سیستم اتوماسیون خانگی چیست و چگونه کار می­کند؟

خدمات اتوماسیون خانگی، به کنترل اتوماتیک و الکترونیکی عملکردها، فعالیت‌ها و وسایل خانگی مربوط می­شوند.

ازجمله اجزای یک خانه اتوماسیون شده می‌توان اشاره کرد به کنترل متمرکز قفل­های امنیتی درها و ورودی­ها، وسایل، پنجره‌ها، نورپردازی، دوربین‌های نظارتی و سیستم‌های HVAC (گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع).

اتوماسیون خانگی چگونه کار می‌کند؟

سیستم‌های اتوماسیون خانگی متشکل از رابط­های سخت‌افزاری، ارتباطی و الکترونیکی هستند که تجهیزات الکتریکی را با یکدیگر ادغام می­کنند.

با این کار تمام فعالیت‌های خانگی، تنها با فشار یک دکمه می‌توانند کنترل شوند.

کاربران می‌توانند از هر فاصله­ای، سیستم‌های تفریح و سرگرمی خانه را کنترل کرده و یا درجه‌حرارت اتاقی را تغییر دهند.

خرید قفل های دیجیتال و الکترونیکی هوشمند یوکا-نوآوران هوشمند

نرم‌افزار اتوماسیون خانگی اغلب از طریق شبکه‌های کامپیوتری اجرا می­شود تا کاربران بتوانند تنظیمات مربوطه را به­وسیله کامپیوترهای شخصی خود انجام دهند.

سه عنصری که در خدمات اتوماسیون خانگی باید درنظر گرفت عبارتند از: حسگرها، کنترل‌کننده‌ها و محرک‌ها.

سنسورها می‌توانند بر تغییرات مربوط به نور روز، دما، حرکت، باز شدن در و غیره نظارت داشته­باشند؛ از طریق این­ها، سیستم‌های اتوماسیون خانگی می‌تواند پیکربندی و تنظیمات را، با شرایطی که کاربر ترجیح می‌دهد، انجام دهد.

کنترل‌کننده‌ها اشاره به تجهیزاتی دارند که برای ارسال و دریافت پیام‌ها در مورد وضعیت عملکردهای اتوماتیک خانه کاربر استفاده می­شود.

چه عملکردهایی از طریق سیستم‌های اتوماسیون خانگی قابل دسترس است؟

سیستم‌های مختلف اتوماسیون خانگی، انواع گوناگونی از خدمات و عملکردها را ارائه می‌دهند.

برخی از عملکردهای رایجی که از طریق این سیستم­عامل­ها فراهم می‌شود عبارتند از، کنترل و نظارت بر آتش و مونوکسیدکربن، کنترل از راه دور نورپردازی، کنترل دما، کنترل وسایل، دوربین­های نظارت در حال، دوربین­های امنیتی، سیستم‌های هشدار و هشدار از طریق پیام‌های متنی و ایمیل در زمان حادثه.

صاحبان خانه می‌توانند با کاهش مدت زمانی که چراغ‌ها روشن می‌مانند، در هزینه­های مصرف برق صرفه­جویی کنند.

مزایای اتوماسیون خانگی چیست؟

یکی از مزایای اصلی انجام اتوماسیون خانگی این است که کاربر می‌تواند به راحتی از خانه خود در برابر آتش­سوزی و سرقت محافظت کرده و در عین حال از اتوماتیک شدن دما و نورپردازی نیز لذت ببرد.

بررسی جامع و کامل بهترین قفل های دیجیتال و الکترونیکی هوشمند بازار در سال ۲۰۱۹

اتوماسیون عملکردهای خانه باعث افزایش ایمنی، راحتی، آسودگی و بهره­وری انرژی می­شود.

کاربرد­های اتوماسیون خانگی

هدف اصلی کاربردهای مختلف اتوماسیون خانگی، بهبود کیفیت زندگی کاربران است و این کاربردها می‌توانند به دسته‌های مختلفی تقسیم شوند:

  • بهره‌وری انرژی: هوشمندسازی خانه، از طریق مدیریت بهره­وری انرژی، به ما امکان نظارت و بهینه‌سازی مصرف انرژی جهانی را می‌دهد.
  • آسایش: کنترل از راه دور وظایف مختلف خانگی و حتی برنامه­ریزی آن‌ها برای عملکرد خودکار از طریق کنترل مرکزی، باعث می‌شود تا راحت­تر و آسوده­تر زندگی کنیم.
  • امنیت: حسگرهای اجسام مختلف که به سیستم اتوماسیون خانه متصل شده­اند، نظارت از راه دور بر خانه و برنامه‌ریزی واکنش­ به نفوذهای احتمالی در سیستم امنیتی را ممکن می­سازند.
  • دسترسی‌: اتوماسیون خانه، صرف‌نظر از درجه توانایی هر فرد، به دنبال ایجاد امکان برای همه افراد است تا بتوانند از عناصر خانه نهایت استفاده را داشته­باشند.
  • ارتباط: ارتباط، اساس هر سیستم هوشمند و کنترلی است، چرا که امکان اتصال بین کاربر و دستگاه‌های متصل شده را ایجاد کرده و اجازه کنترل از راه دور اتوماسیون خانه را می‌دهد.