در این مقاله وضعیت نورپردازی خاص و حرفه ای در هتل های ایران را بررسی می کنیم و به جنبه های مختلف آن می پردازیم ؛ با ما باشید .

نورپردازی خاص و حرفه ای در هتل های ایران

وضعیت موجود هتل های ایران :

فضاهای متفاوت لابی ، کدیدور ، اتاق های اقامتی ، استخر و فضای مرطوب ، نما ، روف گاردن ، تراس ، فضای سبز بیرون ، رستوران ، سالن ها ، کافی شاپ ، صبحانه خوری

وضعیت نورپردازی در هتل های ایران :

در نورپردازی دو بعد متفاوت زیبایی شناسی و بعد الکتریکال ، جنبه های متفاوت بابت این موضوع به وجود آورده است که حد فاصل بین معماران و مهندسین مشاور برق می باشد . با توجه به شرایط متراژ و نحوه استفاده از این تکنولوژی فقدان توجه به بعد فنی ، پروژه را در مسیر نابهنجار می کشاند . طراحی نورپردازی علی رغم ارتباط تنگاتنگ با گروه مهندسی برق مجموعه ، گروه مستقل از این مجموعه است و هم چنین با وجود ارتباط نردیک با مباحث معماری داخلی و طراحی داخلی ، از این گروه نیز کاملا مجزا می باشد . بنابر دلایل ذیل توصیه می گردد یک دپارتمان یا گروه که تخت تاثیر این دو قسمت در هتل است موارد نورپردازی را دنبال کند .

نورپردازی خاص و حرفه ای در هتل های ایران

نورپردازی خود پس از تغییر منابع نوری از لامپ های رشته ای و متال هالیدها به LED ها ، دچار انقلاب جدی شده است و این تحولات به سرعت و با پیوستگی ، فیکسچر این چراغ ها را دچار تغییرات اساسی کرده است . بنابراین امکان بررسی این تحولات برای مجموعه های صرفا با نگرش معماری یا کسانی که در تخصص های دیگر هستند عملا وجود ندارد .

یک هتل انواع مختلفی از چراغ های روشنایی با طراحی های مختلف نیاز دارد که هر برند به یک سری از تقاضاها پاسخ گو می باشد . بنابراین امکان تهیه چراغ های یک هتل از یک یا دو برند وجود ندارد و عملا ترکیبی از برندهای مختلف باید کالاهای مربوطه را تامین کند . بنابراین بسیار دشوار خواهد بود طیف وسیعی از این کالا توسط دیگر افراد بررسی فنی گردد .

با معتبرترین برندهای کره ای قفل دیجیتال آشنا شوید .

عملا چراغ ها نیاز به سرویس مناسب جهت کارکرد بهینه دارند و در صورت عدم سرویس توسط افراد آموزش دیده ، امکان آسیب به چراغ در زمان سرویس وجود دارد یا ممکن است از بازدهی کالا کاسته شود .

بنابراین گروه متخصص مربوطه باید از افراد آموزش دیده بابت سرویس های آتی بهره جویند . معمولا در هتل ها به جهت بار مالی ار گروه های برق کار ، که دانش مناسبی جهت این سرویس های دوره ای ندارند ، استفاده می کنند که باعث آسیب جدی به چراغ های فضاهای متفاوت لابی ، کریدور ، اتاق های اقامتی ، استخر و فضای مرطوب ، نما ، روف گاردن ، تراس ، فضای سبز بیرون ، رستوران ، سالن ها ، کافی شاپ . صبحانه خوری می شود .

نورپردازی خاص و حرفه ای در هتل های ایران

لابی :

نورپردازی در لابی علی رغم اینکه از قواعد خاصی پیروی نمی کند ولی موارد متفاوتی در این مقاله دسته بندی و بررسی می شود . برای نورپردازی خاص و حرفه ای در هتل های ایران در لابی با دو دسته نور برخورد خواهیم کرد :

  • نورهای تکنیکال
  • نورهای دکوراتیو

نورهای تکنیکال در نورپردازی خاص و حرفه ای در هتل های ایران

توسط این دسته از چراغ ها باید نور اصلی لابی تامین ، تناسب نور لابی با توجه به ساعت و شرایط محتلف توسط کاربر مربوطه رعایت شود و هم چنین سیستم مربوطه امکان کنترل را توسط پروتکل های رایج مربوطه در اختیار فرد کنترل کننده قرار دهد . پروتکل ها خود نقاط قوت و ضعفی دارند اما امکان کنترل حداقلی باید در اختیار کاربر قرار بگیرد . معمولا در لابی ها از سقف های بلند نورهای لازم تعبیه می شود و این وظیفه را به عهده خواهد داشت .

به نظر می رسد با استفاده از نرم افزارهای شبیه ساز ، امکان تعبیه چراغ های مناسب به سادگی وجود دارد .

پیشنهاد می گردد در انتخاب کیفیت چراغ های این قسمت از متخصصین مربوطه استفاده شود ، چون با وجود سقف های باند و هم چنین جایگاه لابی در هتل ، معمولا بهره برداران علاقه مند نیستند زمان زیادی را به سرویس های آتی اختصاص دهند .

رنگ نور معمولا از رنگ های سفید گرم (بین k2700  تا۳۰۰۰k  ) انتخاب می شود .

همچنین بخوانید : کاهش هزینه ها با نورپردازی LED در فضای خارجی هتل ها

نورهای دکوراتیو در نورپردازی خاص و حرفه ای در هتل های ایران

معمولا فضای مسحورکننده و اوج دقت و ظرافت توسط یک گروه معماری در لابی هتل به نمایش در خواهد آمد و در اصل لابی یک هتل ، فضای شورومی است که شما نمایش مختصری از معماری ، زیبایی ، لوکس بودن ، سرویس های هتل ، تکریم مشتری و هم چنین style هتل در این شوروم به نمایش در خواهد آمد . بنابراین متناسب با این وظایف ، معمار با مهندس نورپرداز باید موارد فوق را رعایت کند .

معمولا در نورهای دکوراتیو المان های چراغ از عناصر طراحی داخلی می باشند ، خواه این چراغ ها نور خود را از دیوار ساطع نمایند یا سقف ، یکی از عناصر اصلی در طراحی هستند .

بسیاری از طراحان از المان های کمکی بهره می گیرند ؛ برای مثال جهت المان های سقفی معمولا از طرح هایی کریستالی یا اشکال متناسب با محیط استفاده می شود که چراغ ها با تابیدن به این موارد نور را تامین می کنند .

معمولا در هتل ، فضاهای لابی یا سالن ها از ارتفاع بندی برخوردار هستند ، بنابراین امکان استفاده طراح از چراغ هایی با سایزهای نامتعارف وجود دارد . به همین دلیل چراغ هایی که در این فضاها مورد استفاده قرار می گیرند صرفا بابت هتل طراحی و تولید می شوند .

دریافت کپن های تخفیف و اطلاعات بیشتر در تلگرام

۵/۵ - (۱ امتیاز)