قفل هوشمند  از جمله وسایل الکترونیکی به شمار می آید که برای حفاظت از درب های ورودی مورد استفاده قرار می گیرد.

قفل های هوشمند در واقع توسط فناوری های WiFi و همچنین بلوتوث کار میکنند و در واقع به کاربران اجازه می دهند تا با استفاده از فناوری های جدید قفل های خود را روی در نصب کنند.

این قفل ها در واقع با ارسال سیگنال های مختلفی کنترل می شوند که کلید های دیجیتالی آن ها روی گوشی های هوشمند، کامپیوتر و سایر وسایل نصب شده است و در واقع از این طریق است که در باز و بسته می شود.

مرتبط: قفل های دیجیتال را بهتر بشناسید!

قفل هوشمند علاوه بر اینکه امنیت خانه ها را افزایش می دهد باعث می شود که رفت و آمد راحت نیز برای کاربران فراهم شود.

توسط این قفل های هوشمند شما میتوانید به راحتی در هرجای دنیا که هستید درب را برای مراجعه کنندگان باز کنید.

همچنین میتوانید روی گوشی های هوشمند خود برنامه هایی را نصب کنید که ورود و خروج افراد را کنترل می کنند و در صورت نیاز سطح دسترسی آن ها را نیز کنترل کنید.

نحوه کارکرد قفل هوشمند

قفل هوشمند در واقع دارای کارایی هایی است که منحصر به فرد هستند و قفل های قدیمی از آن بی بهره اند.

smart locks

 

اینگونه قفل ها معمولا با روش های مکانیکی و قدیمی باز نمی شوند.

به عنوان مثال می توان اینطور گفت که قفل های قدیمی و مکانیکی نیازمند کلیدهای فیزیکی هستند اما با به وجود آمدن قفل های هوشمند دیگر نیازی به استفاده از کلید مکانیکی نیست.

همچنین دیگر مشکلاتی نظیر پشت در ماندن و … هم با استفاده از این نوع قفل ها به وجود نمی آید. قفل های هوشمند همچنین دارای ویژگی های خاصی هستند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

قفل هوشمند به تلفن همراه متصل می شود.

همانطور که در بخش اول هم به آن اشاره کردیم از ویژگی های قفل های هوشمند می توان به اتصال آنها به گوشی های هوشمند اشاره کرد که باعث می شود باز و بسته شدن و کنترل آنها از راه دور انجام گیرد.

شما همچنین میتوانید توسط این قفل های هوشمند به راحتی ورود و خروج افراد را کنترل کنید و درب را باز و بسته کنید.

با قفل هوشمند درب بدون نیاز به کلید مکانیکی باز می شود

قفل هوشمند در واقع بدون استفاده از کلید باز می شود. شما میتوانید رمز، کارت و یا اثر انگشتی را انتخاب کنید تا بتوانید توسط آن درب را باز کنید.

smart locks

 

بدین ترتیبی مشکلاتی که همراه با استفاده از کلید پدید می آید نظیر حمل آن و امکان گم شدن آن از بین می رود.

شما می توانید با قفل هوشمند از رمز های اینترنتی و یا رمز های یکبار مصرف استفاده کنید.

شما حین استفاده از قفل های هوشمند میتوانید از رمزهای یکبار مصرف استفاده کنید. این رمزها برای افراد خاصی مانند مهمان ها و نظافت چی و … طراحی شده است.

قفل هوشمند یک دستاورد تازه در زمینه سیستم امنیت هوشمند است. تکنولوژی پیشرفت فراوانی کرده و از دوران قفل‌های معمولی یا قفل‌های بدون هوش بسیار دور شده‌ایم.

در حال حاضر با محصولاتی مانند قفل دیجیتال یا قفل اثر انگشت روبرو هستیم.

هر کدام از این دسته از محصولات، کارایی خود را دارند. هر کدام مزایا و معایب خود را دارند و هر کدام برای یک قشر از جامعه مناسب خواهد بود. اما واقعا قفل هوشمند امنیت کافی را نسبت به دیگر گزینه‌ها دارد؟

قفل هوشمند یک قفل است که بر پایه الکترومکانیک بنا شده. برای باز و بسته کردن آن، قفل نیازمند دریافت یک دستور رمزنگاری شده است.

این دستور رمزنگاری شده عموما از سوی اپلیکیشنی که در گوشی صاحب قفل وجود دارد، ارائه خواهد شد.

اما تنها کار این قفل، باز و بسته شدن توسط کلید رمزنگاری شده نیست. بلکه چنین محصولی وضعیت کلی، رویدادها و سلامت خود قفل را مدام به شما اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

تصور کنید که در یک سفر خارج از شهر هستید.

این قفل می‌تواند به شما اعلام کند که در چه وضعیتی قرار دارد. آیا کسی تلاش کرده که آن را باز کند؟ چنین اتفاقی امنیت بیشتری را تضمین خواهد کرد. قفل اثر انگشت یا دیجیتال به صورت عادی چنین پیامی را به شما ارسال نمی‌کند.

همچنین نسبت به محصولی که خریداری می‌کنید، اخطارهای ارسالی متفاوت خواهد بود. اگر در شرایطی هستید که به اینترنت دسترسی ندارید، این قفل برای شما پیامک ارسال خواهد کرد.

از این نظر، قفل هوشمند برتری دارد. با این حال، نباید شخص نامطمئنی به گوشی شما دسترسی داشته باشد.

مرتبط: خرید قفل های دیجیتالی هوشمند یوکا در تهران-نوآورن هوشمند

قفل اثر انگشت مطمئنا امنیت بالاتری از این نظر دارد.

smart locks

 

اما از جهاتی، گوشی‌های امروزی هم همگی یک حسگر اثر انگشت دارند، پس اگر به نیمه پر لیوان نگاه کنید، شما دو جور قفل مختلف را نصب کرده‌اید.

چنین قفل‌هایی بخشی از یک جنبش تازه در زمینه مدیریت منازل است. منازلی که با نام منازل هوشمند از آن‌ها یاد خواهیم کرد.

شرکت‌ها دستگاه‌های مختلفی را برای بهبود مدیریت ارائه می‌کنند. از تنظیم دمای منزل گرفته تا خاموش و روشن کردن چراغ خانه، همگی توسط یک سری اپلیکیشن و دستور رمزنگاری شده کنترل خواهد شد.

اگر منزل شما هم چنین ماهیتی دارد، یا دوست دارید که به این سمت حرکت کنید، پس استفاده از این نوع قفل هم یک گزینه خوب خواهد بود.

از این طریق نه تنها به یک مرحله امنیتی بالا خواهید رسید، بلکه هماهنگی بیشتری بین اجزای منزل یا محل کار شما ایجاد خواهد شد.

نگران هک هم نباید باشید. قفل هوشمند از یک اپلیکیشن کمک خواهد گرفت.

این اپلیکیشن طی مرور زمان مطمئنا به روز رسانی می‌شود. این اتفاق باعث می‌شود که اگر اختلالی در کد پایه سیستم شکل گرفت، سازندگان سریعا بتوانند آن را برطرف کنند و تعمیرات را به کاربر ارائه دهند.

به صورت کلی چنین قفلی، امنیت بالایی دارد. اگر قصد حرکت به یک مرحله تازه از تکنولوژی را دارید، این محصول انتخاب خوبی برای شما خواهد بود.