طراحی و ساخت هتل ها مانند اماکن و پروژه های دیگر ، شامل اصول و استانداردهایی می شود که البته کمیت ، اعداد و ارقام این استانداردها بسته به مساحت زمین ، درجه کیفی هتل و کاربری های ویژه آن تغییر می یابد . طبیعی ست به منظور ذکر « اشتباهات رایج در طراحی هتل ها » ، ابتدا باید به بررسی این اصول و استانداردها بپردازیم و سپس خطاها و اشتباهات رایج را مطرح کنیم . بنابراین در این مقاله ضمن پرهیز از زیاده گویی ، به تشریح مثال هایی از اشتباهات رایج در طراحی هتل ها می پردازیم .

اشتباهات رایج در طراحی هتل ها

تخصیص فضاهای ویژه در یک هتل ، مهم ترین بخش معماری داخلی این مکان است . هتل ها به طور عمومی شامل تعدادی اتاق (که نباید از تعداد حداقل کمتر باشد) ، لابی ، پیشخوان و رستوران هستند که هر کدام از این فضاها نیز باید به بخش های ویژه کوچک تری تقسیم شوند . هتل هایی با درجه کیفی بالاتر ، فضاهای دیگری مانند پارکینگ ، سالن آمفی تئاتر ، تعداد بیشتری رستوران برای صرف گروه های خاص غذایی ، کافی شاپ ، نماز خانه ، فضای بازی (حیاط و پارک) ، کافی نت ، فضاهای ورزشی و … نیز دارند که هر کدام از اصول و استاندارهای ویژه خود تبعیت می کنند .

از مهم ترین اشتباهات مهندسین طراح و معمار در طراحی پلان اغلب هتل ها

یکی از مهم ترین اشتباهات رایج در طراحی هتل ها که مهندسین طراح و معمار مرتکب می شوند ، توجه بیشتر به نمای بیرونی نسبت به فضای داخلی و هم چنین توجه بیشتر به لابی و رستوران و فضاهای عمومی نسبت به لابی و رستوران و فضاهای عمومی نسبت به طراحی و ساخت اتاق ها و فضاهای داخلی است . این امر شاید نظر مشتری را در کوتاه مدت جلب کند ، اما قطعا در دراز مدت به نفع مدیران هتل ها نیست .

توجه ویژه به امنیت هتل

شرایط اتاق ها به لحاظ معماری و طراحی باید به گونه ای باشد که مشتری در آن احساس امنیت و آرامش کند . مصالح دیوارها باید به گونه ای باشد که علاوه بر امنیت (در مقابل زلزله و دیگر اتفاقات ناگهانی) ، حریم صوتی را نیز حفظ کنند و از انتقال صداهای اتاق ها به یکدیگر جلوگیری به عمل آورند . وجود ستون در اتاق ، چندان خوشایند نیست . اتاق به منظور دریافت نور و انرژی باید از فضای کافی برای تعبیه پنجره برخوردار باشد و امنیت و پوشش آن باید توسط چیدمان صحیح تخت نسبت به پنجره ، استفاده از پرده با جنس و ابعاد کافی و … تامین شود ، نه قصور در تعبیه پنجره .

بیشتر بدانید : از مهم ترین راه های حفظ امنیت در هتل ها چیست ؟

ابعاد بسیار کوچک سرویس بهداشتی و حمام ، به منظور حفظ وسعت بیشتر برای اتاق ، آن هم در اتاقی با ابعاد متوسط و بزرگ ، یکی از اشتباهات رایج در طراحی هتل هاست . در نظر بگیرید مسافر هتل تنهاست و مجبور است حوله ، لباس و لوازم بعد از حمام را به داخل حمام ببرد . بهتر است فضای دستشویی از حمام جدا باشد ، اما در صورت عدم این امکان باید سرویس های این دو فضا با فاصله مناسب از یکدیگر تعبیه شوند . سرویس های بهداشتی داخل برخی اتاق ها دریچه هوای مناسب و تهویه کافی ندارند که این امر نیز موجب دل آزردگی مشتریان می شود .

اکوستیک کردن اتاق هایی که پنجره رو به خیابان دارند و نیز فضاهای مهمی چون سالن آمفی تئاتر ، نمازخانه و حتی رستوران – که مسافر در آن نیاز به سکوت و تمرکز دارد – از موارد مهمی است که معمولا نسبت به آن سهل انگاری صورت می گیرد .

توجه به سهولت کاربری هتل و آرامش مسافران علاوه بر زیبایی

پلان راهروها و لابی باید به گونه ای طراحی شود که به علاوه بر زیبایی به سهولت کاربری هتل و آرامش مسافران نیز کمک کند . وجود ستون در لابی ، بخصوص اگر وسیع باشد ، اجتناب ناپذیر است اما طراحان داخلی باید فضای داخلی را طوری طراحی و چیدمان کنند که وجود ستون ها مزاحمتی برای مسافران و مراجعان ایجاد نکنند .

درها و پنجره ها باید در قسمت هایی تعبیه شوند که هوا و انرژی در تمامی فضای لابی جریان داشته باشد . در ورودی اغلب هتل های مدرن را با تکنیک چشم الکترونیکی می سازند تا ضمن حفظ امنیت از ایجاد صدای اضافی جلوگیری به عمل آورد ، اما متاسفانه معمولا در بهره گیری از تکنیک های این چنینی در سایر بخش ها کوتاهی می شود .

شاید بد نباشد در کنار اشتباهات رایج در طراحی هتل ها ، عامل دیگری که در سهولت کاربری هتل و آرامش مسافران تاثیر گذار است را نیز در نظر بگیریم ؛ کاربرد قفل دیجیتال در هتل ها که مزایای قابلی برای آن به دنبال خواهد داشت .

ارتفاع بیش از حد پیشخوان هتل ها

یکی از مشکلاتی که مسافران معمولا از آن گلایه دارند ، ارتفاع بیش از حد پیشخوان هتل هاست . لازم است پیشخوان به منظور آسودگی از مزاحمت کودکان ، اندکی بلند تعبیه و طراحی شود ، اما ارتفاع آن بیش از میانگین قد انسان طبیعی باعث نارضایتی مشتری و میهمان می شود .

اشتباهات رایج در طراحی هتل ها - قفل دیجیتال

اغلب هتل ها ، به ویژه هتل های مدرن ، در فضای لابی نیز سرویس بهداشتی عمومی دارند . متاسفانه در برخی هتل ها دیده شده است این فضا را نزدیک به رستوران ، کافی شاپ و … می سازند که این امر آسایش مشتریان را بر هم می زند .

توجه به ظرفیت آسانسور

یکی دیگر از قصورهای رایج در طراحی پلان داخلی هتل ها ، کم کردن وسعت و ظرفیت آسانسورها به منظور صرفه جویی در در وسعت لابی و فضای داخلی هتل است ، اما واقعیت این جاست که تجمع افراد و انتظار آن ها برای سوار شدن به آسانسور ، مشکل بزرگی ست که گاهی منجر به هجوم افراد به آسانسور و ایجاد ظرفیت بیش از حد مجاز و نهایتا افزایش احتمال خطر می شود .

پله های اضطراری

متاسفانه برخی هتل های مدرن هنوز از نعمت داشتن پله های اضطراری محروم هستند . پله اضطراری ، یکی از ارکان هر ساختمان بلند است و عدم وجود آن مشکلات جبران ناپذیری به بار می آورد . اما یکی از نکات مهم در طراحی پله های اضطراری ، تعبیه آن ها در فضاهای میانی اتاق هاست ؛ به طوری که از درها و پنجره ها و ورودی اتاق ها عبور نکند .

این موارد تنها بخشی از اشتباهات رایج در طراحی هتل ها است و طراحی و ساخت هتل ها ، با توجه به کاربری های خاصشان شامل الگوها و استانداردهای بسیار پیچیده ای می شود .

yuccahq-telegram