چند بار تا به حال پیش آمده که کلیدهای تان را گم کنید و ساعت ها همه جا را بگردید اما اثری از آنها پیدا نکنید ؟ مشخصا گم کردن کلید های خانه یا محل کار یکی از گم کردن هایی است که می تواند ساعت ها وقت ما را تلف کند و یک روز بسیار بد و پر از استرس را برای ما رقم بزند . بنابراین باید راهکارهایی را بلد باشیم که به حافظه مان کمک کنیم تا کلیدها را گم نکنیم یا اگر گم کردیم سریع بتوانیم آنها را پیدا کنیم .

۵ راهکاری که باید به کار بگیرید تا کلید های تان را گم نکنید :

۱- برای کلیدها یک خانه زیبا درست کنید !

یکی از راه های ساده برای اینکه حداقل در زمانی که در خانه هستید بین شلوغی های خانه کلیدهای تان را گم نکنید و ساعت به دنبال کلیدها در جیب لباس و کیف و کمد اتاق خواب و.. نگردید این است که در یک مکان مناسب در خانه یک فضای مناسب قرار دادن کلید یا به عبارتی جا کلیدی درست کنید .

جاکلیدی

جاکلیدی

جای کلیدها باید این ویژگی ها را حتما داشته باشد :

  • جاکلیدی یا لیوان یا ظرفی که قرار است تمامی کلیدها را در آن قرار بدهید باید جایی نزدیک درب خانه تعبیه شده باشد نه مثلا در آشپزخانه یا جایی دور افتاده در گوشه ای از اتاق خواب !
  • ظرف یا فضایی که برای جا کلید در نظر می گیرید باید رنگی  و مشخص باشد تا در زمانی که شما قصد خروج از خانه را دارید حتما به چشم شما بخورد و جلب توجه کند تا مانع جا گذاشتن کلید ها شود
  • باید همه اعضای خانواده حتی کودکان به آن دسترسی داشته باشند و برای همه قابل مشاهده باشد . مثلا نباید جاکلیدی روی دیوار در ارتفاعی بلند تر از قد کوچکترین عضو خانواده نصب شود که در مواقع ضروری عضو کوچک خانواده نتواند از کلیدها استفاده کند
  • بهتر است روی جا کلیدی برچسب گذاری انجام شود و برای هر کلید جای مشخصی در نظر گرفته شود . مثلا یک جا کلیدی استاندارد و خوب باید قسمت های مختلفی داشته باشد تا سوئیچ ماشین ، کلیدهای اتاق خواب ، کلید اصلی درب ورودی و.. هر کدام در فضای مشخصی در دسته بندی خودشان قرار بگیرند تا در موقع لزوم اعضای خانواده دچار سردرگمی نشوند .

آموزش (تصویری) نحوه تعویض مغزی قفل درب ضد سرقت – به زبان ساده

 

۲-  در زمانی که بیرون از خانه هستید هم یک جای مشخص برای کلیدها در کیف یا جیب تان تعیین کنید

احتمالا شما هم مثل من این تجربه را دارید که زمانی که از خانه خارج می شوید به خاطر عجله کلید های تان را در کیف تان می اندازید اما زمانی که شب به خانه می رسید هر چی به دنبال کلیدها می گردید آنها را پیدا نمی کنید !! شما مطمئن هستید که صبح موقع خارج شدن از خانه کلیدها را در کیف تان گذاشته اید و در طول روز هم آنها را بیرون نیاورده اید اما هر چه قدر کیف تان  را زیر و رو می کنید  آنها را پیدا نمی کنید ! و جالب است بعد از معطل شدن زیاد و بیرون ریختن کل وسایل از کیف تان متوجه میشوید که پارچه داخلی کیف تان سوراخ بود و کلیدها به قسمت داخلی رفته اند !

جا کلیدی روی کیف

جا کلیدی روی کیف

برای اینکه گرفتار این موضوع نشوید و کلیدهای تان را گم نکنید بهتر است از قلاب یا جا کلیدی های بزرگ برای کلیدها استفاده کنید و آنها را در زیپ یا قسمت مشخصی از کیف تان بگذارید که در زمانی که به خانه می رسید بتوانید سریع آنها را پیدا کنید .

قلاب جا کلیدی در کیف

قلاب جا کلیدی در کیف

 

اگر شما همیشه لباس هایی می پوشید که جیب های زیادی دارد، با خودتان قرار بگذارید که کلیدهای تان را حتما و همیشه مثلا در جیب سمت راست کت تان بگذارید . با رعایت این قانون احتمال اینکه زمانی که جلوی درب خانه یا محل کار می رسید برای پیدا کردن کلیدها معطل شوید مشخصا کمتر می شود و سریع تر می توانید کلیدها را پیدا کنید .

جلوگیری از گم شدن کلیدها در بیرون از خانه

جلوگیری از گم شدن کلیدها در بیرون از خانه

۳- از کلیدها یک آویز گردنی درست کنید !

گم کردن کلید ها

گم کردن کلید ها

شاید شما هم به خاطر بیاورید که در گذشته هایی نه چندان دور مادربزرگ ها کلیدهای صندوقچه های خودشان را در یک نخ یا بندی می بستند و دور گردنشان می انداختند . به این شکل همیشه و همه جا کلیدها با خودشان بود و احتمال اینکه آنها را گم کنند کمتر می شد . شما هم اگر جز افرادی هستید که در هفته چندین بار به خاطر گم کردن کلید های تان پشت درب می مانید و ساعت ها وقت تان تلف میشود یکی از راه های سنتی اما غیر هوشمندانه این است که به جای گردنبندهای تزئینی گردن بند کلیدی به گردن تان بیاندازید .شاید کمی خنده دار به نظر برسد اما مشخصا بهتر از پشت درب ماندن است !

آموزش باز کردن درب ماشین بدون کلید ( معرفی ۲ روش ساده + ویدئو + عکس هر مرحله)

۴- مدرن باشید و از تکنولوژی استفاده کنید

قفل دیجیتال

قفل دیجیتال

در زندگی مدرن، تکنولوژی راه کارهای بهتری پیش روی ما گذاشته است که هیچ وقت نگران گم کردن کلیدهای مان نباشیم . به این شکل درصد زیادی از استرس روزانه ما کم میشود و تمرکزمان روی کارهای روزانه و مهم بیشتر میشود .

چگونه به کمک تکنولوژی یک روز بدون استرس داشته باشیم؟!

اگر شما هم در طول ماه چندین بار کلیدهای خودتان را گم میکنید یا پشت درب خانه جا میگذارید شاید بهتر باشد که کمی اصولی تر تر و هوشمندانه تر اقدام کنید و قفل های کلیدی را با قفل دیجیتال جایگزین کنید . این راهکار قطعا گران تر از راهکارهای دیگر است اما همیشگی و طولانی مدت است . با جایگزینی قفل دیجیتال به جای قفل های کلیدی شما بدون اینکه نیاز باشد زمانی که پشت درب خانه یا محل کار رسیدید  دنبال پیدا کردن کلیدهای تان باشید می توانید فقط با اثر انگشت تان و یا یک برچسب کوچکی که پشت گوشی موبایل تان نصب میشود درب خانه یا محل کار را باز کنید .

می خواهم از این راهکار استفاده کنم و قفل دیجیتالی بخرم

۵- حداقل از هر کلید ۳ تا کلید یدک بسازید

کلید یدک

کلید یدک

این کار شاید در ابتدا کار راحتی به نظر برسد اما هم برای شما هزینه اضافی زیادی دارد و هم اینکه ممکن است شما جای کلیدهای یدک را هم فراموش می کنید ! اما اگر خواستید از این تکنیک برای جلوگیری از گم شدن کلیدهای تان استفاده کنید بهتر است از هر کلید حداقل ۳ کلید یدک بسازید و هر کدام را در جای مشخصی بگذارید مثلا یکی را در داشبود ماشین تان بگذارید ، یکی را در جا کفشی درب ورودی و… اما مشخصا در این روش امنیت خانه شما کاهش می یابد و ممکن است سارقین به این کلیدها دسترسی پیدا کنند.

۱۱ راهکار ساده برای جلوگیری از ورود سارقین به خانه یا محل کار

۶- حافظه تان را تقویت کنید!

خوراکی هایی که باعث تقویت حافظه میشوند

خوراکی هایی که باعث تقویت حافظه میشوند

مشخصا یکی از راهکارهایی که باعث میشود کمتر وسیله هایتان و از جمله کلیدهای تان را گم کنید این است که حافظه تان را تقویت کنید . برای تقویت حافظه راهکارهای زیادی وجود دارد و مواد غذایی خاصی هستند که با خوردن آنها می توانید حافظه تان را تقویت کنید و کمتر اتفاق بیافتد که چیزی گم کنید . از جمله مواد غذایی ای که می تواند باعث تقویت حافظه شوند می توانیم به این موارد اشاره کنیم : گردو ، زردچوبه ، ماهی سالمون ، رزماری ، کلم بروکلی ، روغن زیتون ،زرده تخم مرغ ، شکلات تلخ ، روغن نارگیل ، کرفس ، لبو ، آووکادو

اما باید بدانیم که فراموشی طبیعت مغز است و نمی توان به صورت مطلق مانع فراموشی شویم، پس باید به فکر راهکارهایی هوشمندانه برای گم نکردن وسایل مان باشیم