اغلب به این نکته اشاره می‌کنیم که ارکان اصلی اتوماسیون خانه امنیت و کاربری آسان هستند. با داشتن محافظ الکسا و حالت دور از خانه (Away Mode) شما هر دو را در دسترس دارید.

اگر دستگاه اکوی سازگار با الکسا داشته باشید احتمالاً حالت دور از خانه (Away Mode) برایتان فعال است.

امروز می‌خواهیم بگوییم چطور می‌توانید امسال تابستان با فعال کردن حالت دور از خانه استراحت کنید البته می‌خواهیم در مورد این نیز توضیح دهیم که چطور آمازون توانسته این کار را با محافظ الکسا انجام دهد.

شرکت بیمه خانه‌ی هیپو امروز به خبرنگار روزنامه USA Today گفته که هدف از ایجاد این قابلیت درزمینهٔ امنیت خیلی جدی نبوده و بیشتر جنبه سرگرمی دارد. بااینکه نظرات ضدونقیضی در مورد قابلیت دور از خانه وجود دارد اما اگر زمان زیادی را دور از خانه سپری می‌کنید برایتان مفید خواهد بود.

حالت دور از خانه (Away Mode) چیست؟

هدف از خلق قابلیت Away Mode این بوده که دستگاه‌های اکو تا یک ساعت یا بیشتر مکالماتی پخش کنند که نشان دهد خانه خالی نیست.

اگرچه این قابلیت فقط برای زمانی مفید است که برای انجام کار کوچکی از خانه خارج می‌شوید اما هیچ‌وقت ذهن را به سمت چیزی فراتر از پخش این مکالمات ضبط‌شده سوق نداده است.

خرید قفل های دیجیتال هوشمند یوکا در تهران-شرکت نوآوران هوشمند

دستگاه‌های اکو چگونه می‌توانند وقتی در حال گرفتن حمام آفتاب در سواحل کارائیب هستید امنیت را به‌طور عملی در خانه هوشمندتان بالا ببرند؟

پاسخ این پرسش از طرف شرکت آمازون و در قالب محافظ الکسا داده‌شده است. با توجه به اینکه حالت دور از خانه نیز در آن تعبیه‌شده بسیار کارآمدتر از محصولاتی است که هیپو به بازار عرضه کرده است.

این لایه جدید امنیتی چیست و اصلاً چرا باید وقت خود را صرف جمع‌آوری اطلاعات در مورد آن بکنید؟!

محافظ الکسا (Alexa Guard) چیست؟

محافظ الکسا که در سپتامبر ۲۰۱۸ از آن رونمایی شد اکنون در دسترس تمام مشتریان آمریکایی است.

این محصول، همان‌طور که از نام آن پیداست دستگاه اکوی شما را قادر می‌سازد تا وقتی از خانه دورید بتواند خطرات را تشخیص دهد.

قرار دادن محافظ الکسا روی حالت دور از خانه به این معنی است که اگر دستگاه اکوی شما متوجه خطری مثل به صدا درآمدن هشدار دهنده دود یا دی کسید کربن شود روی گوشی هوشمندتان اعلان (نوتیفیکیشن) ارسال می‌گردد. این محافظ حتی به صدای شکسته شدن شیشه نیز واکنش نشان می‌دهد.

عملکرد آن حتی به نورپردازی و سیستم امنیتی نیز گسترش پیداکرده است. پس‌ازاینکه آموزش دادیم چگونه محافظ الکسا را راه‌اندازی کنید در مورد این دو ویژگی نیز صحبت خواهیم کرد.

نحوه کار محافظ الکسا (Alexa Guard)

شیوه اصلی عملکردی محافظ الکسا ساده است: خطر را با شناسایی الگوهای شنیداری که با صداهای منتخب شما هماهنگی دارد اعلام می‌کند. با استفاده از میکروفون‌های سوراخ‌دار که صدا را از دور تشخیص می‌دهند محافظ الکسا حتی وقتی کیلومترها دورتر از خانه‌اید گوش و چشم شما خواهد بود.

خرید قفل های دیجیتال هوشمند یوکا در تهران-شرکت نوآوران هوشمند

وقتی این قابلیت را در اپلیکیشن الکسا فعال کردید؛ تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که به دستگاه اکویتان بگویید: «الکسا، من دارم میرم»؛ با این کار محافظ رباتیک شما وارد عمل می‌شود.

علاوه بر اینکه می‌توانید هشدارها را دریافت نمایید؛ امکان انتخاب این گزینه را نیز دارید که کلیپ صوتی صدای روشن‌کننده هشدار را دریافت نمایید. اگر مایل باشید می‌توانید از ویژگی Drop-In موجود روی دستگاه اکویتان استفاده کنید تا اتفاقاتی را که در جریان است به‌صورت لحظه‌ای دریافت نمایید.

یادگیری ماشینی نیز به اکو کمک کرده تا صدای شیشه‌ها را که با وسایل مختلف از دِیلم و چکش گرفته تا آجر و سنگی کوچک می‌شکند به یاد داشته باشد.

خوب است، مگر نه؟ حال می‌خواهید بدانید چه دستگاه‌هایی با این محافظ سازگارند؟

کدام دستگاه‌ها با محافظ الکسا کار می‌کنند؟

تمام نسل‌های بلندگوها و مانیتورهای هوشمند زیر از محافظ الکسا پشتیبانی می‌کنند: اکو (Echo)، اکو پلاس (Echo Plus)، اکو دات (Echo Dot)، اکو شو (Echo Show)، اکو اسپات (Echo Spot) و اکو اینپوت (Echo Input). می‌توانید دستگاه‌های اکو را از اینجا دانلود کنید.

آمازون به‌تازگی از قابلیت سازش‌پذیری وارونه (Backward Compatibility) رونمایی کرده است پس اگر نسخه‌ی قدیمی‌تر اکو را دارید تنها نیستید.

نحوه راه‌اندازی محافظ الکسا

خوشبختانه راه‌اندازی اولیه بسیار ساده است:

  1. اپلیکیشن Alexa را نصب کنید.
  2. دکمه منو را که سمت چپ بالا قرار دارد بفشارید.
  3. به قسمت تنظیمات بروید.
  4. به قسمت پایین صفحه بیایید و روی Guard بزنید.

در این مرحله باید مشخص کنید دوست دارید محافظ الکسا چه‌کارهایی انجام دهد.

لازم نیست همه‌چیز را فعال کنید و بیخودی کارتان را سخت کنید. اگر از کارکرد هشداردهنده دود فعلیتان رضایت دارید می‌توانید فعالیت‌های آن را به شنیدن صدای شکستن شیشه محدود کنید. تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که به‌جای اینکه همه‌چیز را با هم فعال کنید فقط آنچه را که نیاز دارید انتخاب کنید.

پس‌ازاینکه نصب و راه‌اندازی شد چگونه می‌تواند این محافظ را فعال یا غیرفعال کرد؟

نحوه فعال‌سازی و غیرفعال کردن محافظ الکسا

دو روش اصلی برای فعال‌سازی/غیرفعال کردن محافظ الکسا وجود دارد.

  • به دستگاه اکویتان بگویید: «الکسا، من دارم میرم.» یا «الکسا، اومدم خونه» و پیشخدمت مجازی قابل‌اطمینان شما بقیه کارها را انجام می‌دهد.
  • به تنظیمات محافظ بروید و از دکمه سبز برای جهش بین خانه (Home) و دور از خانه (Away) استفاده کنید.

اگر هنوز مطمئن نیستید که اکو می‌تواند از خانه هوشمندتان وقتی دور هستید حفاظت کند شاید نورپردازی دور از خانه متقاعدتان کند قدرت کافی را برای انجام این کار دارد… .

با نورپردازی دور از خانه کاری کنید خانه‌تان شلوغ به نظر برسد

اگر چیزی ندارید که وقتی در خانه نیستید مراقب دردسرها باشید، محافظ الکسا با تعامل با نورپردازی هوشمندتان دست‌به‌کار می‌شود.

نورپردازی دور از خانه را می‌توان با یک ضربه فعال کرد در این صورت دیگر لازم نیست وقتی به تعطیلات می‌روید در یک منوی بلندبالا دنبال گزینه‌ها بگردید.

باید کد پستی‌تان را وارد کنید تا الکسا زمان طلوع و غروب خورشید را بتواند تشخیص دهد. اگر خیلی از ایمن بودن این قابلیت اطمینان ندارید توصیه می‌کنیم از آن استفاده نکنید. دلیلی ندارد کاری کنید که وقتی در تعطیلات به سر می‌برید نگران مسائل امنیتی باشید!

الکسا حتی وقتی خانه خالی است با خاموش و روشن کردن لامپ‌ها کاری می‌کند که گویا در خانه کسی هست. محافظ معتمد شما آن‌قدر باهوش است که حتی می‌داند قبل از روشن کردن لامپ اتاق‌خواب باید لامپ طبقه پایین را خاموش کند. این باعث می‌شود کسی به تصنعی بودن آن شک نکند.

همچنین این اپلیکیشن به شما گزارش کاملی از فعالیت‌هایش می‌دهد.

محافظ الکسا و سیستم‌های امنیتی خانه هوشمند

محافظ الکسا با سیستم‌های امنیتی از Ring گرفته تا Honeywell، ADT،Scout Alarm و Abode خوب کار می‌کند.

اگر هرکدام از شرکت‌های بالا برایتان خدمات نظارتی حرفه‌ای ارائه می‌دهند می‌توانید کاری کنید تمام هشدارهایتان برای آن‌ها ارسال شود.

آمازون اشاره‌کرده که این محافظ نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای سیستم امنیتی خانه‌تان باشد چراکه توانایی اجرای اقدامات لازم از طرف شما را ندارد. این محافظ نمی‌تواند با پلیس تماس بگیرد اما اگر از پکیج‌های نظارتی حرفه‌ای که قبلاً به آن‌ها اشاره کردیم استفاده می‌کنید می‌توانید به‌طور غیرمستقیم از آن‌ها کمک بگیرید.

حرف آخر

می‌دانیم فصلی از سال است که می‌خواهید برای تعطیلاتتان برنامه‌ریزی کنید و نباید از موارد امنیتی سرسری بگذرید. امیدواریم قابلیت اضافه‌ای را که فعال‌سازی محافظ الکسا روی دستگاه‌های اکویتان برای شما به ارمغان می‌آورد کاملاً درک کرده باشید. اگر هنوز یکی از این اسپیکرهای هوشمند و باکیفیت را نگرفته‌اید شاید این انگیزه‌ای باشد تا یکی از این بلندگوها برای خود تهیه کنید.