صنعت گردشگری به عنوان یکی از بزرگترین هدایت کنندگان اشتغال و توسعه جهانی ، نقش مهمی در بهبود محیط زیست و شرایط زندگی دارد . در این مقاله صنعت گردشگری و تاثیر آن بر بهبود محیط زیست و توجه به این مهم در هتل ها نیز بررسی شده است ؛ تا انتها با ما باشید .

صنعت گردشگری و تاثیر آن بر بهبود محیط زیست

صنعت گردشگری به تنهایی مسئول پنج درصد دی اکسید کربن و گازهای گلخانه ای تولید شده در جهان است که از این میزان یک درصد متعلق به هتل ها و دیگر انواع اقامتگاه هاست . به همین دلیل ، صنعت گردشگری باید نسبت به بهینه سازی مصرف انرژی مسئولانه رفتار کند و توجه به محیط زیست را در اولویت برنامه های خود قرار دهد .

هتل های سبز و موفقیت در بهره وری انرژی های پاک

هتل های زیادی در سراسر جهان وجود دارند که برخی از آن ها انرژی بسیار زیادی مصرف می کنند ، اما هستند هتل هایی که با انرژی های پاک سر و کار دارند و البته بسیار زیبا و شیک نیز هستند .

راه های متفاوتی وجود دارد تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود ؛ برای مثال بهبود عایق ساختمان یا کنترل سیستم های روشنایی و تهویه . همچنین می توان از منابع انرژی تجدید پذیر که از طریق محیط زیست در دسترس هستند و به حفظ منابع طبیعی برای آیندگان و کاهش تاثیر انسان بر محیط زیست کمک می کنند ، نیز استفاده کرد .

از دست ندهید : معتبرترین برندهای کره ای قفل دیجیتال

صنعت گردشگری و تاثیر آن بر بهبود محیط زیست

منابع تجدید پذیر قابل استفاده در صنعت هتلداری

این منابع شامل باد ، انرژی خورشیدی ، انرژی زیستی (بیوانرژی) ، زمین گرمایی و نیروی برق – آبی است . مراکز اقامتی این قابلیت را دارند که تا ۳۰ درصد انرژی مورد نیاز خود را از طریق این منابع تامین کنند . آموزش کارکنان و آگاه سازی مهمانان از جمله اقداماتی است که هتل جهت بهینه سازی مصرف انرژی انجام می دهد و می تواند صرفه جویی قابل توجهی را در مصرف انرژی به ارمغان بیاورد و نام هتل را به عنوان یکی از برندهای مسئول در حفظ محیط زیست مشهور سازد .

آگاه سازی ، یکی از سیاست های مهم در جهت موفقیت در بهره وری انرژی است . زمانی که مهمانان در می یابند در هتلی اقامت کرده اند که به محیط زیست و آیندگان اهمیت می دهد ، نه تنها از اقامتشان بیشتر لذت می برند و باز هم بر می گردند ، بلکه خود نیز ترغیب می شوند در این پروژه فعالیت کنند . اهمیت استفاده از فضای سبز در داخل ساختمان ها و تاثیر شگرف آن در لطافت محیط ، کاهش مصرف انرژی و افزایش بهره وری امری بدیهی است . از طرفی ، جامعه شناسان و روان شناسان نیز بر این باورند ، فضای سبز افزون بر تامین بهداشت محیط ، نقش مثبتی در سلامت روان شهرواندان ایفا می کند .

بیشتر بدانید : اهمیت ویژه سالن های ورزشی در لوکس ترین هتل ها

مشخصه اصلی یک هتل خوب ، دارا بودن امکانات مناسب جهت آسایش جسم و روان مسافران است تا اقامتی خاطراه انگیز را برای مهمانان رقم زند .

بی تردید ، محوطه سر سبز هتل که با استفاده از گیاهان طبیعی مزین شده است ، در کنار فراهم کردن سایر امکانات رفاهی استاندارد ، سبب افزایش میزان رضایت مسافران از اقامت در هتل خواهد شد که طبعا این امر خود بهترین و موثرترین تبلیغ ، جهت جذب گردشگران است .

صنعت گردشگری و تاثیر آن بر بهبود محیط زیست

توجه گردشگران به هتل های سبز 

در سال های اخیر هتل هایی که به سبب رعایت نکات محیط زیستی ، هتل های سبز خوانده می شوند ، طرفداران زیادی پیدا کرده اند و کمک شایانی به صنعت گردشگری و تاثیر آن بر بهبود محیط زیست کرده اند . امروزه ، گردشگران از نقش مهم خود در حفظ محیط زیست آگاه شده اند و به خوبی می دانند یک انتخاب نادرست ، می تواند چه نتایج زیان باری برای محیط زیست در پی داشته باشد .

این آگاهی منجر به آن شده است که تقاضای گردشگران برای اقامت در هتل های سبز افزایش یابد . حتی آن ها حاضر هستند بابت این خرید سبز ، بهای بیشتری بپردازند . ممکن است در گام های نخستین ، سبز شدن برای هتل ها بسیار پر هزینه به نظر آید . زیرا برای سبز کردن یک هتل باید از لامپ های کم مصرف ، شیر آب کم فشار و اتوماتیک و سیستم تهویه هوشمند استفاده کرد . هم چنین ایجاد و نگهداری فضای سبز ، به خصوص در قسمت های سرپوشیده و سالن های هتل ، مستلزم صرف هزینه های بسیاری است . اما تمام این موارد که برشمرده شد ، در بلند مدت از هزینه های جاری هتل ها به شدت می کاهد و در صنعت گردشگری و تاثیر آن بر بهبود محیط زیست بسیار تاثیر گذار خواهد بود .

برای مثال نصب صفحه های خورشیدی کی سرمایه گذاری ماندگار است که هزینه ماهیانه برق را به شدن کاهش می دهد . علاوه بر این ، سبز شدن می تواند برای هتل ها به مزیتی رقابتی بدل شود که وفاداری مشتریان را در پی خواهد داشت . سبز بودن کی از نقاط قوتی است که می تواند به کار بازاریابان هتل بیاید و از آن در تبلیغ برای هتل استفاده شود و ارزش یک هتل را ارتقا دهد .

همچنین بخوانید : آبنماها و خنک کردن فضای داخلی و خارجی هتل

این اطلاعات مختصر نشان می دهد سبز بودن یک تفکر جهانی است . طبیعت و محیط زیست ، موهبتی خداوندی ست که فقط متعلق به یک نسل و زمان خاص نیست ، بلکه یک سرمابه جهانی محسوب می شود . باید کرده زمین را دلسوزانه دوست بداریم و آن را متنوع و زیبا به آیندگان واگذار کنیم . به امید روزی که رابطه دیرین انسان و طبیعت تقویت شود . انسان بار دیگر با طبیعت فراموش شده آشتی کند .

در این مقاله به صنعت گردشگری و تاثیر آن بر بهبود محیط زیست پرداخته شد که توجه به این مهم می تواند در جذب گردشگران بیشتر و مدیریت بهتر هزینه ها تاثیری اساسی داشته باشد .

دریافت کپن های تخفیف و اطلاعات بیشتر در تلگرام