دستگیره درب الکترونیکی یکی از اشکال قفل دیجیتال است که در کنار برخورداری از قابلیت‌های جدید احراز هویت، می‌تواند ویژگی یک قفل کلیدخور را نیز دارا باشد. همان‌طور که از نامش پیدا است، این قفل الکترونیکی بوده و دارای دستگیره جهت باز و بسته کردن درب ورودی است. درواقع، وجود دستگیره نشان از آن دارد کاربر هم می‌تواند از شرایط بدون کلید که همان دیجیتالی بودن قفل است استفاده کند و هم از وضعیت یک قفل مکانیکی که دارای کلید فیزیکی است. به هر روی، برای شناخت بیشتر دستگیره الکترونیکی با یوکـا همراه باشید.

نحوه کار دستگیره درب الکترونیکی

نحوه کار دستگیره درب الکترونیکی

قسمت کلیدخور دستگیره الکترونیکی مانند یک قفل مکانیکی ساده کار می‌کند. معمولاً سیلندر قفل در جای خود با یک خط از پین‌های فلزی کوچک نگه داشته می‌شود که هر یک از آن‌ها از قسمت بالایی و نیمه پایینی تشکیل شده است. هنگامی که کلید را داخل قفل می‌کنیم، لبه‌های دندانه‌دار ناهموار برای اطمینان از انتقال هر پین در فاصله مشخصی در داخل قفل قرار گرفته‌اند.

سیلندر فقط هنگامی قابل چرخش است که هر پین فقط به اندازه کافی جابجا شود تا به طور مستقیم بین نیمه‌های بالایی و پایین و همه پین‌ها جدایی ایجاد شده و قفل باز شود.

دستگیره درب الکترونیکی همچنین شامل قسمتی است که به عنوان محرک شناخته می‌شود که پیچ و یا حتی استوانه را به موتور کوچک متصل می‌کند. موتور به خوبی توسط نیروی الکتریکی کنترل می‌شود که به روش‌های مختلفی قابل تحریک است (در ادامه مقاله توضیح داده خواهد شد).

دستگیره الکترونیکی پیکربندی شده است که محرک موتور را به دریافت ورودی دیجیتال که توسط کاربر وارد می‌شود را تنظیم کند. هر روش دسترسی، جوانب مثبت و منفی خود را دارد.

در بیشتر دستگیره‌های درب الکترونیکی، کاربر می‌خواهد در عین حال که از شرایط دیجیتالی استفاده می‌کند، بتواند به قفل مکانیکی نیز دسترسی داشته باشد. به عنوان مثال، کاربر می‌تواند از کلید فیزیکی و پشتیبان‌گیری اضطراری استفاده کند، اما از شرایط الکترونیکی و دسترسی از طریق گوشی همراه نیز بهره‌مند شود. این مورد، ویژگی اصلی دستگیره درب الکترونیکی است که می‌تواند راحتی و امنیت را برای فضای داخل فراهم آورد.

با استفاده از دستگیره الکترونیکی می‌توان قابلیت اتوماتیک را برای قفل تنظیم کرد. سیستم‌های خودکار می‌توانند به راحتی برنامه‌ریزی شوند تا در مواقع تعیین شده در طول روز، درب‌ها را باز و بسته کنند. همچنین، قابلیت مانیتورینگ از راه دور به شما امکان می‌دهد تا به راحتی از طریق گوشی همراه، وضعیت امنیتی درب ورودی منزل یا محیط کار خود را کنترل کرده و نظارت کنید.

مزایای دستگیره درب الکترونیکی

مزایای دستگیره درب الکترونیکی

در زیر به دو مزیت عمده دستگیره الکترونیکی اشاره می‌کنیم:

امنیت بالا

مهمترین جنبه مثبت برای انتخاب قفل درب الکترونیکی، وضعیت امنیتی این قفل‌ها است. استفاده از قابلیت دیجیتال به کاربر اجازه می‌دهد تا بتواند بدون نگرانی از بابت گم شدن کلیدها و یا به سرقت رفتن آن‌ها، امنیت فضای داخل خود را تضمین کند.

همچنین برای سارقین، باز کردن یک قفل فیزیکی بسیار راحت‌تر از یک قفل الکترونیکی است، زیرا مکانیسم یک دستگیره درب الکترونیکی بر پایه داده‌های دیجیتالی بنا شده است و نه وجود یک کلید فیزیکی! از این رو، جهت حفظ دارایی‌های با ارزش، خرید دستگیره الکترونیکی پیشهاد می‌شود.

انعطاف‌پذیری

دستگیره درب الکترونیکی می‌تواند در هر زمان که شما به آن‌ها احتیاج داشته باشید، به راحتی تنظیم شود. این دستگیره  یک انتخاب بسیار ایده‌آل برای شرکت‌ها و سازمان‌ها است، به این دلیل که در طول روز تعداد زیادی از کارمندان به طور مکرر وارد و خارج می‌شوند.

بنابراین راحتی در ورود و خروج و همچنین نظارت و کنترل رفت و آمدها، برای کافرمایان از اهمیت بالایی برخوردار است. در این‌جور موارد، دادن کلید فیزیکی به هر کارمند به معنای صرف هزینه هنگفت و به خطر انداختن امنیت شرکت است. این مورد برای کاربری‌های مسکونی و منازل نیز کاملاً صادق است.

انواع دستگیره درب الکترونیکی از نظر نحوه احراز هویت

یکی از ویژگی‌های دستگیره الکترونیکی این است که می‌توان بدون استفاده از کلید فیزیکی، قفل‌ها را غیرفعال و یا با تأیید هویتِ کاربر فعال کرد. در اینجا چند روش احراز هویت آورده شده است:

دستگیره الکترونیکی بیومتریک

دستگیره الکترونیکی بیومتریک

کیفیت سنسور به راحتی می‌تواند اثربخشی این نوع دسترسی را مشخص کند. از آنجا که بیومتریک به خصوصیات فیزیکی و منحصربه فرد انسان‌ها مرتبط است، استفاده از آن در کاربردهای امنیتی روز به روز در حال افزایش است. برخی از انواع قفل بیومتریک از فنآوری اسکن اثر انگشت، اسکن عنبیه چشم و همچنین قابلیت تشخیص چهره یا کف دست استفاده می‌کنند تا بتوانند هویت کاربران را تأیید کنند و به آنها اجازه دسترسی به داخل را دهند.

مزایای قفل بیومتریک

 • امنیت بالا را تضمین می‌کند
 • استفاده از آن بسیار راحت و آسان است.
 • قابلیت اتصال به گوشی همراه را دارد.
 • کلید یا حتی هیچ رمز عبوری وجود ندارد که قابل گم شدن یا فراموش کردن باشد.
 • بیومتریک می‌تواند به راحتی و در هر زمان و بدون نیاز به بازگرداندن یا حتی تغییر مجدد سیستم از دوباره برنامه‌ریزی شود.
 • هک کردن آن بسیار دشوار و در برخی موارد ناممکن است.

معایب قفل بیومتریک

 • گران قیمت هستند.
 • اگر اثرانگشت کاربر از بین برود و یا چهره فرد تغییر کند، تطبیق داده‌ها به مشکل برخواهد کرد.

دستگیره درب الکترونیکی RFID

 دستگیره درب الکترونیکی RFID

شناسایی فرکانس رادیویی استفاده از شیء است که به طور معمول به یک برچسب RFID گفته می‌شود که به منظور شناسایی و ردیابی با استفاده از امواج رادیویی کار می‌کند. برخی از برچسب‌ها را می‌توان از راه دور نیز استفاده کرد. این فنآوری اکنون در دستگیره الکترونیکی نیز مورد استفاده قرار گرفته است. تفاوت اصلی این است که سیگنال ارسالی می‌تواند به راحتی قفل را از فاصله دورتر باز کند.

مزایای قفل RFID

 • امنیت بالایی دارد (البته قبل از قفل بیومتریک)
 • استفاده راحت و آسانی دارد.
 • قابلیت اتصال به گوشی همراه را دارد.
 • دستگاه RFID به راحتی قابل تنظیم است.

معایب قفل RFID

 • قیمت بالایی دارد.
 • دستگاه احتمال دارد در برابر ضربه آسیب‌پذیر باشد.

دستگیره درب الکترونیکی رمزی

دستگیره درب الکترونیکی رمزی

شاید متداول‌ترین شیوه دسترسی، وارد کردن کد عددی یا رمز عبور جهت تأیید هویت کاربر باشد. کد‌ها می‌توانند شامل اعداد، حروف یا کاراکترهای خاص باشند. صفحه قفل می‌تواند دارای دکمه فشاری یا لمسی باشد؛ اگرچه صفحه لمسی جدیدتر و مدرن‌تر است. این دستگیره دیجیتال به مانند پین کد گوشی همراه عمل می‌کند و در صورت صحیح وارد کردن رمز عبرو، اجازه دسترسی به داخل محیط داده می‌شود.

مزایای صفحه کلید رمزدار

 • شرایط امنیتی مناسبی را فراهم می‌کند.
 • استفاده راحت و آسانی دارد.
 • طول و همچنین تعداد کاراکترها می‌تواند حدس زدن کد را بسیار سخت کند.
 • نسبت به قفل بیومتریک و RFID از قیمت مناسب‌تری برخوردار است.

معایب صفحه کلید رمزدار

 • این کد به راحتی توسط دیگران قابل مشاهده است.
 • کسانی که به آن احتیاج دارند، کد را به راحتی می‌توانند فراموش کنند.
 • استفاده از کدهای متعدد باعث افزایش احتمال حدس زدن کد می‌شود.

نکته: برخی از دستگیره‌ها می‌توانند به راحتی و با استفاده از بلوتوث، مادون قرمز یا NFC و اتصال آن به گوشی همراه کار کنند. این موارد جزء قابلیت‌های ویژه یک قفل دیجیتال است.

کلام آخر

هنگام بررسی برای خرید دستگیره درب الکترونیکی، موارد زیادی وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند. با استفاده از اطلاعات بالا، شما به راحتی باید آنچه را که لازم دارید را پیدا کرده و خریداری کنید. مهم است که به عملی بودن و تنوع در امنیت توجه کنید. قفل‌هایی را انتخاب کنید که مطابق با نیازهای شخصی و محیطی شما باشند.

برای خرید بهترین دستگیره‌های الکترونیکی بهتر است به سراغ برند یوکا بروید. محصولات این برند ساخت کشور کره جنوبی هستند و از بالاترین کیفیت ساخت و برخورداری از انواع فنآوری‌های جدید پشتیبانی می‌کنند. همچنین گارانتی خدمات مشتری،  تضمین کننده کیفیت، راحتی و لوکس بودن محصولات یوکا است.

خرید قفل دیجیتال یوکا