اگر یک دستگاه و عملکردی وجود دارد که در آن فناوری می‌تواند زندگی راحت و ایمنی را فراهم کند، پس حتماً باید قفل درب هوشمند باشد! اما چه چیزی باعث شده است این قفل تا این اندازه محبوب و پرفروش باشد؟ ما در مقاله دیگری از یوکا به تفصیل درباره ویژگی های مهم قفل هوشمند صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

ویژگی‌های مهم قفل هوشمند

۱ – عمر باتری

اکثر قفل‌های هوشمند روی چندین باتری قلیایی AA یا یک سلول لیتیوم یونی قابل شارژ کار می‌کنند. از هر نوع باتری که قفل هوشمند شما استفاده می‌کند، هنگامی که شارژ باتری کم می‌شود، هنوز هشدار را در برنامه خود دریافت می‌کنید، علاوه بر این، محفظه نصب شده در داخل درب شما اغلب دارای یک LED است که در صورت نیاز باتری چشمک قرمز رنگی می‌زند که باید تعویض یا شارژ شود.

این باتری‌ها به طور معمول چه مدت دوام می‌آورند؟ خب، همه چیز به قفل و عملکردهای آن بستگی دارد. بسیاری از شرکت‌ها عمر باتری خود را از نظر تعداد چرخه، یعنی تعداد کل قفل و باز شدن قفل فیزیکی، ارزیابی می‌کنند و بسته به نوع قفل و عملکرد آن، برق معمولاً از سه ماه تا یک سال طول می‌کشد.

۲ – گزینه‌های جایگزین ورود

بلوتوث و وای فای ممکن است عالی باشند، اما هر ازگاهی قابل اعتماد نیستند. حتی شرکت‌های فناوری که کارشان ساخت قفل‌های هوشمند است، از این مشکل بالقوه آگاه می‌باشند. بنابراین آن‌ها راه‌های جایگزینی برای قفل و باز کردن قفل‌های هوشمند ارائه داده اند.

علاوه بر تکنیک‌های باز کردن قفل بی سیم، اکنون بیشتر قفل‌های هوشمند کاربردی، گزینه‌های ورودی فیزیکی یا الکترونیکی دیگری را شامل می‌شوند، از جمله کد پین (گاهی اوقات با صفحه کلید الحاقی، همچنین متصل به بلوتوث) و یا یک کلید فیزیکی. اگر تلفن هوشمند خود را در اختیار ندارید، تعداد کمی از تأمین کنندگان قفل هوشمند یک کلید اصلی برای قفل بی سیم درب نیز ارائه می‌دهند.

۳ – قفل کردن و باز کردن خودکار

قفل‌های دارای بلوتوث معمولاً ورودی بدون کلید و بدون پین را ارائه می‌دهند. هنگامی که تلفن هوشمند خود را حمل می‌کنید، یک قفل هوشمند، به ویژه قفل مقاوم سازی، به شما این امکان را می‌دهد تا در فاصله ای که قرار گرفته اید، درب خود را باز کنید و در پشت سر خود آن را قفل نمایید.

با این حال، این فاصله تعیین شده معمولاً به حدود ۳۰ فوت محدود می‌شود و لازم به یادآوری است که شما فقط می‌توانید این عملکرد را از خارج از ملک انجام دهید. قفل‌های هوشمند با صفحه کلید، به دلایل امنیتی صدا مانند جلوگیری از ورود مزاحم یا سارق به ورود به یک ملک با استفاده از تلفن گمشده یا دزدیده شده، معمولاً قابلیت نزدیکی باز کردن قفل خودکار را ندارند.

۴ – کلیدهای مهمان

قفل‌های هوشمند، به ویژه مدل‌های به روز شده، به شما این امکان را می‌دهند تا برای بازدیدکنندگانی که مایل هستید در غیاب خود اجازه ورود به خانه را بدهید، کلید تعیین کنید، بازدیدکنندگانی مانند دوستان خارج از شهر یا اعضای خانواده، نظافتچی، ارسال پست الکترونیکی یا تغذیه گربه در حالی که شما دور هستید.

کلیدهای ورودی از طریق متن یا کد ایمیل از طریق برنامه قفل هوشمند ارسال می‌شوند و این کلیدها به بازدیدکننده شما امکان ورود بی سیم برای مدت زمان مشخص یا تعداد مشخصی از ورودی را می‌دهند.

جایگزین قفل‌های هوشمند با صفحه کلید به شما این امکان را می‌دهد تا به سادگی کد PIN موقت، زمانبندی شده برای یکبار مصرف یا تعداد مشخصی از ساعت‌ها یا روزها را اختصاص دهید. اکثر قفل‌های هوشمند افرادی که می‌آیند و می‌روند را نیز ردیابی می‌کنند و قفل‌های هوشمند با وای فای  می‌توانند هنگام ورود یا رفتن شخصی هشدار را به تلفن شما ارسال کنند، بنابراین حتی وقتی هنوز در محل کار خود هستید، می‌توانید بفهمید که بچه‌ها از مدارس خود به خانه بازگشته اند.

۵ – درجه بندی ضد آب

قفل‌های هوشمند قطعات پیچیده ای از کیت هستند که نه تنها پین‌های فلزی سنتی، سنباده‌ها، چرخ دنده‌ها و سایر مکانیک‌های قفل استاندارد را دارند، بلکه لوازم الکترونیکی حساسی را نیز در بر می‌گیرند. بنابراین آن‌ها باید بتوانند در شرایط جوی و در برابر شرایط شدید مقاومت کنند تا عملکرد صحیحی داشته باشند. قفل‌های هوشمند جایگزین، نشان می‌دهند که آن‌ها برای مقاومت در برابر چه دمایی طراحی شده اند و اغلب دارای درجه حرارت IP ضد آب و گرد و غبار هستند.

با این حال، همه قفل‌های هوشمند یکسان نمی‌باشند، همه نمی‌توانند در مدت طولانی در برابر شرایط نامساعد جوی مقاومت کنند. اگر می‌خواهید مطمئن شوید که قفل هوشمند شما متناسب با شرایط کار است، مهم نیست که هوا چه شرایطی را به آن وارد می‌کند، پس فقط از یک تولید کننده معتبر قفل با سابقه آزمایش طولانی و آزمایش شده برای چنین شرایطی خرید کنید.

۶ – رتبه بندی کیفیت قفل ANSI

بیشتر قفل‌های درب فیزیکی، مشخصات و ویژگی‌های خاص خود را دارند. بنابراین تشخیص اینکه قفل هوشمندی که در نظر دارید خریداری کنید بستگی به کار شما دارد یا خیر، دشوار است. برای سهولت در انجام این انتخاب، ۳ تعیین استاندارد قفل توسط ANSI و BHMA (انجمن ملی تولیدکنندگان سخت افزار موسسه استاندارد) معرفی شده است. این آزمایشات تعیین قفل قدرت و امنیت آن‌ها در برابر چیدن، ضربه زدن، سایر حملات فیزیکی همراه با طول عمر مکانیزم قفل و باز کردن را نشان می‌دهند. ۳ درجه تعیین شده عبارتند از:

  • درجه ۱: قوی ترین درجه که معمولاً مختص برنامه‌های تجاری است.
  • درجه ۲: قفل مسکونی رایج و معمولاً قفل مورد تایید ANSI خریداری شده است.
  • درجه ۳: معمولاً یک قفل ثانویه برای تکمیل قفل درجه ۱ یا ۲ است.

۷ – امنیت بی سیم

امنیت همیشه نگران کننده است، خصوصاً وقتی مدام حملات هکری را می‌شنوید و درباره آن‌ها می‌خوانید. این نگرانی برای امنیت وای فای تفاوتی ندارد. اکثر تولیدکنندگان قفل هوشمند مشخصات فنی قفل‌های خود را منتشر می‌کنند و به شما می‌گویند که امنیت W-Fi آن‌ها تا چه اندازه ای ایمن است، اما لازم به یادآوری می‌باشد که بهترین طرح امنیتی بی سیم یا استانداردی برای قفل‌های هوشمند وجود ندارد.

بهترین چیزی که می‌توانید درباره آن امیدوار باشید، این است که تولید کننده قفل هوشمند اولویت بالایی را در این زمینه دارد. متأسفانه، تنها راهی که می‌توانید کشف کنید، تحقیق گسترده است. با این حال، چیزی که با نوعی اعتقاد می‌توان گفت این می‌باشد که بهترین قفل‌های هوشمند که ضد هک هستند، مدل‌های صفحه کلیدی می‌باشند که از بلوتوث یا وای فای به عنوان روش اصلی ورود استفاده نمی‌کنند.

۸ – سازگاری خانه هوشمند

بیشتر قفل‌های هوشمند را می‌توان در یک محیط خانه هوشمند موجود ادغام کرد، با استفاده از آمازون الکسا، Google Home ، Apple HomeKit ، IFTTT ، Z-Wave ، ZigBee ، Samsung SmartThings ، بنابراین استفاده از قفل دربها به اندازه کافی آسان است. با این حال، تعداد بسیار کمی از قفل هوشمند با تمام فناوری‌های خانه هوشمند سازگار می‌باشند.

۹ – کنترل صدا

تعداد فزاینده ای از قفل‌های هوشمند، سازگار با آمازون و HomeKit هستند و همچنین کنترل صوتی الکسا و سیری را نیز فراهم می‌کنند. با این حال، این قابلیت کنترل صدا معمولاً به قفل کردن درب هنگام ورود به خانه محدود می‌شود. آمازون اخیراً یک پروتکل کنترل صوتی باز کردن قفل را تأیید کرده است که به کاربر نیاز دارد و پس از دستور باز کردن قفل یک کد پین گفتاری ارائه می‌دهد. تعداد فزاینده ای از سازندگان قفل یوکا نیز تازه شروع به اجرای این ویژگی جدید الکسا، کلید صحبت برای باز کردن قفل کرده اند.

۱۰ – متناسب و تمام

فروشندگان قفل سنتی، طیف گسترده ای از سخت افزارهای قفل هوشمند و تزئینات و سازوکارهای قفل سازگار، از جمله انواع نقره، برنز، برنج را ارائه می‌دهند. با این وجود ارائه دهندگان قفل هوشمند متمرکز بر فناوری جدید، چنین گزینه‌هایی را ارائه نمی‌دهند. بنابراین اگر زیبایی شناسی برای شما مهم است، گزینه‌های خرید قفل هوشمند شما ممکن است محدود شود.

خرید قفل دیجیتال یوکا