زمانی خانه هوشمند در ایران به عنوان اصطلاح آینده نگرانه استفاده می‌شد اما اکنون در میان مردم به خوبی جا افتاده است. در حال حاضر تعدادی از پروژه‌های مسکونی دارای امکانات رفاهی هستند، جایی که می‌توانید همۀ لوازم خانگی را با یک کنترل از راه دور تنظیم کنید، از قفل دیجیتال گرفته تا تنظیم روشنایی با کمک اپلیکیشن گوشی همراه!

با این وجود، به دلیل دسترسی محدود به اطلاعات و کمبود دانش، خریداران و سرمایه گذاران ایرانی در مورد خانه‌های هوشمند و اتوماسیون منازل اغلب اطلاعات کمی دارند. به همین دلیل، ما در این مقاله به تقصیل درباره خانه هوشمند در ایران صحبت می‌کنیم؛ با یوکا همراه باشید.

خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند دارای وسایلی است که به اینترنت متصل شده‌اند تا امکان کنترل از راه دور و نظارت بر وسایل و تجهیزاتی مانند روشنایی، گرمایش و سایر را فراهم کنند. خانه‌های هوشمند به عنوان اتوماسیون خانگی شناخته می‌شوند، امنیت، آسایش، صرفه جویی در انرژی و راحتی جهت دسترسی آسان برای کنترل دستگاه‌های هوشمند نصب شده در خانه را فراهم می‌کنند.

معمولاً سیستم‌های اتوماسیون خانه هوشمند در ایران که بخشی از اینترنت اشیاء هستند، داده‌های مورد استفاده مصرف کننده را بین خود به اشتراک می‌گذارند تا همه سیستم با هم کار کنند و اقدامات را بر اساس تنظیمات صاحب خانه به طور خودکار انجام دهند.

مزایا و معایب خانه هوشمند در ایران

اتوماسیون خانه هوشمند چگونه عمل می‌کند؟

خانه هوشمند همۀ چیز در مورد لوازم متصل به یکدیگر است. دستگاه‌ها به شبکه وای فای متصل هستند که این مهم کنترل آن‌ها را آسان‌تر می‌کند. در همه این دستگاه‌ها، یک نرم افزار فعال وجود دارد که تنظیمات کاربر را ضبط کرده و عادت‌ها را ردیابی می‌کند.

اسپیکری که موسیقی مورد علاقه شما را پخش می‌کند یا تشک هوشمندی که می‌تواند براساس راحتی شما تنظیم شود، اینها بخش کوچکی از اوتماسیون خانگی هستند. برخی از وسایل رایجی که از اتوماسیون خانگی استفاده می‌کنند شامل روشنایی، امنیت خانه، سینمای خانگی و تنظیمات سرگرمی و ترموستات (گرمایش و سرمایش) هستند.

همچنین بخوانید:

مزایا و معایب خانه هوشمند در ایران

مزایا

 • خانه‌های هوشمند و اتوماسیون خانه، آرامش خاطر مالک را فراهم می‌کنند زیرا این مهم آن‌ها را قادر می‌سازد تا خانه‌های خود را از مکان‌های دور مدیریت کنند.
 • خانه‌های هوشمند می‌توانند ترجیحات و عادات کاربر را در خود جای دهند.
 • خانه‌های هوشمند همچنین کارایی خانه را بهبود می‌بخشند. به عنوان مثال، باغ شما می‌تواند به موقع آبیاری شده و خانه شما می‌تواند تا زمانی که از محل کار می‌رسید، خنک شود.

معایب

 • مدیریت اتوماسیون خانگی می‌تواند پیچیده باشد، خصوصاً برای افرادی که اهل فن نیستند.
 • برای اینکه عملکرد خانه‌های هوشمند مؤثر واقع شوند، دستگاه‌ها و لوازم خانگی باید صرف نظر از برند و شرکت تولیدی آن‌ها از قابلیت همکاری برخوردار باشند. هنوز چنین استانداردی در بازار وجود ندارد!
 • امنیت و حریم خصوصی داده‌ها، چالش‌های اساسی هستند اگر هکرها بتوانند به دستگاه هوشمند نفوذ کنند، دسترسی به اطلاعات شخصی امکان پذیر است اما سخت!

مزایا و معایب خانه هوشمند در ایران

ویژگی‌های خانه هوشمند

اگر قصد دارید در پروژه‌های خانه هوشمند سرمایه گذاری کنید، در اینجا برخی از امکاناتی که می‌توانید در خانه دیجیتالی خود منتظر آن باشید، ذکر شده‌اند:

 • دوش‌های هوشمند، فواره‌ها و سوئیچ‌های دستشویی و توالت که می‌توانند نمونه ادرار و مدفوع را ارزیابی کنند تا سلامت کاربر را کنترل کنند.
 • اتاق‌های خواب با تهویه مطبوع (AC)، پرده، دوشاخه، پنکه‌های سقفی و کمد‌های هوشمند و سایر موارد. در اینجا، تهویه مطبوع و فن شما می‌توانند به صورت همگام با یکدیگر کار کنند تا درجه حرارت برای خواب راحت ایده آل باشد.
 • آشپزخانه‌هایی با یخچال و فریزر هوشمند، ماشین لباسشویی، توستر، جا مایعی، دزدگیرهای دود و سایر.
 • درب ورودی با قفل دیجیتال و دوربین متصل به اینترنت که در هنگام زنگ خوردن، نشان می‌دهد که چه کسی درب را از طریق تلفن هوشمند یا صفحه نمایش ویدئویی تحت کنترل دارد.
 • اتاق نشیمن با داشتن تلویزیون‌های هوشمند، چراغ‌های لوله‌ای، لامپ‌ها، دستگاه‌های تصفیه هوا و بلندگوهایی با سنسورهای اینترنت اشیا که می‌توانند با دستورات صوتی خاموش و روشن شوند یا حسگرهایی که در برابر حضور افراد از خود واکنش نشان می‌دهند.

همچنین بخوانید:

آیا خانه هوشمند امن است؟

امنیت سایبری مسئله بسیار مهمی است که بسیاری از مردم آن را به اندازه کافی جدی نمی‌گیرند. بازار دستگاه‌های اینترنت اشیا فقط رشد و توسعه می‌یابد و به همین دلیل امنیت این دستگاه‌ها گاهی از بین می‌رود. به عنوان یک مصرف کننده، باید بدانید که چگونه از خود محافظت کنید. اولین قدم برای انجام این کار، اطلاع رسانی است. قبل از خرید دستگاه‌های خود، در مورد وسائل مورد نیاز برای خانه هوشمند اطلاعات خود را افزایش دهید.

تهدیدات امنیتی که ممکن هستند با آن‌ها روبرو شوید و اینکه سازنده در مورد محافظت از منافع شما چه مسئولیت‌هایی دارد را بشناسید. امنیت شبکه یکی دیگر از موارد حیاتی در ایمن نگه داشتن فضای سایبری خانه هوشمند در ایران است. با رمزگذاری مناسب پسوردها، مهم‌ترین قسمت امنیت شبکه را شروع کنید. شما باید از رمزهای عبور قوی استفاده کنید و آن‌ها را اغلب تغییر دهید.

امنیت خانه هوشمند در ایران

امنیت خانه هوشمند در ایران

اقدامات امنیتی زیر می‌توانند خانه شما را به شکل هوشمندی از خطرات دور کنند:

نظارت تصویری

با نظارت تصویری می‌توانید به صورت ۲۴ ساعته همه چیز را کنترل کنید. گوشی هوشمند به شما این امکان را می‌دهد تا با دسترسی به تصاویر موجود در دستگاه هوشمند خود مانند دوربین‌های امنیتی و قفل‌های دیجیتال، نظارت دقیقی بر وضعیت منزل خود داشته باشید.

سنسورها

سنسورها معمولاً در درب‌ها و پنجره‌ها استفاده می‌شوند زیرا اولین مناطق برای ورود افراد غیر مجاز هستند. حسگرهای مبتنی بر اپلیکیشن می‌توانند هشدارهای لازم را به دستگاه هوشمند شما ارسال کنند که کسی از یکی از نقاط ورودی منزل شما استفاده کرده است.

قفل‌های هوشمند

آیا می‌دانید اکثر سارقین از طریق درب ورودی وارد خانه می‌شوند؟ برای افزایش امنیت درب‌های ورودی می‌توانید از قفل‌های الکترونیکی استفاده کنید. این قفل ها با استفاده از اثرانگشت، صفحه کلید یا کارت، امکان ورود افراد غیر مجاز را به حداقل می‎‌رسانند.

سنسورهای دود

سرقت تنها تهدیدی برای یک خانه هوشمند در ایران نیست! بلکه آتش سوزی می‌تواند صدمات جدی با افراد وارد کند. ردیاب‌های هوشمند آتش و دود، در زمان خطر به کار افتاده و هشدارهای لازم را به کاربر ارسال می‌کنند.

منیع: www.infineon.com

 

علاوه بر خرید و نصب قفل‌های درب الکترونیکی با کیفیت، شرکت نوآوران هوشمند بهترین گارانتی خدمات مشتری را ارائه می‌دهد.