قفل الکترونیکی چیست؟

قفل هایی که با جریان الکتریسته باز می‎شوند، قفل الکترونیکی نام دارند.

برخی از آنها با سیستم کنترل عمل می‎کنند. اگر فراموش کنید درب خانه را قفل کنید، با وجود قفل‎های ‎الکترونیکی و سیستم کنترل از راه دور، براحتی مشکل شما برطرف می‎شود.

پس دیگر نیاز نیست تا مثل گذشته به خانه برگردید و درب منزل را قفل کنید. بلکه از طریق کنترل آن می‎توانید از صحت و ایمن بودن خانه و وسایل آن مطلع شوید.

قفل‎های ‎الکترونیکی یا همان قفل دیجیتال با یک سیستم هوشمند عمل می‎کند.

اکنون دستگیره‎های ‎زیبای دیجیتالی جای دستگیره‎های ‎مکانیکی قدیمی را گرفته اند. همچنین باز و بسته کردن درب‎های ‎ورودی ساختمان را برای ساکنین راحت تر کرده اند.

امنیت بالاتر، دسترسی آسان به خانه، کنترل تردد، هوشمند بودن قفل ها و زیبایی از ویژگی ها و قابلیت‎های ‎قفل الکترونیکی به شمار می‎رود.

مرتبط:  خرید قفل های دیجیتال هوشمند یوکا 

در سال‎های ‎اخیر برندهای مختلفی محصولات دیجیتالی خود را راهی بازار کرده اند.

مهمترین این برندها سامسونگ، میلره و گیتمن است. قفل ها و دستگیره‎های ‎هوشمند این برندها با طراحی منحصر به فرد و زیبا، ایمنی را برای کاربران به همراه آورده اند.

انواع قفل دیجیتال و نحوه کارکرد آنها

digital locks

 

 برای اینکه ساکنین ساختمان بتوانند از قفل الکترونیکی استفاده کنند، می‎توانند به یکی از روش‎های ‎استفاده از کارت‌ و تگ‌های RFID، سیستم رمزی صفحه کلیدی و سیستم رمزی لمسی و یا با استفاده از سیستم بیومتریک (اثر انگشت و تشخیص چهره) با قفل کار کنند.

 بر اساس نوع عملکرد قفل هوشمند، آنها را به چندین نوع تقسیم می‎کنند که عبارتند از:

قفل هوشمند بلوتوثی

اولین قفل‎های ‎هوشمندی که راهی بازار شده بود، با استفاده از صفحه کلید و با رمز عبور باز می‎شدند.

این صفحه کلیدهای ساده در همان ابتدای ورود با استقبال خوبی در بازار روبرو شد.

تا آن زمان قفل‎های ‎مکانیکی بهترین راه حل حفظ امنیت ساختمان بود. اما بعد از آن، قفل هوشمند بلوتوثی باعث سهولت باز و بسته کردن درب و همچنین تامین امنیت ساختمان بود.

قفل‎های ‎دیجیتال بلوتوثی دارای دکمه بودند. کاربر باید با زدن روی دکمه ها رمز عبور را وارد می‎کرد. هر چند اکنون مدل‎های ‎جدید از پانل‎های ‎لمسی وارد بازار شده است. اما این قفل ها هنوز هم محبوبیت زیادی در بازار دارند. یکی از معایب این نوع قفل ها این است که حتما باید گوشی شما روشن باشد. در صورتی که شارژ گوشی تمام شده باشد و گوشی خاموش شود، قادر به باز کردن درب ساختمان نخواهید بود.

قفل هوشمند صفحه کلیددار

digital locks

 

هر سال که از تولید اولین قفل‎های ‎هوشمند می‎گذرد، محصولات جدیدتر و پیشرفته تری وارد بازار می‎شود. قفل‎های ‎هوشمند صفحه کلیددار نوع دوم، قفل و دستگیره الکترونیکی بود. در این نوع قفل که با نوعی فرکانس رادیویی (RFID) کار می‎کند، از کارت مغناطیسی استفاده می‎شود.

به این معنا که کاربر برای باز و بسته کردن درب ساختمان باید کارت RFID استفاده کند. این کارت همانند کلید عمل می‎کند و به همین دلیل ساکنین ساختمان برای ورود به ساختمان باید کارت را همیشه با خود همراه داشته باشند. یعنی هنگامی که کاربر قادر دسترسی به کارت نیست، درب باز نمی شود. در نتیجه به همراه داشتن کارت الزامیست.

قفل‎های ‎الکترونیکی RFID همانند قفل بلوتوثی عمل می‎‎کنند. همانطور که گفتیم در قفل‎های ‎بلوتوثی حتما باید گوشی همراه داشته باشید و بلوتوث شما روشن باشد. اگر زمانی گوشی تلفن را به همراه نداشته باشید، درب باز نمی شود. در قفل‎های ‎صفحه کلیددار هم اگر کارت FRID در جیبتان نباشد، قادر به باز کردن درب نیستید. اما می‎‎توانید برای ورود به ساختمان از ابزار ثانویه ورود الکترونیکی استفاده کنید.

قفل اثر انگشت

fingerprint lock

 

قفل اثر انگشتی می‎‎تواند مشکلات قفل بلوتوثی و قفل صفحه کلیددار را برطرف کند. به طوری که برای رفع مشکل در قفل بلوتوثی می