قفل هوشمند درب مهمترین قسمت یک خانه و یا محل کار است و این امکان را فراهم می‌آورد که نه تنها به خواست خود وارد محیط شده و یا از آن خارج شوید، بلکه بتوانید ورود و خروج افراد را کنترل کنید. اما قفل دیجیتال چیزی بیش از این حرفاست! بعضی از مدل‌های این قفل به‌سادگی این امکان را فراهم می‌کنند که از تلفن‌ همراه خود برای باز و بسته کردن درب ورودی استفاده کنید. برخی دیگر اجازه می‌دهند تا ‌دوستان، اعضای خانواده یا کارمندان خود دسترسی محدودی اختصاص دهید.

قفل هوشمند قابلیت‌های باورنکردنی دارد که تا همین دیروز بسیار دور از ذهن بودند، این قفل ممکن است دارای قابلیت اسکن اثر انگشت باشد و یا جهت باز و بسته کردن درب ورودی به‌ صدای کاربر نیاز داشته باشد. به‌هرروی، قفل هوشمند دیجیتالی به‌قدری از انواع فنآوری‎های مختلف اشباع است که به‌سختی می‌توان ساختمان‌های آینده را بدون آن تصور کرد؛ با یوکـا همراه باشید.

قفل هوشمند چیست؟

قفل هوشمند

قفل هوشمند

یک قفل هوشمند جهت دسترسی به محیط داخلی از کلید مجازی (الکترونیکی) به جای کلید فیزیکی استفاده می‌کند. به‌طورکلی، این قفل دستگاهی الکترومکانیکی است که جهت باز و بسته کردن درب ورودی خانه یا محیط کار مورد استفاده قرار می‌گیرد. قفل‌های هوشمند مانند قفل‌های سنتی از دو قسمتِ قفل و کلید تشکیل شده‌اند، اما برعکس قفل‌های سنتی، دارای کلید مجازی هستند. در واقع، هدف از ساخت قفل‌های هوشمند، افزایش امنیت، راحتی و برطرف کردن معایب متعدد قفل‌های سنتی است.

بسته به نوع مدل، برند و قابلیت‌های مختلف، می‌توانید با استفاده از قفل هوشمند درب فضای داخلی را با تکان دادن یا چرخاندن تلفن همراه در جلوی قفل، لمس قفل با اثرانگشت، ضربه زدن به صفحه کلید لمسی (وارد کردن رمز عبور) باز کنید. قفل‌های هوشمند همچنین می‌توانند طوری برنامه‌ریزی شوند تا هنگام ترک منزل و یا محل کار، به‌طورخودکار بسته شوند. قفل‌های هوشمند اغلب ترکیبی از قفل‌های سنتی (کلیددار) و بدون کلید هستند.

ویژگی‌های مختلف قفل هوشمند

برای آنکه نسبت به قفل‌های هوشمند آگاهی‌های بیشتری کسب کنید، ضروری است با برخی از مهترین ویژگی‌های این محصولات مدرن آشنا شوید:

اپلیکیشن موبایل

بسیاری از قفل‌های هوشمند دارای اَپلیکیشن مخصوص هستند که به شما امکان می‌دهد در عین استفاده آسان، بر نحوه باز و بسته کردن قفل درب‌ها و ورود افراد نظارت داشته باشید. برخی از آنها یک نرم‌افزاری تحت وب نیز ارائه می‌دهند که به شما امکان می‌دهد اطلاعات لازم و ضروری را از طریق رایانه شخصی یا لپ‌تاپ خود کنترل کنید. بیشتر این نرم‌افزارها امکان اضافه کردن کاربران دائمی و موقت و چگونگی دسترسی به افراد برای روزها و زمان‌های مشخص را فراهم می‌کنند.

بلوتوث و وای‌فای

یکی از ویژگی‌های منحصربه فرد قفل‌های هوشمند، برخورداری از فناوری بلوتوث و وای‌فای (Wi-Fi) است. برای برقراری ارتباط باید در نزدیکی محدوده قفل قرار گیرید، سپس با روشن کردن بلوتوث گوشی‌ همراه خود و فعال بودن بلوتوث قفل، می‌توانید وارد فضا شوید. قفل‌هایی که از وای‌فای استفاده می‌کنند را می‌توان تقریباً از هر جایی کنترل کرد، تا زمانی که قفل به سیستم اینترنت خانه شما متصل باشند.

فناوری‌های عجیب

قفل دیجیتال بیومتریک

قفل دیجیتال بیومتریک

آخرین تکنولوژی‌ها در ساخت قفل‌های هوشمند مواردی از قبیل تشخیص از طریق عنبیه چشم، تشخیص از طریق چهره و کف دست می باشند.

داشتن خانه هوشمند

ماهیت قفل‌های درب هوشمند به آنها امکان انتقال پیام به سیستم‌های روشنایی را می‌دهد، به جای اینکه بخواهید وارد یک راهرو تاریک شوید، وارد خانه‌ای روشن می‌شوید. این قابلیت یکی دیگر راه‌های اتصال قفل با اجزای دیگر خانه برای ایجاد ساختمانی هوشمند است، چراغ‌های محیط با باز شدن درب و وارد شدن کاربر به‌طورخودکار روشن و با بیرون رفتن او خاموش می‌شوند. یا می توان قفل درب خانه یا محل کار را طوری تنظیم کرد که هنگام انتشار گاز، دود و یا آتش‌سوزی، درب به‌طورخودکار باز شود و افراد بتوانند به‌سرعت از محیط خارج شوند.

نظارت و اعلان خطر

قفل‌های هوشمند به شما امکان می‌دهند از کلیدهای مجازی به‌شکلی راحت و ایمن استفاده کنید. این قفل‌ها دارای قابلیت‌های گوناگونی هستند، آنها می‌توانند برحسب نوع مشخصات به هر یک از اعضای خانواده، دوستان و یا کارمندان شرکت، دسترسی مجزا برای ورود به محیط را بدهند. همچنین می‌توانند به شما هشدار دهند که چه فرد و افرادی در طول روز وارد محیط شدند و یا از محیط خارج شدند. این قفل‌ها اعلان‌های خطر و هشدار از ورود مشکوک افراد به فضای داخلی را اعلام کنند؛ این اعلان‌ها می‌توانند به‌صورت زنگ، متن و یا ارسال ایمیل باشند.

منبع تغذیه

قفل‌های هوشمند یا برقی هستند و یا با باتری کار می‌‎کنند. باتری‌ها معمولاً طی شش ماه تا یک سال قابل استفاده هستند. در صورت نیاز به تعویض باتری‌ها از طریق قفل، هشداری جهت جایگزین کردن باتری جدید دریافت خواهید کرد، بنابراین به‌دلیل قطعی برق پشت درب نمی‌مانید!

حتی اگر به موقع متوجه خالی شدن باطری نشده و موفق به تعویض به موقع باطری نشدید باز جای هیچ نگرانی نیست چرا که آخرین راه ورود در دستان شماست که همان کلید مکانیکی می باشد.

اتصال به دوربین امینتی

بسته به تنظیمات اتوماسیون منزل یا محل کار خود، حتی می‌توان قفل هوشمند را با یک درگاه ویدیویی (دوربین امینتی) هماهنگ کرده و قبل از وارد شدن فرد او را شناسایی کرد. اگر فضای داخلی شما به درگاهی ویدیویی مجهز باشد، می‌توانید در عین حال بیرون از خانه هستید، از طریق موبایل افراد پشت درب را مشاهده و اجازه دسترسی دهید. به‌طورکلی، هر چه قفل دارای ویژگی‌های بیشتری باشد، قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود.

انواع قفل هوشمند

قفل هوشمند

قفل هوشمند

 قفل‌های هوشمند بدون کلید در سه دسته مختلف قرار می‌گیرند: 

• بیومتریک: بیومتریک در خط مقدم فناوری قفل‌های هوشمند قرار دارد. قفل بیومتریک به هر سیستمی اشاره دارد که از خصوصیات فیزیکی منحصر به فرد انسان‌ها مانند اثر انگشت، هندسهِ دست، اسکن عنبیه چشم، برای تأیید هویت استفاده می‌کند. اینها پیشرفته‌ترین قفل‌های دیجیتال هستند و به‌عنوان بزرگترین موفقیت علم در عصر جدید شناخته می‌شوند. قفل بیومتریک، سطح بالایی از ایمنی، سرعت و راحتی را برای دسترسی به محیط داخلی فراهم می‌کند.

• صفحه لمسی: قفل صفحه نمایش لمسی به‌صورت پین‌کد و ایجاد الگو (پترن) کار می‌کند. این قابلیت دقیقاً شبیه تلفن همراه است، شما برای باز کردن قفل باید رمز عبور و یا الگوی از پیش تعریف شده را روی صفحه لمسی اعمال کنید. این قفل‌ها نیاز به رمز عبور برای تأیید و شناسایی فرد دارند، آنها معمولاً از اعداد ترکیبی بین ۴ تا ۱۲ رقم را می‌پذیرند.

• صفحه کلید: با استفاده از دکمه‌های فشاری روی قفل و اعمال رمز عبور، می‌توانید به محیط داخلی دسترسی داشته باشید. این نوع قفل، ساده‌ترین و ارزان‌ترین نوع قفل هوشمند است. این قفل‌ها نیز نیاز به کدی عددی دارند، کاربران ضروری است این کد را در خاطر خود ثبت کنند.

• کارتی: نوع دیگری از قفل‌های هوشند که اغلب در هتل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، قفل کارتی است. این قفل به دو شیوه عمل می‌کند، شما یا باید کارت را جلوی پنل دستگاه قرار دهید (با فاصله‌ای کم نسبت به قفل) و یا باید کارت مورد نظر را در شکاف دستگاه بکشید تا درب باز شود.

نکته: قفل‌هابب که با بلوتوث و وای‌فای کار می‌کنند نیز جزء انواع قفل هوشمند هستند که پیشتر درباره آنها توضیح داده شد.

فواید استفاده از قفل‌های هوشمند

قفل‌های هوشمند اولین قدم برای محافظت از خانه بدون ایجاد کوچکترین نگرانی جهت سرقت هستند. شما قادر خواهید بود خانه را ترک کنید، بدون اینکه اصلاً بدانید درب خانه خود را قفل کرده‌اید یا خیر! با وجود گزینه‌ها و مشخصات مختلف، دو مزیت عمده برای استفاده از این قفل‌ها وجود دارند:

ورود بدون کلید

با استفاده از قفل‌های هوشمند، می‌توانید درب را قفل کرده و کلید خود را دور بیندازید. این قفل‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که حداکثر راحتی را در اختیار کاربر قرار دهند. شما می‌توانید بدون داشتن کلید فیزیکی، قفل را از طریق رمز عبور، اثرانگشت و هر راه ساده دیگری باز کنید. شما حتی دیگر نیاز ندارید برای هر یک از اعضای خانواده یک کلید مخصوص تهیه کنید، همه افراد می‌توانند رمز عبور شخصی داشته باشند و یا به‌راحتی با استفاده انگشت خود قفل درب اثر انگشتی را باز کنند.

ایمنی و امنیت بیشتر

سارقان برای شکستن بدنه قفل‌های هوشمند و یا وارد شدن به فضای داخل که نیاز به کد عبور یا اثر انگشت دارد، کار دشواری پیش رو دارند. فارغ از این موضوع، گم کردن و یا فراموش کردن کلیدها نیز دیگر جای نگرانی ندارد، زیرا قفل‌های هوشمند با کلید مجازی اقدام به باز کردن درب می‌کنند. همانطور که در بالا بیان کردیم، این قفل‌ها دارای قابلیت اعلان خطر هستند، اگر فرد غریبه‌ای به هر صورت اقدام به وارد شدن به محیط کند، پیغامی به شما ارسال می‌شود. حتی شما دیگر نیاز به بستن نرده حفاظ جلوی درب ورودی خانه خود نیز نخواهید داشت.

نحوه نصب قفل هوشمند

نصب هیچ یک از انواع قفل هوشمند دشوار نیست، حتی برخی از آنها راحت‌تر از سایرین هستند. اگر قفل جدید شما دارای یک اسکلت داخلی (قسمتی است که در ناحیه داخلی درب نصب می‌شود) و یک قسمت بیرونی (معمولاً یک تاچ‌پد یا یک سیلندر کلید‌دار) وجود دارد، احتمالاً باید قفل قدیمی خود را کاملاً بردارید. نصب این قفل‌ها به‌سادگی از طریق چند پیچ انجام می‌گیرد.

خبر خوب این است که اکثر قفل‌های هوشمند از سوراخ‌های استاندارد استفاده می‌کنند، بنابراین نیازی به نگرانی از سوراخ کاری مجدد ندارید. علاوه بر این، قفل‌های هوشمند به قسمت داخلی و خارجی درب شما متصل می‌شوند و به‌گونه‌ای طراحی شده‌ است که از سیلندر کلیددار و سخت‌افزار اهرم‌دار استفاده می‌کنند. این بدان معنی است که شما فقط باید اسکلت داخلی را حذف کنید. در هر صورت، ۱۰ تا ۲۵ دقیقه برای نصب قفل جدید زمان نیاز است. (این زمان نسبت به نوع درب متغیر می باشد.)

خرید بهترین قفل درب هوشمند

قفل دیجیتال یوکا

قفل دیجیتال یوکا

یکی از اولین مواردی که باید در زمان خرید این قفل‌ها مورد توجه قرار دهید، قیمت است. یک قفل هوشمند هزینه بسیار بیشتری نسبت به قفل سنتی استاندارد دارد، اما آنچه تفاوت‌ها را رقم می‌زند، ویژگی‌ها و قابلیت‌های بی‌مانند قفل‌های هوشمند است. پس اگر در فضای داخلی خود وسائل ارزشمندی دارید و به حفظ امنیت خانه و یا محل کار خود اهمیت می‌دهید، قفل هوشمند بخرید.

در این راستا، اگر می‌خواهید قفلی داشته باشید که بتوانید از هر کجا آن را کنترل کنید و دارای انواع و اقسام قابلیت‌های مختلف باشد،

قفل‌های برند معتبر یوکـا را امتحان کنید. این برند ساخت کره‌جنوبی، دارای تنوع گسترده‌ای از انواع قفل و دستگیره هوشمند است و با ارائه گارانتی و خدمات پس از فروش عالی، یکی از بزرگترین برندهای موجود در بازار ایران است. با یوکـا امنیت و راحتی خانه و یا محل کارتان را تضمین کنید.