طبق آمارهای منتشر شده توسط منابع معتبر آمار سرقت در ایران روزانه حدود ۱۸۰۰ فقره است که رقمی معادل ۶۵۷.۰۰۰ سرقت در سال خواهد شد. مشخصا شاید نسبت به بعضی از کشورها آمار پایین تری باشد اما در کل تعداد کمی نیست و مشخصا خانواده ها و افراد زیادی روزانه و سالانه گرفتار دزدی و سرقت و عوارض جبران ناپذیر آن می شوند .متاسفانه افرادی که گرفتار دزدی و سرقت میشوند  بعد از حادثه دچار اختلال ها و مشکلات روحی و روانی فراوانی میشوند که از جمله آنها می توان به اختلال دزد زدگی اشاره کرد که اگر در روزهای بعد از حادثه به آن توجه ای نشود ممکن است در آِنده فرد را دچار گرفتاری های زیادی کند.

اختلال دزد زدگی چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

یکی از واکنش های طبیعی هر فردی در زمانی که گرفتار سرقت و دزدی می شود ترس است . ترس به صورت طبیعی باعث کمک به بدن برای فرار و مبارزه در زمان خطر است . اما اگر همین واکنش طبیعی شدید باشد فرد را دچار شوک و عوارض جبران ناپذیری میکند . حتی گاهی فرد از ترس زیاد بیهوش می شود.

دزدی و سرقت برای هر فردی غیر منتظره است و خصوصا اگر ضررهای مالی زیادی گریبان گیر فرد شود مشخصا یک ضربه روحی و روانی بزرگی به فرد وارد میشود . برخی از افراد به راحتی می توانند بعد از مدت کوتاهی با این درد کنار بیایند اما بعضی دیگر آسیب پذیر تر هستند . از عوارض اختلال دزدزدگی می توان به  احساس اضطراب و هراس شدید، تپش قلب، لرزش، گرفتگی عضلات و احساس کم آوردن نفس اشاره کنیم که اگر در زمان مناسب توسط روان پزشک درمان نشوند ممکن است به یک اختلال و بیماری جدی منجر شود .

چگونه به کمک تکنولوژی یک روز بدون استرس داشته باشیم؟!

 

بنابراین با توجه به این اثرات و عوارض بد دزدی و سرقت باید کاملا مراقب باشیم و تمام موارد احتیاطی را رعایت کنیم تا گرفتار دزدی و سرقت نشویم، خصوصا در خانه ای که کودکان یا افراد کم توان و سالمندان زندگی میکنند باید مراقبت های بیشتری اعمال شود تا احتمال خطرات کاهش یابد .

برای افزایش امنیت و کاهش احتمال دزدی در خانه ها یا محل کار لازم است یک سری موارد را چک کنید .

در اینجا یک چک لیست کاملی داریم از هر چیزی که لازم است در مورد خانه تان برای افزایش امنیت و کاهش احتمال دزدی و سرقت بررسی کنید :

بررسی محیط اطراف خانه یا محل کار

۱- به خیابان یا کوچه بروید و بیرون خانه بایستید و به خانه تان خوب نگاه کنید . آیا در اطراف درب ورودی خانه یا محل کارتان بوته ها و درخت های پر برگ درخت زیادی اطراف درب را پوشانده اند که به راحتی می تواند مخفی گاه دزدها باشد تا در فرصت مناسب وارد آپارتمان یا خانه شما شوند ؟

۲- آیا برای ورود به خانه و طبقات اول خانه فقط به کمک یک نردبان کوچک سارقین می توانند وارد خانه شما شوند ؟

۳- آیا درب پارکینگ خانه شما به صورت دستی همچنان باز میشود یا برقی ؟ آیا درب پارکینگ ریموت دار شما به صورت دستی باز میشود یا به هیچ وجه قابل باز شدن نیست ؟

۴- آیا روی درب ورودی ساختمان شما دستگیره گران قیمتی نصب شده است که به راحتی می توان آن را باز کرد ؟ ( دقیقا ما ۳ بار دستگیره درب ورودی اصلی ساختمان را عوض کردیم و به فاصله نهایت ۱ تا ۲ روز باز هم صبح که می آمدیم دستگیره را برده بودند !! پس قطعا بهتر است در مورد درب خارجی ساختمان به فکر نصب دستگیره های گران قیمت نباشید و اگر هم نصب کردید حتما از چسب ها و سیستم هایی استفاد کنید که به سختی دستگیره قابل باز شدن باشد )

۵- آیا اطراف دیوار حیاط یا پارکینگ خانه از حصار یا نرده های آهنی ضد سرقت استفاده کرده اید یا اینکه هر فردی حتی با قلاب گرفتن به سادگی می تواند وارد حیاط یا پارکینگ خانه شما شود ؟

افزایش امنیت خانه و جلوگیری از سرقت

افزایش امنیت خانه و جلوگیری از سرقت

۶- برای ورود به خانه یا آپارتمان شما چند ورودی وجود دارد ؟ بهتر نیست برای امنیت خانه فقط به فکر ورودی و درب اصلی ساختمان نباشید و به هر جایی که ممکن است ورودی خوبی برای یک سارق باشد فکر کنید . مثلا آپارتمان هایی که در طبقات پایینی ساختمان قرار دارد یا حتی پنجره های راهروهایی که نزدیک به سطح زمین است می تواند وروردی خوبی برای سارقین باشد . پس برای افزایش امنیت خانه یا محل کارتان فقط درب اصلی را در نظر نگیرید بلکه تمام ورودی ها به ساختمان را بررسی کنید و روش های ایمن سازی را در آنها اعمال کنید

۷- درخت های اطراف خانه تان را بررسی کنید . آیا درخت های تنومند و بلند در اطراف ساختمان تان وجود دارد که هر فردی با کمی مهارت بالا رفتن از درخت می تواند به عنوان راهی برای ورود به ساختمان استفاده کند ؟ باید فکری به حال آنها بکنید و یا پنجره نزدیک به انتهای شاخه های این درختان را حسابی مهر و مو کنید .

۸- آیا فضای اطراف خانه شما در هنگام شب تاریک است ؟ مشخصا یکی از خانه های دزدخیز برای سارقین خانه هایی هستند که در سکوت شب در تاریکی مطلق هستند و هیچ چراغی در اطراف آنها روشن نیست . خب چه چیزی بهتر از این برای یک سارق ؟ پس بهتر است زودتر به فکر باشید و یک چراغ سر در کم مصرف نصب کنید که همیشه شب ها روشن باشد . یا بهتر است از لامپ های سنسور دار و سیستم روشنایی هوشمند استفاده کنید که به محض نزدیک شدن فرد چراغ ها روشن میشود .

راه های سرقت از خانه

راه های سرقت از خانه

بررسی راه های ورود به خانه زمانی که کلیدتان را جا گذاشته اید

حالا که اطراف خانه و ورودی های آن را حسابی چک کردید بهتر است تصور کنید که کلید تان را جا گذاشته اید ، چگونه می توانید وارد خانه شوید ؟ ( البته اگر همچنان از قفل کلیدی استفاده میکنید و هنوز به فکر جایگزینی قفل های کلیدی نا ایمن و پردردسر با قفل دیجیتالی نیافتاده اید !!)

 

همین الان می خواهم در مورد قفل دیجیتالی مشاوره بگیرم

۹- آیا این احتمال وجود دارد که زنگ همسایه تان را بزنید و او درب را باز کند ؟ مشخصا یکی از راه های آسان و راحت دزدی برای سارقین حرفه ای این است که در آپارتمان های شلوغ که همسایگان همدیگر را نمی شناسند زنگ یکی از واحد ها را می زنند و خودشان را یکی از همسایگان معرفی می کنند که کلیدها را جا گذاشته اند و از فرد می خواهند که درب را برای آنها باز کند و مشخصا هر فردی دچار اشتباه می شود و ممکن است در را باز کند و چه چیزی بهتر از این برای یک سارق ؟

۱۰- آیا معمولا چون جزو افرادی هستید که کلیدها را زیاد گم میکنید و از کلید یدک استفاده میکنید ؟ حتما کلیدها را هم در جا کفشی یا جایی شبیه آن نگه داری میکنید ؟ اگر سبک شما هم این شکلی است که کلید های یدک را در جاکفشی یا زیر گلدان و.. میگذارید باید بدانید که دست شما برای سارقین رو شده است و به راحتی با کمی جستجو می توانند کلید را پیدا کنند و دقیقا مانند خودتان در هنگام اسباب کشی با یک کامیون کل خانه را خالی کنند !!

بنابراین یا سعی کنید که کلیدها را گم نکنید ، یا از یک روش هوشمندانه تری استفاده کنید و برای همیشه از شر کلیدها خلاص شوید و قفل کلیدی را دور بیاندازید و قفل دیجیتال اثر انگشتی یا تشخیص چهره و یا حتی ارزان تر قفل رمزی نصب کنید و یا حداقل کلیدهای یدک را در این مکان های تابلو نگذارید .

چگونه یک سارق حرفه ای شویم ؟

چگونه یک سارق حرفه ای شویم ؟

بررسی درب ورودی آپارتمان

خب بعد از بررسی خارج خانه و راه های ورود به خانه زمانی که کلیدتان را جا گذاشته اید نوبت به بررسی درب ورودی آپارتمان می رسد

۱۱- آیا درب ورودی آپارتمان از نوع درب ضد سرقت است ؟ یا از درب های چوبی معمولی استفاده میکنید که که به راحتی با یک ضربه باز میشوند و به کمک دیلم یا ابزارهای دیگر می توان آن ها را شکست و وارد شد ؟

۱۲- آیا در درب ورودی شما برای تزئین از قسمت های شیشه ای استفاده شده است ؟ اگر از این نوع درب های ضد سرقت با تزئین شیشه استفاده میکنید مطمئن باشید که جنس شیشه آنها کاملا مقاوم و عالی است .

۱۳- آیا در محل اتصال لولاها و درب ضد سرقت به چهارچوب شکاف هایی وجود دارد یا کاملا به چهارچوب فیکس شده است و هیچ شکافی در آن وجود ندارد ؟

۱۴- ضخامت درب چوبی آپارتمان شما چه قدر است ؟ در هنگام نصب درب ضد سرقت چوبی حتما به ضخامت درب توجه کنید که از حد استاندارد پایین تر نباشد و حتما از لایه های ضخیم و ایمن ساخته شده باشد .

بررسی قفل درب ها و پنجره ها

بعد از بررسی و چک کردن درب ورودی آپارتمان نوبت به قفل درب ها و پنجره ها میرسد.

۱۵-  قفل پنجره های آپارتمان را چک کنید . اگر در طبقات پایینی ساختمان زندگی میکنید شاید بهتر باشد کمی هزینه کنید و روی پنجره ها سنسور هوشمند پنجره نصب کنید که به محض شکستن یا باز کردن غیر مجاز پنجره به شما اطلاع داده شود و مانع ورود سارقین به خانه شود .

۱۶ – روی درب آپارتمان شما چه نوع قفلی نصب شده است ؟ قفل کلیدی ، قفل درب اثر انگشتی ، قفل رمزی ، قفل کارتی  و یا انواع دیگر قفل ها ؟

مشخصا کاملا واضح است که قفل های کلیدی متعلق به نسل قبلی قفل ها هستند و قطعا امنیت کمتری نسبت به قفل دیجیتالی و انواع جدید تر قفل ها دارند . اگر دنبال راه هایی هستید که امنیت خانه تان را بیشتر کنید مشخصا می ارزد که هزینه کنید و قفل دیجیتالی را جایگزین قفل کلیدی بکنید . اما اگر دوست ندارید به این میزان هزینه کنید می توانید از روش های قدیمی تر و البته با ایمن کمتر مانند استفاده از نرده های آهنی یا بست و قفل های فلزی روی درب چوبی آپارتمان استفاده کنید .

 

می خواهم در مورد قیمت قفل دیجیتالی بیشتر بدانم


امتیاز دهید.