در این مقاله به طور خلاصه انواع و اقسام قفل های هتلی، مزایا و فواید استفاده از قفل های هتلی و سایر نکات پیرامون قفل های هتلی که حتماً باید به آنها توجه کنید را می خوانید.

قفل هتلی و مزایای آن

امروزه دیگر تاریخ مصرف دسته کلید در هتل ها به پایان رسیده و جای خود را به تکنولوژی برتر داده است.

تکنولوژی به روزی که ایمنی، تجهیز و زیبایی را یکجا به مسافر عرضه می کند.

در هتل با به کارگیری از قفل های دیجیتال، کلید مفهوم خود را دیگر از دست داده و امنیت و آسایش در کنار زیبایی در خدمت مسافر قرار گرفته است.

وجود قفل الکترونیکی درب در هتل ها، هتل آپارتمان ها و مهمانسراها علاوه بر زیبایی بصری آن حس ایجاد امنیت بیشتر را به مشتریان تداعی می کند.

مرتبط: خرید قفل های دیجیتالی هوشمند یوکا

مسافران بدون دغدغه حمل و نقل کلید و مشکلات گم و یا خراب شدن آن تنها به راحتی با کارت یا رمز و یا استفاده از تکنولوژی بلوتوث گوشی هوشمند خود می توانند به اتاق رفت و آمد کنند.

قفل هوشمند در خدمت هتلداران

hotel card locks

 

نصب قفل های دیجیتال برای هتلداران یک سیستم مدیریت امنیت محسوب می شود. شیک و مدرن بودن این نوع قفل ها در کنار مزایای ذیل، مجموعه یک هتل را کامل می کند.

– قفل های هوشمند امکان گرفتن گزارش تردد مسافران و کارکنان هتل به اتاق ها را به وجود می آورد.

– زمان نظافت خدمتکاران در اتاق های هتل کنترل می شود.

– مدت و زمان اعتبار رزرو اتاق مشخص می گردد.

– در زمان بروز حادثه می توان از کارت مخصوص استفاده کرد تا همه درب ها در زمان اضطرار باز شوند.

– در صورت گم شدن کارت قفل هتلی می توان آن را غیر فعال کرده و کارت جدید صادر کرد.

– با نصب این قفل ها بر روی اتاق های پرسنل و کارکنان هتل می توان ورود و خروج کارکنان را کنترل کرد.

انواع قفل هتلی

دو نوع قفل هتلی وجود دارد که به شرح زیر است.

– قفل آنلاین

– قفل آفلاین

در قفل آنلاین، قفل ها با استفاده از سیم کشی یا وایرلس به سرور اصلی متصل می شوند.

در این نوع قفل، درب می تواند از طریق سرور و وایرلس توسط هتل و با استفاده از نرم افزارهای قفل هتلی آنلاین باز شود.

در قفل آفلاین دیگر از سیم کشی و وایرلس و وصل شدن به سرور اصلی استفاده نمی شود. این نوع قفل ها به دو نوع قفل تماسی IC و قفل لمسی تقسیم می شوند.

قفل های کارتی بدون تماس RFID محبوب هتلداران

امروزه هتلداران بیشتر ترجیح می دهند قفل کارتی بدون تماس یا RFID را انتخاب و خریداری کنند. برای این انتخاب دلایل بسیاری وجود دارد.

کارت های RFID جایگزین مناسبی برای کلیدها یا کارت های تماسی هستند.

چون از امواج رادیویی برای کنترل دسترسی و عبور و مرور استفاده می کنند و لازم نیست به صورت مستقیم با قفل تماسی داشته باشند. به همین دلیل استهلاک این نوع کارت ها کمتر است.

به دلیل عدم امکان کپی برداری از کارت در قفل هتلی RFID این نوع قفل ها امنیت بسیار بالایی دارند.

استفاده از کارت های RFID در قفل های هتلی بسیار راحت تر از کارت های تماسی است. زیرا نیاز نیست کارت از جیب یا کیف پول درآورده شود و تنها با نزدیک شدن به قفل، درب باز می شود.

در قفل هتلی RFID عمر برد و مدارها چندین برابر قفل هتلی با کارت IC است.

مرتبط: خرید قفل های دیجیتالی هوشمند یوکا در تهران-نوآورن هوشمند

مزایای استفاده از قفل هتلی در درب منازل و محل کار

hotel card locks

 

استفاده از قفل هتلی در درب منازل و محل کار برای ایجاد امنیت بالا دارای مزیت های فراوانی است.

قفل هتلی فقط امنیت منزل را تامین نمی‌کند؛ بلکه شما می‌توانید درب‌ها را با گوشی‌ هوشمند خود باز کنید، می‌توانید انبارها و املاک دور از دسترس تان را چک کنید و همچنین دیگر دستگاه‌های هوشمند خانه‌تان را مدیریت کنید.

به طور مثال اگر به یک سفر طولانی رفته و کیلومترها فاصله با منزل یا محل کار داشته باشید در صورت لزوم از طریق نرم افزاری که روی گوشی تان برای قفل نصب کرده اید می توانید درب خانه را باز کنید.

این قابلیت زمانی کاربرد خودش را نشان می دهد که همسایه تان با شما تماس بگیرد و بگوید که آب از سقف چکه می کند و احتمالا یکی از لوله های منزل شما دچار ترکیدگی شده است.

در این صورت باید در سریع ترین زمان ممکن به این مشکل رسیدگی کنید. اگر روی درب خانه یا محل کارتان قفل های سنتی و کلیدی نصب باشد با چنین اتفاقی دچار دردسرهای زیادی می شوید.

با داشتن قفل هوشمند یا قفل هتلی فقط کافی است بعد از قطع کردن تلفن به یکی از آشنایان تان اطلاع بدهید تا خودش را به درب برساند و شما با استفاده از گوشی تان درب را برایشان باز کنید و به مشکل رسیدگی شود.

در مثالی دیگر چنانچه همسر یا فرزندتان کلید را جا گذاشته باشند می توانید از راه دور و تنها با لمس یک دکمه درب منزل را برایشان باز کنید تا مجبور نباشند ساعت ها پشت درب بمانند و شما از راه برسید و درب را برای آنها باز کنید.

آینده قفل های هوشمند هتلی

پس از این در قفل های هتلی دیگر همه چیز یک نرم افزار خواهد بود.

بعد از ورود به هتل و انجام رزرواسیون، یک نرم افزار روی تلفن هوشمندتان نصب شده و یک نام کاربری و گذرواژه در اختیار شما قرار می گیرد.

تمام فرایندهای مورد نیاز شما در هتل از طریق همین نرم افزار انجام می پذیرد که یکی از آنها باز کردن درب اتاق است.

در این شیوه، تلفن همراه خود را به درب نزدیک می کنید تا قفل اتاق تان در هتل باز شده و اجازه ورود به شما داده شود.

با این کار دیگر نگران فراموش کردن یا گم شدن کارت ورود به اتاق نخواهید بود.

حتی در صورتی که تمایل به همراه نبردن تلفن همراه خود در زمان خروج از اتاق دارید کافی است با ورود به نرم افزار و تعریف اثر انگشت تان به عنوان کلید ورود به اتاق، به جای استفاده از تلفن همراه با اثر انگشت خود به اتاق وارد شوید.

لازم به توضیح است که تمام قفل ها پس از خروج میهمانان به حالت قبل بازگشته و دیگر باز شدن با اثر انگشت ثبت شده قبلی ممکن نخواهد بود.