قفل دیجیتال یا قفل هوشمند پیشرفته‎ترین نوع قفل‎های الکترونیکی محسوب می‌شوند. این قفل‎ها ‏بر روی انواع درب ضدسرقت، درب‎های سکوریت و درب‎های معمولی قابل نصب است. هدف از ساخت و طراحی این نوع قفل، تامین امنیت ساختمان‎ها ‏و با در نظر گرفتن اِلمان زیبایی است. این نوع قفل‎ها ‏براساس مکانیزم اثرانگشت، مگنت، کارت‎های مغناطیسی FRID و یا شناسایی رمز عمل می‌کند.

از جمله مکان هایی که از قفل دیجیتال هوشمند استفاده می‌کنند می‌توان به هتل ها، ادارات، مجتمع‎های مسکونی و منازل اشاره کرد. هر چند هنوز یک دهه از ورود این محصولات به بازار نمی گذرد، اما با استقبال خوبی روبرو شده اند. یکی از مواردی که برای نصب قفل‎های هوشمند به آن نیاز داریم، درب با ضخامت بین ۳٫۵ تا ۱۲ سانتیمتر است.

قفلهای دیجیتال هوشمند از ابتدا تاکنون

قفل مکانیکی برای اولین بار توسط مردم آشوری در سرزمین نینوا ساخته شده است. در طی قرن‎ها ‏این وسیله تکامل زیادی پیدا کرده است. در ابتدا قفل به صورت یک پیچ بوده است که با گذاشتن یک کلید ظریف و کوچک در آن، قفل باز می‌شد. طی قرن‎ها ‏بعد رومیان باستان از قفل‎های مخصوص برای نگهداری از ثروتشان استفاده می‌کردند.

مرتبط: خرید قفل های دیجیتال هوشمند یوکا 

قفل‎های رومیان به صورت یک انگشتر بود. این کار برای جلوگیری از گم شدن کلید طراحی شده بود. در قرن ۱۸ میلادی در اروپا قفل‎های پیشرفته تر مکانیکی طراحی شد. در اواخر همین قرن، رابرت بارون با ترمز اهرمی یک قفل ساخت. در این قفل برای جلوگیری از حرکت پیچ قفل، از اهرم استفاده می‌شود. اگر چه هنوز هم این نوع قفل مکانیکی کاربرد دارد، اما طی قرن‎های بعد قفل‎های بهتر و با طرح‎های جدیدتری به بازار عرضه شد.

در دو دهه اخیر قفل الکترونیکی جای قفل مکانیکی را گرفت. در نوع مکانیکی به حرکت دست و کلید نیاز بود. در بسیاری از مواقع افراد سودجو و سارقان با شکستن قفل یا باز کردن آن وارد ساختمان می‌شدند. اما در قفل‎های جدید، باز کردن قفل توسط افراد غیرمجاز تا حد زیادی غیرممکن شده است.

برای مثال در قفل اثرانگشت، تصاویر افراد مجاز برای ورود به ساختمان اسکن می‌شود. سپس تصاویر آنها برای برنامه قفل هوشمند تعریف می‌شود. وقتی یکی از همین افراد که قبلا تصویرش برای قفل تعریف شده است، در برابر سنسورها قرار می‌گیرد، قفل باز می‌شود. اما هر فرد دیگری که در مقابل آن قرار بگیرد، به هیچ عنوان قفل باز نمی شود.

انواع قفل دیجیتال بر حسب کاربرد

digital locks

 

قفل دیجیتال هوشمند برحسب کاربردی که دارند به دو نوع هتلی و مسکونی اداری تقسیم می‌شوند.

قفلهای دیجیتال هتلی

این نوع قفل دیجیتال برای هتل‎ها ‏کاربرد دارند. نحوه کار آنها با اتصال به یک دستگاه کارتخوان است. این دستگاه در قسمت لابی هتل گذاشته می‌شود. مسافران مقیم هتل می‌توانند کارهای قفل را از طریق همین دستگاه انجام دهند. این قفل می‌توانند از ورود افراد ناشناس به داخل اتاق‎های هتل