قفل دیجیتال یا قفل هوشمند پیشرفته‎ترین نوع قفل‎های الکترونیکی محسوب می‌شوند. این قفل‎ها ‏بر روی انواع درب ضدسرقت، درب‎های سکوریت و درب‎های معمولی قابل نصب است. هدف از ساخت و طراحی این نوع قفل، تامین امنیت ساختمان‎ها ‏و با در نظر گرفتن اِلمان زیبایی است. این نوع قفل‎ها ‏براساس مکانیزم اثرانگشت، مگنت، کارت‎های مغناطیسی FRID و یا شناسایی رمز عمل می‌کند.

از جمله مکان هایی که از قفل دیجیتال هوشمند استفاده می‌کنند می‌توان به هتل ها، ادارات، مجتمع‎های مسکونی و منازل اشاره کرد. هر چند هنوز یک دهه از ورود این محصولات به بازار نمی گذرد، اما با استقبال خوبی روبرو شده اند. یکی از مواردی که برای نصب قفل‎های هوشمند به آن نیاز داریم، درب با ضخامت بین ۳.۵ تا ۱۲ سانتیمتر است.

قفلهای دیجیتال هوشمند از ابتدا تاکنون

قفل مکانیکی برای اولین بار توسط مردم آشوری در سرزمین نینوا ساخته شده است. در طی قرن‎ها ‏این وسیله تکامل زیادی پیدا کرده است. در ابتدا قفل به صورت یک پیچ بوده است که با گذاشتن یک کلید ظریف و کوچک در آن، قفل باز می‌شد. طی قرن‎ها ‏بعد رومیان باستان از قفل‎های مخصوص برای نگهداری از ثروتشان استفاده می‌کردند.

مرتبط: خرید قفل های دیجیتال هوشمند یوکا 

قفل‎های رومیان به صورت یک انگشتر بود. این کار برای جلوگیری از گم شدن کلید طراحی شده بود. در قرن ۱۸ میلادی در اروپا قفل‎های پیشرفته تر مکانیکی طراحی شد. در اواخر همین قرن، رابرت بارون با ترمز اهرمی یک قفل ساخت. در این قفل برای جلوگیری از حرکت پیچ قفل، از اهرم استفاده می‌شود. اگر چه هنوز هم این نوع قفل مکانیکی کاربرد دارد، اما طی قرن‎های بعد قفل‎های بهتر و با طرح‎های جدیدتری به بازار عرضه شد.

در دو دهه اخیر قفل الکترونیکی جای قفل مکانیکی را گرفت. در نوع مکانیکی به حرکت دست و کلید نیاز بود. در بسیاری از مواقع افراد سودجو و سارقان با شکستن قفل یا باز کردن آن وارد ساختمان می‌شدند. اما در قفل‎های جدید، باز کردن قفل توسط افراد غیرمجاز تا حد زیادی غیرممکن شده است.

برای مثال در قفل اثرانگشت، تصاویر افراد مجاز برای ورود به ساختمان اسکن می‌شود. سپس تصاویر آنها برای برنامه قفل هوشمند تعریف می‌شود. وقتی یکی از همین افراد که قبلا تصویرش برای قفل تعریف شده است، در برابر سنسورها قرار می‌گیرد، قفل باز می‌شود. اما هر فرد دیگری که در مقابل آن قرار بگیرد، به هیچ عنوان قفل باز نمی شود.

انواع قفل دیجیتال بر حسب کاربرد

digital locks

 

قفل دیجیتال هوشمند برحسب کاربردی که دارند به دو نوع هتلی و مسکونی اداری تقسیم می‌شوند.

قفلهای دیجیتال هتلی

این نوع قفل دیجیتال برای هتل‎ها ‏کاربرد دارند. نحوه کار آنها با اتصال به یک دستگاه کارتخوان است. این دستگاه در قسمت لابی هتل گذاشته می‌شود. مسافران مقیم هتل می‌توانند کارهای قفل را از طریق همین دستگاه انجام دهند. این قفل می‌توانند از ورود افراد ناشناس به داخل اتاق‎های هتل جلوگیری کند. در نتیجه مال و جان مسافران و مهمانان هتل در امنیت کامل خواهد بود.

 

قفلهای دیجیتال مسکونی و اداری

digital locks

 

این نوع قفل‎ها ‏همانطور که از اسم‎شان مشخص است، برای ساختمان‎های مسکونی و اداری استفاده می‌شود. در دو طرح مختلف به بازار عرضه می‌شود. نحوه عملکرد آنها با باطری‎های قلمی است. برای باز شدن قفل به دستگاه جانبی برای تعویض رمز، اثرانگشت و یا شناسایی چهره نیاز نیست. بلکه همه این عملیات‎ها ‏توسط صاحب قفل انجام می‌شود.

 

معرفی بهترین برندهای قفل دیجیتال در بازار

سه شرکت سامسونگ، گیتمن و یوکا در زمینه طراحی و تولید قفل هوشمند فعالیت دارند. هر چند برندهای دیگری هم راهی بازار شده است. اما محبوب ترین‎ها ‏در حال حاضر همین سه برند است که در ادامه به معرفی هر یک از آنها می‌پردازیم:

قفل دیجیتال یوکا

yucca digital lock

 

یوکا یک شرکت کره ای است که برای طراحی و تولید قفل دیجیتال به زیبایی و ظاهر محصولات خود اهمیت زیادی می‌دهد. محصولات این شرکت اغلب توسط مراکز دولتی، تجاری و آپارتمان‎های مسکونی استفاده می‌شود. یکی از ویژگی‎های قفل هوشمند یوکا قابلیت ثبت تعداد زیاد اثرانگشت است. به همین دلیل برای شرکت‎ها ‏و مکان‎های اداری مناسب هستند. در این صورت تمامی کارکنان اداره می‌توانند از قابلیت اثرانگشت استفاده کنند.

مرتبط: خرید قفل های دیجیتالی هوشمند یوکا در تهران-نوآورن هوشمند

با وجود قفل هوشمد یوکا دیگر به حمل کلید و مشکلات باز کردن درب رفع می‌شود. همچنین رمز یک بار مصرف از دیگر قابلیت‎های قفل‎های برند یوکا به شمار می‌رود. به این معنا که اگر یک نفر فقط یک بار اجازه ورود به داخل ساختمان را داشته باشد، می‌تواند رمز یکبار مصرف برای برنامه قفل تعریف کنید. بعد از خروج فرد، رمز باطل می‌شود و برای دفعات بعد قادر به ورود به ساختمان نیست.

یکی دیگر از قابلیت‎های قفل دیجیتال یوکا قفل اتوماتیک است. به این معنا که به محض خروج از ساختمان، دیگر نیاز نیست تا درب را قفل کنید. بلکه درب به طور خودکار بسته می‏شود. در آپارتمان‎های مسکونی ممکن است فراموش کنید که درب را قفل کنید. اما بعد از اینکه از منزل فاصله زیادی پیدا کردید، متوجه شوید این موضوع شوید. این مشکل در قفل هوشمند یوکا به طور کامل رفع شده است و دیگر نگران هیچ چیز نخواهید بود.

سیستم ضد شوک یکی دیگر از امکانات و قابلیت‎های قفل‎های برند یوکا به شمار می‏رود. زمانی که بیش از حد مجاز به دستگاه ولتاژ وارد شود، سیستم فعال می‏شود و هشدار می‏دهد. همچنین بر روی این قفل سیستم ضدسرقت نصب شده است. به طوری که اگر رمز چند بار اشتباه وارد شود، یا اثر انگشت و چهره مجاز به ورود نباشند، دستگاه برای چند دقیقه قفل می‏شود. این قابلیت مانع از سوءاستفاده و جعل قفل می‏شود.

کنترل از راه دور یکی دیگر از امکانات قفل دیجیتال یوکا محسوب می‏شود. یعنی با این قابلیت قادر خواهید بود درب منزل را از راه دور کنترل کنید. این برند برای قفل‎های خود از آپشن اثرانگشت، تشخیص چهره و کارت استفاده کرده است.

قفل دیجیتال سامسونگ

سامسونگ یکی دیگر از شرکت‎های سرشناس در تولید قفل دیجیتال است. این شرکت با استفاده از آپشن‎های بلوتوث، رمز، اثرانگشت و کارت، قفل‎های دیجیتالی خود را طراحی و تولید کرده است.

از جمله قابلیت‎های قفل دیجیتال سامسونگ می‏توان، به خاموش کردن صدای قفل اشاره کرد. همچنین امکان تابع خیالی قفل مانع از لو رفتن رمز ورود می‏شود. این قابلیت به این صورت عمل می‏کند که می‏توانید ۴ تا ۱۲ رقم را به عنوان رمز انتخاب کنید.

اگر در زمان وارد کردن رمز فرد ناشناس در کنار شما باشد، می‏توانید پس از وارد کردن رمز صحیح، ۲ عدد اضافه هم وارد کنید. دستگاه قفل قادر است رمز را در همان ابتدا دریافت کند. اعداد اضافه تاثیری روی عملکرد دستگاه ندارد و فقط از افشای رمز عبور جلوگیری می‏کند. این برند هم برای قفل دیجیتال خود از ریموت و کنترل از راه دور استفاده کرده است.

قفل دیجیتال گیتمن

یکی دیگر از برندهای معروفی که در زمینه تولید قفل دیجیتال فعالیت دارد، شرکت گیتمن است. این شرکت از رمز و اثرانگشت برای قفل هوشمند خود استفاده می‏کند. رمزهای آن بین ۴ تا ۱۲ رقم است. رمز به نحوی انتخاب می‏شود که جعل آن را غیرممکن می‏کند.

یکی از تدابیری که برند گیتمن برای حفظ امنیت ساختمان در نظر گرفته است، ترکیب رمز و اثرانگشت برای باز کردن درب است. به این صورت که همزمان می‏توانید برای قفل کردن درب رمز و اثرانگشت را با هم برای برنامه تعریف کنید. اگر کسی رمز را جعل کند، قادر به جعل اثرانگشت نیست.

گیتمن هم مانند سامسونگ از قابلیت تابع خیالی برای قفل دیجیتال خود استفاده کرده است. قفل اتوماتیک درب منزل پس از خروج یکی دیگر از امکانات قفل دیجیتال گیتمن است. در این صورت اگر فراموشکار هستید، دیگر نگران بسته شدن درب خانه نباشید. این قابلیت برای افراد سالمند که به فراموشی مبتلا می‏شوند، مناسب است.

قفل کودک از دیگر قابلیت‎های قفل هوشمند برند گیتمن است. با این قابلیت نگران خروج بی اجازه کودکان از خانه نباشید. از دیگر امکاناتی که شرکت گیتمن برای قفل هوشمند خود استفاده کرده است می‏توان به سیستم‎های امنیتی ضد سرقت، ضد شوک و سیستم اعلان حریق اشاره کرد. اگر باتری قفل خراب شد، می‏توانید آن را تعویض کنید. دستگاه قادر است قبل از اتمام شارژ باتری به شما اعلام کند. اگر متوجه پیام نشدید و باتری تمام شد می‏توانید با کمک یک قفل کتابی V9 دستگاه را روشن و درب را باز کنید.