکترونیکی هوشمند تلفن هوشمند شما را به یک کلید مجازی تبدیل می‌کنند و این امکان را به شما می دهد تا با یک لمس ساده روی صفحه نمایش خود قفل را باز یا بسته کنید.

نه تنها تلفن شما از یک کلید ساده بزرگتر است، بلکه مهم‌ترین اسباب بازی ما است و بنابراین بسیار کمتر مستعد گم یا فراموش شدن است. علاوه بر این، دیگر نیاز ندارید تا چیز اضافی مانند دسته کلید به همراه داشته باشید.

ممکن است از پسورد برای باز یا بسته کردن دستگیره های الکترونیکی هوشمند منزل خود استفاده کنید، که در این حالت نیز احتمال گم کردن کلید و پشت درب ماندن شما صفر می‌شود.
یا اینکه می‌توانید دستگیره های الکترونیکی هوشمند خود را با اتصال به Wi-Fi از راه دور کنترل کنید. بیشتر اوقات، این بدان معناست که برای خرید دستگیره‌ الکترونیکی هوشمند خود، یک پلاگین Wi-Fi را خریداری می‌کنید.

پس از انجام این کار، می‌توانید از هر مکانی که به اینترنت دسترسی دارید در منزل خود را قفل یا باز کنید. امروز صبح برای سفر کاری عجله داشته‌اید و فراموش کرده‌اید که درب را قفل کنید؟ دستگیره هوشمند هنگامی که درب خانه‌ شما باز بماند یا قفل نشده باشد، به شما هشدار می دهد.

اگر امروز با عجله و در حالی‌که نیمه خواب بودید از خانه خارج شده اید و در تمام طول روز نگران این هستید که آیا درب جلو را قفل کرده اید یا نه، دستگیره های الکترونیکی هوشمند می‌تواند یک سرمایه‌گذاری خوب برای آرامش خاطر شما باشد. می‌توانید وضعیت درب خود را از طریق برنامه تلفن هوشمند یا حساب کاربری اینترنت خود بررسی کرده و از راه دور آن را قفل کنید یا برای اینکه چنین مسئله را به کلی از ذهن خود دور کنید،  کافیست عملکرد خودکار قفل را تنظیم کنید، بنابراین دستگیره هوشمند شما پس از بیرون آمدن به طور خودکار قفل می شود. 

بدون کلیدهای مکانیکی دسترسی به مکان مورد نظر را مدیریت کنید

دست به دست شدن کلیدهای مکانیکی می تواند خطرناک باشد- ممکن است گم شوند یا توسط افراد کپی شوند – به خصوص اگر کلید خود را به افراد غریبه داده باشید. به عنوان مثال اگر آپارتمان خود را برای اسکان کوتاه مدت تعطیلات اجاره می دهید.

جابجایی کلیدهای مجازی، که از طریق یک برنامه امکان پذیر است و هر تلفن هوشمند را به یک کلید تبدیل می‌شود. بنابراین خطرات مرتبط با کلیدهای فیزیکی از بین می برد و علاوه بر این، نیازی نیست تا شخصا برای جابجایی کلید ها به دیدن افراد بروید در نتیجه باعث صرفه جویی در وقت هر دو طرف خواهد شد.

همانطور که گفته شد با دستگیره‌ های الکترونیکی هوشمند ( قفل کارتی ، قفل هتلی و ….)دیگر نیازی به کپی کردن کلید یا مخفی کردن کلیدهای یدکی نیست. علاوه بر آنچه که بیان شد استفاده از دستگیره های الکترونیکی هوشمند به شما این امکان را می دهد تا پس از اینکه کلید مجازی را در دسترس دیگران قرار دادید به کاربران خاص اجازه دهید تا روز یا زمان خاصی بتوانند از آن کلید استفاده کنند به عنوان مثال فقط دوشنبه تا جمعه از ساعت ۲ بعد از ظهر بتوانند وارد شوند.

همچنین امکان دسترسی نامحدود برای هم اتاقی ها و اعضای خانواده وجود دارد، بنابراین این سیستم برای کل خانواده کار می کند.

یا به عنوان مثال دیگر اگر قرار است تا بسته مهم با ارزشی به شما تحویل داده شود و شما در آن زمان در منزل حضور ندارید می‌توانید یک کد دسترسی یک بار مصرف را در اختیار فرد تحویل دهنده بگذارید با این کار فرد بسته شما را دقیقاً درون منزل شما قرار می‌دهد.

ممکن است برخی از افراد تحویل بسته در خانه را کمی نگران کننده بدانند، اما با نظارت مناسب (مثلا یک دوربین مدار بسته هوشمند)، می توانید بر روی رفت و آمد تمامی افراد نظارت داشته باشید.

بر روی رفت و آمد نظارت کنید

مدیریت قفل های هوشمند
مدیریت قفل های هوشمند

آیا تا به حال نگران نشده اید که فرزندان یا همسر شما در حال حاضر خانه هستند یا خیر؟ با داشتن دستگیره های الکترونیکی هوشمند، می توانید کنترل کنید که چه زمانی درب منزل شما قفل شده یا نشده است، در نتیجه نه تنها در افزایش ایمنی بلکه در ایجاد آرامش و راحتی کمک زیادی می‌کند. بنابراین با آگاهی از سلامت عزیزانتان با خیال راحت وارد خانه می شوید.

دستگیره‌ های الکترونیکی هوشمند به ایمنی بیشتر کودکان کمک می کنند

با نصب دستگیره‌ های الکترونیکی هوشمند، دیگر نیازی نیست تا کودک شما کلید خانه را با خود حمل کند. به خصوص اگر آنها قبل از اینکه شما برگردید، از مدرسه به خانه بیایند. کودک شما طی یک روز شلوغ در مدرسه، به راحتی می تواند کلیدها را گم کرده یا اینکه فراموش کند که آنها را کجا گذاشته است.

تصور کنید چه اتفاقی می افتد اگر که کودکتان بدون اطلاع شما، از خانه خارج شود؟ این خطری بالقوه برای ایمنی آنها است.
با دستگیره‌ های الکترونیکی هوشمند، تمام فرزندان شما باید از کد امنیتی شخصی خود برای رفت و آمد‌ استفاده کنند. بر این اساس، آنها می‌توانند برای باز کردن درب جلو، کد امنیتی را از طریق صفحه کلید روی دستگیره وارد کرده و هنگامی که آنها وارد شدند،  بلافاصله و به طور خودکار در ورودی پشت آنها قفل خواهد شد. این باعث می شود که آنها ایمن و سالم باشند. دستگیره‌ های الکترونیکی هوشمند برای والدینی که بچه های آنها نیازهای ویژه‌ای دارند نیز مفید است.

دستگیره‌ های الکترونیکی هوشمند دو طرفه یک لایه امنیتی اضافی را فراهم می‌کنند. این قفل‌های هوشمند در شرایطی که نگه داشتن کودک در داخل خانه امر مهمی است، کارایی بسیاری دارند و از آسیب دیدن کودکان و افراد با نیازهای ویژه که تمایل به ترک خانه و سرگردانی دارند، جلوگیری می‌کند.

می توانید از نمونه مناسب با نیاز خود استفاده کنید

قفل دیجیتال یوکا
قفل دیجیتال یوکا

امروزه با پیشرفت در زمینه‌ی دستگیره های الکترونیکی هوشمند، این دستگیره ها نمونه های مختلف با ویژگی های متفاوت بسیاری به بازار عرضه شده اند. سعی کنید تا از مدل مناسب با نیازتان استفاده کنید.

اگر از آن دسته افرادی هستید که بسیار فراموش کارید و همیشه پسورد گوشی یا ایمیل خود را فراموش می کنید می توانید از دستگیره های هوشمندی استفاده کنید که از فناوری تشخیص چهره یا اثر انگشت پشتیبانی می کنند. در این صورت می‌توانید به راحتی حتی در زمان در دسترس نبودن گوشی همراه خود درب منزل را باز کنید.

فناوری تشخیص چهره یا اثر انگشت کمترین خطای ممکن را دارند در نتیجه بالاترین درجه از امنیت را اراﺋه می کنند. حال اگر حافظه‌ی خوبی دارید استفاده از پسورد یا گزینه‌ی پترن بهتر است.

برای امنیت بیشتر هیچگاه از شماره تلفن همراه، تلفن ثابت منزل یا تاریخ تولد خود یا نزدیکان‌تان به عنوان پسورد استفاده نکنید. پسوردهایی که دنباله ای از اعداد مانند اعداد ۱ تا ۱۰ امنیت پایینی دارند و به سادگی قابل حدس هستند.

برای امنیت بیشتر همچنین می‌توانید از چند ویژگی بطور همزمان استفاده کنید به عنوان مثال دستگیره شما می تواند با اثر انگشت و پسورد باز شود. با ترکیب ویژگی های امنیتی دستگیره های الکترونیکی هوشمند امنیت شما بسیار افزایش میابد.

با نصب دستگیره های الکترونیکی هوشمند جلوه‌ی زیبایی به ورودی خانه خود بدهید

قفل دیجیتال
قفل دیجیتال

دستگیره های الکترونیکی هوشمند لزوماً بزرگ نیستند یا شکل عجیب و غریبی ندارند. در واقع، بیشتر آنها حتی ظاهری مانند یک قفل و دستگیره‌ی معمولی دارند. همچنین بعضی از آنها حتی از نزدیک هم دقیقاً شبیه یک دستگیره‌ی معمولی هستند.

از طرف دیگر نمونه هایی از این قفل دیجیتال ظاهری بسیار جذاب تر از قفل های فیزیکی داشته و در رنگ‌ها و اندازه های مختلفی اراﺋه می‌شوند لذا می‌توانید با انتخاب رنگ و مدل دلخواه‌تان هارمونی و زیبایی خاصی به ورودی خانه خود ببخشید.

دستگیره های الکترونیکی هوشمند از دوام بهتری برخوردار هستند

دوام دستگیره های الکترونیکی هوشمند
دوام دستگیره های الکترونیکی هوشمند

قفل سنتی می‌تواند فرسوده شود. در نهایت، به دلیل استفاده مکرر یا سنگین دچار نقص شده یا کاملا از کار بیافتد. تصور کنید که از خانه خارج شده و درب را قفل کرده باشید اگر قفل درب ورودی دچار نقص باشد می‌تواند امنیت خانه یا محل کار شما را به خطر بیاندازد.

شما تا به حال با قفل روبرو شده‌اید که برای باز کردن آن لازم است کلید را تکان دهید یا بلرزانید. اگر جوابتان بله است، باید بدانید که چقدر این کار می تواند وحشتناک و اعصاب خورد کن باشد. شکستن کلید در قفل نیز می تواند استرس آور و هزینه بر باشد چرا که باید از شخص متخصصی بخواهید تا قفل در را برای شما باز کند.

دستگیره های الکترونیکی هوشمند به طرز چشمگیری دوام دارند. چرا که در پروسه‌ی قفل و باز کردن درب از اصطکاک قطعات فیزیکی خبری نیست. صفحه لمسی تمام کارهایی که لازم است تا دستگیره درب ورودی درست عمل کند را انجام می‌دهد. پس از وارد کردن پسورد می توانید دستگیره را درگیر کرده و درب را باز کنید.قفل درب اثر انگشتی از این دسته می باشد.

خانه خود را ایمن نگه دارید

امنیت قفل هوشمند
امنیت قفل هوشمند

دزدی از جمله تهدید‌های مشترک برای همه صاحبان خانه است. هر مهمان ناخوشایندی می تواند به راحتی وارد خانه شما شود، مهم نیست که قفل شما چقدر قوی باشد. اما دستگیره های الکترونیکی هوشمند مهره‌ای ارزشمند برای شکست دادن سارقین هستند، چرا که بدون هیچ کلید فیزیکی کار می کند.

ساز و کار آنها براساس پروتکل‌‌های امنیتی استفاده شده در سیستم‌های بانکی است. این بدان معناست که حالت رمزگذاری دیجیتالی آنها نمی تواند کپی یا خراب شود.

به این ترتیب سارقین قادر به شکستن رمز یا ورود به آن‌ها نمی‌باشند. با داشتن دستگیره های الکترونیکی هوشمند می توانید تصمیم بگیرید چه کسی می‌تواند در چه ساعتی وارد خانه شما شود. این خطر سرقت را کاهش می دهد.

همان‌طور که اشاره شد بدون نیاز به ساختن نسخه‌های کلید یدکی، در زمینه‌ سرقت با ریسک کمتری مواجه هستید. حتی می‌توانید برخی از دستگیره های الکترونیکی هوشمند را به گونه‌ای تنظیم کنید تا بعد از مدت زمان مشخص به طور خودکار درب ورودی قفل شود یا با تلفن همراه خود بر باز یا بسته بودن درب منزل خود نظارت داشته باشید. 

سخن آخر

دستگیره های الکترونیکی هوشمند
دستگیره های الکترونیکی هوشمند

دستگیره های الکترونیکی هوشمند انواع مختلفی دارند و ممکن است برای همه مناسب نباشند. شما باید قبل از سرمایه‌گذاری در هر بخش از فناوری خانه‌های هوشمند، نیازهای خاص خود را در نظر بگیرید.

این نکته را باید بدانید که دستگیره های الکترونیکی هوشمند نیز کامل نیستند. تولید کنندگان ادعا می کنند که درحال رفع مشکلاتی مانند اتصال به برق و حتی دوام این دستگیره ها هستند.

برخی از دستگیره های الکترونیکی هوشمند به برق متصل هستند و در صورت قطع شدن برق از کار افتاده و تا متصل نشدن مجدد شما را در داخل یا خارج از خانه نگه می دارند.

با این وجود نمونه های جدیدی به بازار عرضه شده است که با وجود باطری داخلی و ارتقا برنامه این امکان را برای مصرف کننده فراهم می کند تا با خیال راحت امنیت خانه خود را ارتقا دهد.

اگر به دنبال روشی شیک و هوشمندانه برای ساده تر کردن زندگی روزمره خود هستید، دستگیره های الکترونیکی هوشمند می توانند نقش موثری داشته باشند.

خرید قفل دیجیتال یوکا