آیا موافق این روند نوظهور هستید که ما در حال ورود به دوران محل کار هوشمند هستیم! اما واقعا این مهم چه معنایی دارد؟ چه چیزی یک محل کار را هوشمند می‌کند؟ و مزایای یک محل کار هوشمند چیست؟ با یوکا همراه باشید.

تعریف محل کار هوشمند

محل کار هوشمند مکانی است که در آن از فنآوری مدرن استفاده می‌شود تا به کارکنان کمک کند هوشمندتر، بهتر و سریع‌تر کار کنند. این امر می‌تواند با از بین بردن موانع پیشروی محیط‌های کاری محقق می‌شود.

با حذف کارهای غیر مهم و غیرضروری، فعالیت‌هایی که باعث اتلاف وقت و انرژی می‌شوند از میان برداشته می‌شوند. هوشمند سازی محل کار باعث می‌شوند تا کارکنان روی آنچه واقعاً مهم است تمرکز کنند. به طور معمول، یک فضای کاری هوشمند شامل مجموعه‌ای از فنآوری نوین است که برای دستیابی به کار بهینه‌تر، ارتباطات بهتر و بهره وری بالاتر در محیط اداری نصب می‌شوند.

تعریف محل کار هوشمند

تاریخچه محل کار هوشمند

گذار از محل کار سنتی به محل کار دفتر هوشمند را می‌توان با بررسی در سه مرحله توضیح داد:

  • فاز ۱ (۱۹۹۶ تا ۲۰۰۶): این زمانی است که همه چیز شروع شد. استفاده از لپ تاپ، تلفن همراه و اینترنت برای افزایش بهره وری معرفی شد.
  • فاز ۲ (۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶): نوآوری‌های فنی پیچیده شد. تولید تلفن‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های سریع به بازار منجر به اختراع برنامه‌ها، نرم افزارها و رایانش ابری شدند.
  • فاز ۳ (۲۰۱۷ تا به امروز): محیط کار هوشمند اکنون یک روند است. شرکت‌ها امروزه درک بهتری از این مفهوم دارند و در حال ادغام سیستم‌های خودکار هستند تا دفاتر خود را بسیار کارآمد کنند، هزینه‌های عملیاتی را کاهش دهند و همچنین یک محیط کار مناسب و کاملاً هوشمند ایجاد کنند.

تعریف محل کار هوشمند

سرمایه گذاری در فنآوری‌های هوشمند به معنای سرمایه گذاری در راستای اهداف و مآموریت‌های سازمان است. ابزارهای مناسب بصری و ارتباطی باعث ساده سازی گردش کار و حذف کارهای غیر استراتژیک از لیست‌های انجام امور می‌شوند.

کارکنان وقت بیشتری برای تمرکز بر روی موارد مهم خواهند داشت. تمامی امور اداری با کارآیی، امنیت و راحتی بیشتر انجام می‌شوند. هوشمند سازی محیط کار همچنین به شرکت‌ها کمک می‌کنند تا در مورد فضاهایی که در اختیار کارکنان هستند، تصمیمات بهتری بگیرند.

داده‌های مربوط به فرآیندهای کاری به خوبی از طریق هوشمند سازی مدیریت می‌شوند که هنگام بازخوانی آنها می‌توان به ‌راحتی از طریق سیستم و نرم افزار استفاده کنند. فضای کار هوشمند دقیقاً به معنای سیستماتیک کردن هر چه بیشتر امور اداری است

تعیین اینکه کدام فناوری بیشترین تأثیر را برای محل کار ایجاد می‌کند، مهم است. کارکنان در سازمان چگونه باید با فنآوری تعامل داشته باشند؟ اهداف سازمان برای بازگشت سرمایه، افزایش کارایی و ایجاد یک محیطی امن‌تر و راحت‌تر چیست؟

تعریف محل کار هوشمند

مزایای محل کار هوشمند

محیط کار هوشمند وقتی با محل کار سنتی مقایسه می‌شود، می‌تواند تفاوت‌های بسیاری را آشکار کند. در یک محل کار دیجیتال، فرآیند انجام امور برای طیف گسترده‌ای از افراد آسان و پویا می‌شود.

در زیر به برخی از رایج‌ترین فواید محل کار هوشمند اشاره می‌کنیم:

افزایش بهره وری

یکی از مشهورترین دلایل پیاده سازی راه حل هوشمند اداری، بهبود بهره وری سازمان است. این کار کاملاً ساده است، به عنوان مثال، با سهولت انجام کارهای مهمی مانند یافتن و رزرو جلسات، زمان و اتلاف وقت کمتری برای کار صرف می‌شود.

بهبود همکاری

محل کار هوشمند باعث می‌شوند که کارکنان راحت‌تر با یکدیگر دیدار کنند و فضا را ارتباط بهتر مهیا می‌کند. سازمانی که در آن همکاری تشویق می‌شود، به احتمال زیاد از خلاقیت و نبوغ نیروی کار خود در نهایت عملکرد استفاده می‌کند.

امور کاری بهینه

اینکه یک محل کار چگونه باید به نظر برسد یا د چگونه باید از آن استفاده می‌شود، دو چیز کاملا متفاوتی هستند. فضای کار هوشمند می‌تواند به مدیران کمک کند تا درک نمایند که کدام فضا در محل کار، بیشترین یا کمترین محبوبیت را دارند. این داده‌ها می‌توانند تصمیمات را برای بهبود محل کار تقویت کنند.

بهبود رفاه کارکنان

کارکنان وقت بیشتری برای تمرکز روی کارهای بزرگ‌تر و مهم‌تر خواهند داشت. این کار به معنای کار کردن زیاد و تلاش بی‌وقفه نیست بلکه انجام کار به شکلی هوشمندانه‌تر و با استرس کمتر است.

گزارش سریع خرابی

محل کار هوشمند می‌تواند به طور اساسی زمان و تلاش برای گزارش تجهیزات خراب شده یا از دست رفته را کاهش دهند. گزارش آسان و بدون زحمت، منجر به تعمیرات سریع‌تری می‌شود، چیزی که هم سازمان و هم کارکنان از آن بهره مند خواهند شد.

فنآوری‌های دفتر هوشمند

روش‌های مختلفی برای هوشمند سازی دفتر کار وجود دارند. از نمایشگرهای اتاق جلسات و حسگرهای هوشمند گرفته تا راه حل‌های گفتگو دیجیتالی بین کارکنان، دستگاه‌های هوشمند بسیار هستند که سازمان‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند.

مزایای محل کار هوشمند

راه حل‌های سریع برای چالش‌های محل کار هوشمند

تغییر، چه بزرگ و چه کوچک، همیشه با چالش‌هایی روبرو است. انتقال به دفتر کار هوشمند، چالش‌هایی را به همراه دارد که غلبه بر اکثر آن‌ها آسان است. در اینجا چند نکته برای کمک به شما آورده شده‌اند:

از قابلیت‌های موجود برای انتقال به یک محل کار هوشمند استفاده کنید

همانطور که در بالا بحث شد، ایجاد یک دفتر کار هوشمند می‌تواند برای یک تجارت گران باشد. اگر بودجه محدودی دارید، از قابلیت‌های موجود برای انتقال استفاده کنید.

این به شما کمک می‌کند تا قبل از به دست آوردن منابع مالی برای رسیدن به هدف بلند مدت خود، هزینه را کاهش دهید. به عنوان مثال، می‌توانید یک برنامه ورود به تلفن را معرفی کنید. برای کنترل هزینه‌های خود و جلوگیری از ناراحتی کارکنان، به آرامی فناوری را به تجارت خود اضافه نمایید.

برای حفظ ایمنی شرکت خود، رفتار صحیح را کنترل کنید

فضای اداری هوشمند کارکنان را قادر می‌سازد تا از هر جای دیگر با استفاده از رایانش ابری کار کنند. افزایش اتصال، خطرات نقض حریم خصوصی را افزایش می‌دهد. به علاوه، هرچه اعضای تیم شما از دستگاه‌های بیشتری استفاده کنند، احتمال اینکه یکی از آن‌ها قربانی حمله سایبری شود بیشتر است.

بنابراین ضروری است که با کارکنان خود تماس بگیرید تا شرکت عملکرد و حرکات آن‌ها را در داخل ساختمان و خارج از آن کنترل کند تا از نقض حریم خصوصی جلوگیری شود. همچنین می‌توانید با معرفی فنآوری بلاکچین دسترسی به رسانه‌های اجتماعی از طریق ابزارهای اداری را محدود کنید.

نحوه ایجاد محل کار هوشمند

رویکردی مناسب برای ایجاد یک محیط کار هوشمند برای همه یکسان نیست زیرا این امر به بودجه، نیاز و میزان تمایل نیروی کار برای انطباق با تغییر فرهنگ و رفتار بستگی دارد. یکپارچه سازی کامل فنآوری می‌تواند گران و زمانبر باشد. برخی از راه‌هایی که بدون نیاز به تأثیر زیاد بر بودجه، می‌توانید هوشمندتر کردن محل کار خود را شروع کنید، عبارتند از:

  • سیستم‌های رزرو الکترونیکی اتاق برای بهبود مدیریت زمان و فضایابی
  • چراغ‌های فعال شده با سنسور برای کمک به حفظ انرژی
  • مبلمان الکترونیکی (به عنوان مثال میزهای قابل تنظیم در ارتفاع)، برای بهبود ارگونومی
  • قفل های دیجیتالی که فضاهای اداری را محدود به کاربران مجاز می‌کند.
  • علامت گذاری دیجیتال که می‌تواند برای مواردی مانند پیام رسانی نام تجاری، به اشتراک گذاری اطلاعات و راهیابی استفاده شود.
  • امکانات کنفرانس ویدیویی برای اتصال با افراد از راه دور

نحوه ایجاد محل کار هوشمند

آینده محل کار هوشمند

فضای کار هوشمند همیشه در حال پیشرفت است. با ظهور فناوری‌های جدیدی که برای سهولت، امنیت و راحتی زندگی ما طراحی شده‌اند، مدتی نمی‌گذرد که این ابزارها به تجهیزات عادی ادارات تبدیل می‌شوند.

آیا تا به حال تصور کرده‌اید که در یک محل کار بدون سیستم تهویه هوا یا ایمیل کار کنید؟ به زودی در مورد سیستم‌های اتاق کنفرانس هوشمند و دستگاه‌های قهوه ساز هوشمند نیز همین حرف را خواهیم زد. با محیط اداری هوشمند، کارکنان سریع‌تر، دقیق‌‍تر و بهتر کار می‌کنند.

ویژگی‌های محیط کار هوشمند مجهز به فنآوری‌هایی هستند که به کارکنان کمک می‌کنند تا در محل کار بهترین عملکرد خود را داشته باشند. دفتر کار هوشمند مجموعه‌ای از مزایای ملموس را برای شما و کارکنانتان به همراه دارد. در مجموع، فنآوری هوشمند سازی فضای اداری، فضای اداری را لذت بخش‌تر، مدر‌ن‌تر، ایمن‌تر و کم مصرف‌تر می‌کند.

کلام آخر

درست است که محل کار هوشمند هزینه بردار است اما فواید آن می‌تواند هزینه‌ها را توجیه پذیر کند. پس بدون درنگ تا می‌توانید فضای اداری خود را سیستماتیک کنید تا امور به شکلی پویا و هوشمند انجام شوند.

 

علاوه بر خرید و نصب قفل‌های درب الکترونیکی با کیفیت، شرکت نوآوران هوشمند بهترین گارانتی خدمات مشتری را ارائه می‌دهد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)