وقتی صحبت از امنیت خانه می‌شود، ایده خوبی است که از چشمی دیجیتال استفاده کنید. معمولاً هر بار که در شب شخصی درب خانه شما را می‌زند، اولین کاری که می کنید این است که در چشمی اقدام به ددین پشت درب می‌کنید. استفاده کنید. چند ثانیه طول می‌کشد تا ببینید چه کسی در آن طرف درب قرار دارد. حتی اگر انتظار شخصی را دارید، قبل از باز کردن درب، نگاهی سریع به آن بیندازید؛ اما چشمی دیجیتال چیست و چرا خرید آن ضروری است؟ با یوکاه همراه باشید.

تعریف چشمی دیجیتال

چشمی درب یک حفره کوچک است که روی درب است و دارای یک لنز از نوع چشم ماهی (زاویه باز) است. بعضی اوقات، متجاوزان فرصت طلب، به محض این که کسی در را باز کند، وارد خانه می‌شود. مهم‌ترین نکته‌ای که باید در مورد چشمی دیجیتال بدانید این است که به شما اجازه می‌دهد بدون باز کردن درب، ببینید که چه کسی پشت درب است.

اگر شخص طرف مقابل را نشناختید، می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا درب را باز کنید یا نه! چشمی دیجیتال دارای یک صفحه نمایش است و از طریق گوشی همراه امکان دیدن فضای پشت درب را فراهم می‌کند. بنابراین، نیازی نیست که فرد با طرف درب برود و از پشت چشمی ببیند که چه کسی پشت درب است.

اهمیت استفاده از چشمی دیجیتال

یکی از قدیمی‌ترین ترفندها این است که سارقین در را می‌کوبند یا زنگ را می‌زنند تا ببینند کسی در خانه حضور دارد یا خیر. عاقلانه است که درب را باز نکنید تا زمانی که بدانید طرف مقابل کیست. اینجا است که چشمی دیجیتال واقعاً مفید واقع می‌شود.

نسل جدید چشم دیجیتال راه حل‌های دیجیتالی با صفحه نمایش بزرگ ارائه می‌دهد. دیدن تماس گیرنده در صفحه‌ای LCD رنگی با نور خوب، بسیار بهتر از فشار آوردن چشم‌ها برای تمرکز بر دیدن آن طرف درب است.

همچنین، شما تصویری کاملاً واضح از کسی که در پشت درب ایستاده است، خواهید داشت. نیازی به گفتن نیست که چشمی‌های دیجیتال یک لایه مهم امنیتی را برای فضای خانه و محیط‌های اداری و تجاری فراهم می‌کند.

نحوه کار چشمی دیجیتال

چشمی‌های دیجیتال در هر شکل، اندازه و محدوده قیمتی ارائه می‌شوند. بیشتر این چشمی‌ها به روشی مشابهی عمل می‌کنند. وقتی چشمی (صفحه نمایش) را به داخل درب خود متصل کردید، این از نمای بیرونی درب به نظر می‌رسد که یک سوراخ معمولی است.

وقتی شخصی درب منزل را می‌زند، تنها کاری که انجام می‌دهید این است که دکمه روشن و خاموش را فشار دهید تا ببینید چه کسی است. برخی از این چشمی‌ها، عملکردهای مکث و بزرگنمایی دارند. اگر فرد کمی از پشت درب فاصله داشته باشد و شما نیاز به بررسی دقیقی داشته باشید، این می‌تواند مفید واقع شود.

بیشتر مدل‌های جدید، دارای عملکرد ضبط (از جمله هر رویداد بزرگنمایی) در کارت MicroSD خود هستند. در صورت نیاز می‌توانید بعداً تعامل را دوباره انجام دهید. این شبیه به یک دوربین گوشی هوشمندی است که به شما این امکان را می‌دهد تا فیلم را پخش کنید یا از طریق تصاویر ذخیره شده در دستگاه پیمایش نمایید.

اگر می‌خواهید فایل‌های ضبط شده را به رایانه یا سایر دستگاه‌های الکترونیکی خود منتقل کرده یا آن‌ها را ذخیره کنید، می‌توانید کارت MicroSD را هر زمان که خواستید بردارید. هنگامی که هوا تاریک می‌شود، چشمی دیجیتال شما یک گزینه بی نظیر حالت شب را ارائه می‌دهد.

اگر حتی در روز پشت درب خانه شما تاریک است، می‌توانید از حالت نمای شبانه برای افزایش روشنایی استفاده کنید. همچنین مانند یک تلفن هوشمند، یک پنل تنظیمات خواهید داشت. هنگامی که برای اولین بار چشمی خود را تنظیم می‌کنید، می‌توانید تاریخ و زمان صحیح را تنظیم و ذخیره نمایید.

برخی از چشمی‌های دیجیتال از ویژگی‌هایی به نام سنسور کوبنده بهره می‌برند. نحوه کار با ضبط خودکار تصویر تماس گیرندگان، به محض ضربه زدن به درب، صورت می‌گیرد. با رسیدن به درب، می‌توانید ببینید که چه کسی در پشت درب شما است.

با این حال، با ارزش ترین نکته در مورد سنسور کوبنده این است که می‌توانید هرکسی که زنگ خانه شما را زده است را در خانه خود ببینید. چشمی دیجیتال مختلف، ویژگی‌های متمایز خود را دارند. هنوز هم، توضیحات بالا توابع اساسی نحوه عملکرد بیشتر مدل‌های جدید را پوشش می‌دهد.

در کجا باید از چشمی دیجیتال استفاده کنید؟

سازمان‌های پیشگیری از جرائم، چشمی دیجیتال را برای درب‌های اصلی توصیه می‌کنند. اگر بیش از یک درب دارید که تماس گیرندگان از آن استفاده می‌کنند، بهتر است همه درب‌ها را به طور مساوی ایمن  کنید. برای اکثر آپارتمان‌ها فقط یک درب ورودی وجود دارد، بنابراین تصمیم گیری آسان می‌شود.

اگرچه بعضی از خانه‌ها دارای درب‌های کناری و ورودی پشتی هستند که تماس گیرندگان نیز به آن مراجعه می‌کنند. فقط شما می‌توانید بدانید، اما نکته این جا است که باید همه درب‌های خود را تا آنجا که ممکن است و به ویژه ورودی اصلی به اموال خود را ایمن کنید.

چه کسی کاندیدای ایده آلی برای چشمی‌های دیجیتال است؟

هر یک از ما حداقل تا حدی در مقابل نفوذ به خانه آسیب پذیر هستیم. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که یک غریبه ای که با زور از درب کمی باز شده وارد خانه می‌شود، اتفاقی است که فقط برای افراد دیگر یا در فیلم‌ها می‌افتد.

در واقع، این ممکن است برای هر کسی در هر کجا که زندگی می‌کند، اتفاق بیافتد. این چیزی نیست که ما دوست داشته باشیم درباره آن فکر کنیم، اما چیزی است که همه ما باید آن را در ذهن خود داشته باشیم. امروزه چشمی‌های دیجیتال برای خانه‌ها مقرون به صرفه هستند و نصب و استفاده از آن‌ها بسیار آسان است. گروه‌های آسیب پذیر معمولاً باید چشمی‌های دیجیتالی مجهزی داشته باشند.

این به طور معمول شامل سالمندان و افرادی است که تنها زندگی می‌کنند. همچنین انواع مختلفی از سارقین وجود دارند که گروه‌های مختلفی را مورد هدف قرار می‌دهند. درک ذهن کلاهبرداران متداول، به هوشیاری و امنیت بیشتر شما کمک می‌کند.

نکات مهم در خرید چشمی دیجیتال

اکنون وقت آن است که بدانید کدام گزینه گزینه برای شما ایده آل می‌باشد. هر کس نیازهای منحصر به فرد خود را دارد و بر اساس آن، ملاحظات خرید در افراد مختلف متفاوت است. در این بخش از مقاله، ما به شما یک نمای کلی از مواردی خواهیم داد که قبل از خرید چشمی دیجیتال باید مراقب آن‌ها باشید:

ماندگاری و دوام

این بدون فکر است. هر زمان که کالایی را خریداری می‌کنید، قبل از هر چیز باید اطمینان حاصل نمایید که این محصول می‌تواند مدت طولانی دوام داشته باشد. شما که نمی‌خواهید این پس از مدت کوتاهی خراب شود، زیرا مشکلات شما را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. برای اینکه بدانید چشمی دیجیتال شما با دوام است یا نه، تنها کاری که باید انجام دهید این است که به ساخت آن نگاه کنید.

اگر از فلز جامد (برنج، آلیاژ روی، آلیاژ آلومینیوم، فولاد ضد زنگ و سایر) ساخته شده باشد، احتمال دوام و ماندگاری آن بالا است. چشمی دیجیتال این را تضمین نمی‌کند. بنابراین برای دوام بیشتر، بهتر است از این موارد خودداری کنید.

ضخامت درب

همه نوع چشمی دیجیتالی برای همه درب‌ها قابل استفاده نیستند. اکثر چشمی دیجیتال به ضخامت نیاز دارند که در صورت عدم تحقق، آن چشمی دیجیتال برای آن درب قابل استفاده نخواهد بود. بنابراین باید مطمئن شوید که از ضخامت مورد نیاز برای هر چشمی دیجیتالی که می‌خواهید خریداری کنید، اطلاع دارید. برای اطمینان از سازگاری محصول با آن باید ضخامت درب خود را نیز بدانید.

زاویه دید

این یکی از مهم ترین جنبه‌های چشمی دیجیتال است. زاویه دید چیزی می‌باشد که تعیین می‌کند چه مقدار از قسمت بیرونی را می‌توانید از طریق چشمی دیجیتال خود مشاهده کنید. شما می‌خواهید یک چشمی دیجیتالی داشته باشید که طیف وسیعی از دیدگاه‌ها را به شما ارائه دهد تا بتوانید به وضوح همه چیز را در خارج ببینید. زاویه دید ۱۸۰ درجه یا بالاتر ایده آل است. اما زاویه دید ۱۶۰ درجه نیز قابل استفاده می‌باشد.

کیفیت تصویر

این به کیفیت دید به بیرون اشاره دارد، یعنی اینکه چقدر دید از بیرون واضح است. چشمی دیجیتال محصولی است که برای حفظ امنیت و هوشیاری شما به آن اعتماد می‌کنید. بنابراین هر زمان که آن را مرور کردید، باید مطمئن شوید که تصویر بیرون تا حد ممکن واضح است. یک چشمی دیجیتال با لنز نوری با کیفیت بالا، برای این منظور ایده آل می‌باشد.

سهولت

منظور ما از این امر، سهولت استفاده و سهولت نصب است. شما که نمی‌خواهید یک چشمی دیجیتالی نصب کنید که نصب آن بسیار دشوار باشد، زیرا این فقط به مشکلات شما اضافه می‌کند و جای اشتباهات را بسیار خواهد کرد و همچنین نمی‌خواهید که استفاده و پیکربندی آن نیز دشوار باشد (مشکلی که اغلب در چشمی دیجیتال درب مشاهده می‌شود). بنابراین باید از مراحل نصب چشمی دیجیتال به خوبی مطلع شوید تا از سهولت آن‌ها اطمینان حاصل نمایید.

کلام آخر

بسیاری از خانه‌های سرقت شده، از طریق درب‌های ورودی به یک ملک مسکونی رخ می‌دهند. اغلب اوقات، یک سارق از طریق درب قفل شده یا در جایی که انتخاب قفل آسان است وارد می‌شود. در موارد دیگر آن‌ها در صورت نا امن بودن درب یا قاب آن قادر به ورود هستند. اغلب با تلاش و پول کم می‌توان درب‌های ضعیف را محکم کرد. در این قسمت تمرکز ما بر روی مزایای استفاده از چشمی‌های دیجیتال است.