قفل الکترونیکی چیست؟

قفل هایی که با جریان الکتریسته باز می‎شوند، قفل الکترونیکی نام دارند.

برخی از آنها با سیستم کنترل عمل می‎کنند. اگر فراموش کنید درب خانه را قفل کنید، با وجود قفل‎های ‎الکترونیکی و سیستم کنترل از راه دور، براحتی مشکل شما برطرف می‎شود.

پس دیگر نیاز نیست تا مثل گذشته به خانه برگردید و درب منزل را قفل کنید. بلکه از طریق کنترل آن می‎توانید از صحت و ایمن بودن خانه و وسایل آن مطلع شوید.

قفل‎های ‎الکترونیکی یا همان قفل دیجیتال با یک سیستم هوشمند عمل می‎کند.

اکنون دستگیره‎های ‎زیبای دیجیتالی جای دستگیره‎های ‎مکانیکی قدیمی را گرفته اند. همچنین باز و بسته کردن درب‎های ‎ورودی ساختمان را برای ساکنین راحت تر کرده اند.

امنیت بالاتر، دسترسی آسان به خانه، کنترل تردد، هوشمند بودن قفل ها و زیبایی از ویژگی ها و قابلیت‎های ‎قفل الکترونیکی به شمار می‎رود.

مرتبط:  خرید قفل های دیجیتال هوشمند یوکا 

در سال‎های ‎اخیر برندهای مختلفی محصولات دیجیتالی خود را راهی بازار کرده اند.

مهمترین این برندها سامسونگ، میلره و گیتمن است. قفل ها و دستگیره‎های ‎هوشمند این برندها با طراحی منحصر به فرد و زیبا، ایمنی را برای کاربران به همراه آورده اند.

انواع قفل دیجیتال و نحوه کارکرد آنها

digital locks

 

 برای اینکه ساکنین ساختمان بتوانند از قفل الکترونیکی استفاده کنند، می‎توانند به یکی از روش‎های ‎استفاده از کارت‌ و تگ‌های RFID، سیستم رمزی صفحه کلیدی و سیستم رمزی لمسی و یا با استفاده از سیستم بیومتریک (اثر انگشت و تشخیص چهره) با قفل کار کنند.

 بر اساس نوع عملکرد قفل هوشمند، آنها را به چندین نوع تقسیم می‎کنند که عبارتند از:

قفل هوشمند بلوتوثی

اولین قفل‎های ‎هوشمندی که راهی بازار شده بود، با استفاده از صفحه کلید و با رمز عبور باز می‎شدند.

این صفحه کلیدهای ساده در همان ابتدای ورود با استقبال خوبی در بازار روبرو شد.

تا آن زمان قفل‎های ‎مکانیکی بهترین راه حل حفظ امنیت ساختمان بود. اما بعد از آن، قفل هوشمند بلوتوثی باعث سهولت باز و بسته کردن درب و همچنین تامین امنیت ساختمان بود.

قفل‎های ‎دیجیتال بلوتوثی دارای دکمه بودند. کاربر باید با زدن روی دکمه ها رمز عبور را وارد می‎کرد. هر چند اکنون مدل‎های ‎جدید از پانل‎های ‎لمسی وارد بازار شده است. اما این قفل ها هنوز هم محبوبیت زیادی در بازار دارند. یکی از معایب این نوع قفل ها این است که حتما باید گوشی شما روشن باشد. در صورتی که شارژ گوشی تمام شده باشد و گوشی خاموش شود، قادر به باز کردن درب ساختمان نخواهید بود.

قفل هوشمند صفحه کلیددار

digital locks

 

هر سال که از تولید اولین قفل‎های ‎هوشمند می‎گذرد، محصولات جدیدتر و پیشرفته تری وارد بازار می‎شود. قفل‎های ‎هوشمند صفحه کلیددار نوع دوم، قفل و دستگیره الکترونیکی بود. در این نوع قفل که با نوعی فرکانس رادیویی (RFID) کار می‎کند، از کارت مغناطیسی استفاده می‎شود.

به این معنا که کاربر برای باز و بسته کردن درب ساختمان باید کارت RFID استفاده کند. این کارت همانند کلید عمل می‎کند و به همین دلیل ساکنین ساختمان برای ورود به ساختمان باید کارت را همیشه با خود همراه داشته باشند. یعنی هنگامی که کاربر قادر دسترسی به کارت نیست، درب باز نمی شود. در نتیجه به همراه داشتن کارت الزامیست.

قفل‎های ‎الکترونیکی RFID همانند قفل بلوتوثی عمل می‎‎کنند. همانطور که گفتیم در قفل‎های ‎بلوتوثی حتما باید گوشی همراه داشته باشید و بلوتوث شما روشن باشد. اگر زمانی گوشی تلفن را به همراه نداشته باشید، درب باز نمی شود. در قفل‎های ‎صفحه کلیددار هم اگر کارت FRID در جیبتان نباشد، قادر به باز کردن درب نیستید. اما می‎‎توانید برای ورود به ساختمان از ابزار ثانویه ورود الکترونیکی استفاده کنید.

قفل اثر انگشت

fingerprint lock

 

قفل اثر انگشتی می‎‎تواند مشکلات قفل بلوتوثی و قفل صفحه کلیددار را برطرف کند. به طوری که برای رفع مشکل در قفل بلوتوثی می‎‎توانید از ورود بیومتریک و از شناسه اثر انگشت استفاده کنید. برای استفاده از قفل اثر انگشتی باید اثر انگشت خود و سایر ساکنین منزل که اجازه ورود به ساختمان را دارند، اسکن کنید.

مرتبط: خرید قفل های دیجیتالی هوشمند یوکا در تهران-نوآورن هوشمند

سپس تصویر آن را برای برنامه تعریف کنید. زمانی که شما یا یکی از ساکنین خانه اثر انگشت را به قفل نشان می‎‎دهید، با توجه به تصویری که قبلا در سیستم ثبت شده است، فرد مجاز را تشخیص می‎‎دهد و درب خانه باز می‎‎شود. این کار جهت جلوگیری از ورود افراد متفرقه به داخل ساختمان انجام می‎‎شود. همچنین قفل اثر انگشتی قادر است با توجه به چهره، افراد مجاز را شناسایی کند. در این صورت شما به جای اسکن اثر انگشت، عکس چهره را برای برنامه قفل تعریف می‎‎کنید. این قفل دیجیتال هوشمند قادر به تشخیص چهره ها به شکل دقیق و بدون اشتباه است.

قفل هوشمند اثر انگشت چگونه عمل می‎‎کند؟

قفل اثر انگشت بر طبق سیستم بیومتریک طراحی شده است. به این معنا که در آن سنسورهای تشخیص تعبیه می‎‎شود. با وارد کردن اسکن  و تصاویر چهره یا اثر انگشت، به محض اینکه چهره یا اثر انگشت در مقابل سنسورها قرار می‎‎گیرد، قادر است اطلاعات را به داده‎های عددی وارد کند.

برای مثال شما تصویر چهره خود را برای برنامه قفل تعریف می‎کنید. سپس در مقابل درب بسته و در برابر سنسورهای دستگیره هوشمند قرار می‎گیرید. این قفل می‎تواند براساس الگوی تصویر، شما را شناسایی کند. اندازه بینی، اندازه پیشانی، عرض لب ها و فاصله چشم ها از هم معیارهای شناسایی تصاویر در قفل اثر انگشت است. به همین ترتیب اگر فرد دیگری در مقابل دستگاه قرار بگیرد که تصویرش در برنامه ثبت نیست، قفل به هیچ عنوان باز نمی شود. این نوع قفل دیجیتالی نسبت به دو نوع قبل ایمن تر و کار کردن با آن آسانتر است.

 

مزیتهای استفاده از قفل اثرانگشت

fingerprint locks benefits usage

 

قفل‎های اثرانگشت مزیت‎های زیادی دارند که از جمله می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

امنیت ساختمان و تجهیزات آن حفظ میشود

مهم ترین مزیت قفل‎های دیجیتالی جلوگیری از ورود افراد متفرقه به داخل ساختمان است. با توجه به اینکه هر چهره ویژگی‎های خاص خود را دارد و هیچ دو فردی شبیه بهم نیستند، شناسایی چهره بدون اشتباه انجام می‎شود. همچنین اثر انگشت هیچ دو انسانی شبیه بهم نیست. بنابراین در شناسایی اثر انگشت هم اشتباهی رخ نمی دهد. بنابراین با این نوع قفل امنیت منازل و مکان‎های اداری و تجاری افزایش می‎یابد.

در قفل اثر انگشت به حمل کلید نیاز ندارید

یکی دیگر از مزیت‎های قفل اثرانگشت عدم نیاز به حمل کلید است. این در حالی است که در قفل‎های مکانیکی مدام باید کلید را با خود حمل کنید. در قفل بلوتوث و قفل کارتی هم به همراه داشتن گوشی همراه و یا کارت FRID ضرورت دارد. اما در قفل اثر انگشت کافیست اثرانگشت یا چهره شما در برابر سنسورهای قفل هوشمند قرار بگیرد.