سالن اجتماعات ، به عنوان محلی که در آن گروهی از افراد به منظور بحث و تبادل اطلاعات یا مشاهده برنامه در زمینه ای خاص و مشترک گرد هم می نشینند ، جز لاینفک هر مجموعه ساختمانی است . چیدمان و دکوراسیون آمفی تئاتر در هتل مقوله ای بسیار گسترده است که قطعا پرداختن به همه ابعاد آن در این مقاله نمی گنجد ، اما می توان به عناوین مهمی که در کمیت و کیفیت این اقدام تاثیرهای برجسته ای دارند ، اشاره و این موارد را به اجمال بررسی کنیم ؛ با ما باشید .

چیدمان و دکوراسیون آمفی تئاتر در هتل

هتل نیز ، که خاص ترین شکل اجتماعات مسکونی و سازمانی – به لحاظ اسکان افراد ، خانواده ها و گروه هایی با ملیت ها و فرهنگ های مختلف – است ، نه تنها از این قائده مستثنی نیست بلکه وجود سالن اجتماعات در آن و ابعاد گوناگون طراحی این سالن اهمیت ویژه ای دارد .

سالن آمفی تئاتر ، جدا از معنای لغوی و کاربرد سنتی آن ، اکنون به شکل پیشرفته و مدرن سالن های اجتماعات اطلاق می شود که از صحنه ، پرده ، امکانات و تجهیزات نمایش برخوردار باشند .

چیدمان و دکوراسیون آمفی تئاتر در هتل

هتل های امروزی با توجه به موقعیت و کاربری شان ، نه به سالن اجتماعات سنتی بلکه به سالن آمفی تئاتر نیاز دارند . المان های بسیاری در طراحی داخلی سالن امفی تئاتر در هتل دخیل است . ابتدایی ترین ابعاد آن ، یعنی انتخاب موقعیت جغرافیایی و وسعت این محل ، باید از همان ابتدای طراحی نقشه ساختمانی با توجه به وسعت ساختمان و موقعیت اتاق ها و سایر مکان های اجتماعاتی مانند لابی ، رستوران ، کافی شاپ و … بررسی شوند .

از دست ندهید : معتبرترین برندهای کره ای قفل دیجیتال

پس از موقعیت جغرافیایی و وسعت ، مهم ترین نکته در طراحی داخلی سالن آمفی تئاتر ، تعیین جهت صحنه ، مساحت صحنه ، وسعت پرده نمایش و گنجایش مهمانان (تعداد صندلی های تماشاگران) است که البته این عناوین نیز تابعی از موقعیت جغرافیایی و جمعیت مسافرین و مهمانان هتل هستند .

در مورد طراحی جایگاه تماشاگران ، اساسی ترین نکته ، توجه به اولویت های کاربری این سالن است . اگر کاربردهای سالن اجتماعات هتل به سخنرانی مقامات و کارشناسان ، نمایش فیلم و اجرای تئاتر و موسیقی و اجرای برنامه های ویژه اعیاد و سوگواری ها و … مربوط شود .

ظرفیت سالن را می توان با تعبیه ردیف های پشت سر هم صندلی ها پر کرد که در این صورت ، میزان راحتی صندلی ها با توجه به میانگین حجم و وزن هر انسان بزرگسال و نیز رعایت فاصله کافی میان ردیف ها اهمیت می یابد ؛ اما زمانی که قرار است در سالن ، سمینارها و سخنرانی های تخصصی برگزار شود ، لازم است مقابل هر ردیف از صندلی ها ، یک ردیف میز همراه با تجهیزات صدا (بلندگو و …) تعبیه شود و نیازی به بازگویی نیست که نسبت ارتفاع میزها و صندلی ها و در نظر گرفتن سطح کافی میزها با توجه به قوانین ارگونومی بسیار حائز اهمیت است .

جنس میزها معمولا از چوب های با دوام انتخاب می شود تا عوامل محیطی چون گرما و سرما ، رطویت و عوامل انسانی مانند وزن و فشار و … در کوتاه مدت به آن ها آسیب وارد نسازد . صندلی ها نیز پیش تر از جنس چرم تهیه می شدند ، اما اکنون با رویکردهای زیبایی شناسانه و با تبعیت از قوانین ارگونومی ، با ترکیب چوب و پارچه طراحی و تولید می شوند .

همچنین بخوانیدبه روزترین و با کیفیت ترین تجهیزات هتلی هوشمند

لازم به ذکر است در هتل های بزرگ و معتبر که میزبان مدیران شرکت ها و کارشناسان متخصص از دیگر شهرها و کشورها هستند و برگزاری همایش ها و کنگره های تخصصی در آن ها اجتناب ناپذیر است . باید سالن های اجتماعات (آمفی تئاتر) از نوع دوم طراحی شوند و مهمانان از میز و امکانات تبادل اطلاعات برخوردار باشند و مسئله مهم دیگر در طراحی و چیدمان صندلی ها ، تعبیه فضای کافی جهت رفت و آمد است ؛ به طوری که برای تماشاگران ایجاد مزاحمت نکند .

طراحی صحنه (استیج) و تجهیز امکانات نمایش و اجرا نیز به کاربردهای سالن بستگی دارد و در صورتی که در سالن ، نمایش و تئاتر اجرا شود ، باید صحنه از مساحت مناسب ، ارتفاع کافی و فاصله لازم با اولین ردیف جایگاه تماشاچیان برخوردار باشد .

وسعت پرده نمایش نیز به گنجایش سالن بستگی دارد و مطابق با ارگونومی بدن در هنگام نشستن و استانداردهای بینایی و با توجه به ظرفیت سالن و وسعت چرده نمایش باید در زمین سالن ، شیب کافی تعبیه شود .