طبق آمارهای منتشر شده توسط منابع معتبر آمار سرقت در ایران روزانه حدود ۱۸۰۰ فقره است که رقمی معادل ۶۵۷.۰۰۰ سرقت در سال خواهد شد. مشخصا شاید نسبت به بعضی از کشورها آمار پایین تری باشد اما در کل تعداد کمی نیست و مشخصا خانواده ها و افراد زیادی روزانه و سالانه گرفتار دزدی و سرقت و عوارض جبران ناپذیر آن می شوند .متاسفانه افرادی که گرفتار دزدی و سرقت میشوند  بعد از حادثه دچار اختلال ها و مشکلات روحی و روانی فراوانی میشوند که از جمله آنها می توان به اختلال دزد زدگی اشاره کرد که اگر در روزهای بعد از حادثه به آن توجه ای نشود ممکن است در آِنده فرد را دچار گرفتاری های زیادی کند.

اختلال دزد زدگی چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

یکی از واکنش های طبیعی هر فردی در زمانی که گرفتار سرقت و دزدی می شود ترس است . ترس به صورت طبیعی باعث کمک به بدن برای فرار و مبارزه در زمان خطر است . اما اگر همین واکنش طبیعی شدید باشد فرد را دچار شوک و عوارض جبران ناپذیری میکند . حتی گاهی فرد از ترس زیاد بیهوش می شود.

دزدی و سرقت برای هر فردی غیر منتظره است و خصوصا اگر ضررهای مالی زیادی گریبان گیر فرد شود مشخصا یک ضربه روحی و روانی بزرگی به فرد وارد میشود . برخی از افراد به راحتی می توانند بعد از مدت کوتاهی با این درد کنار بیایند اما بعضی دیگر آسیب پذیر تر هستند . از عوارض اختلال دزدزدگی می توان به  احساس اضطراب و هراس شديد، تپش قلب، لرزش، گرفتگی عضلات و احساس کم آوردن نفس اشاره کنیم که اگر در زمان مناسب توسط روان پزشک درمان نشوند ممکن است به یک اختلال و بیماری جدی منجر شود .

چگونه به کمک تکنولوژی یک روز بدون استرس داشته باشیم؟!

 

بنابراین با توجه به این اثرات و عوارض بد دزدی و سرقت باید کاملا مراقب باشیم و تمام موارد احتیاطی را رعایت کنیم تا گرفتار دزدی و سرقت نشویم، خصوصا در خانه ای که کودکان یا افراد کم توان و سالمندان زندگی میکنند باید مراقبت های بیشتری اعمال شود تا احتمال خطرات کاهش یابد .

برای افزایش امنیت و کاهش احتمال دزدی در خانه ها یا محل کار لازم است یک سری موارد را چک کنید .

در اینجا یک چک لیست کاملی داریم از هر چیزی که لازم است در مورد خانه تان برای افزایش امنیت و کاهش احتمال دزدی و سرقت بررسی کنید :

بررسی محیط اطراف خانه یا محل کار

۱- به خیابان یا کوچه بروید و بیرون خانه بایستید و به خانه تان خوب نگاه کنید . آیا در اطراف درب ورودی خانه یا محل کارتان بوته ها و درخت های پر برگ درخت زیادی اطراف درب را پوشانده اند که به راحتی می تواند مخفی گاه دزدها باشد تا در فرصت مناسب وارد آپارتمان یا خانه شما شوند ؟

۲- آیا برای ورود به خانه و طبقات اول خانه فقط به کمک یک نردبان کوچک سارقین می توانند وارد خانه شما شوند ؟

۳- آیا درب پارکینگ خانه شما به صورت دستی همچنان باز میشود یا برقی ؟ آیا درب پارکینگ ریموت دار شما به صورت دستی باز میشود یا به هیچ وجه قابل باز شدن نیست ؟

۴- آیا روی درب ورودی ساختمان شما دستگیره گران قیمتی نصب شده است که به راحتی می توان آن را باز کرد ؟ ( دقیقا ما ۳ بار دستگیره درب ورودی اصلی ساختمان را عوض کردیم و به فاصله نهایت ۱ تا ۲ روز باز هم صبح که می آمدیم دستگیره را برده بودند !! پس ق