تنها با جا گذاشتن کلید در خانه، پشت در نمی مانید. زمان هایی هستند که کلید در قفل گیر می کند. فرض کنید که روز سختی داشته اید. در راه برگشت از محل کار به خانه، پشت هر چراغ قرمز ایستاده اید، لباس هایی که به خشکشویی داده اید، آماده نیستند و سرانجام زمانی که به خانه می رسید و می خواهید استراحت کنید، اما به یکباره کلید در قفل گیر می کند. ممکن است کلافه شوید اما درآوردن کلیدی که در قفل گیر کرده است، تا زمانی که درب قفل نشکند، کار خیلی سخت نیست. دلیل این امر می تواند این باشد که قسمتی در قفل هرز شده است، یک برآمدگی بر روی کلید جدید یا خم شدگی در یک کلید قدیمی باشد. فشار دادن کلید در قفل هنگامی که گیر کرده است، به شکستن آن منجر می شود. بنابراین آرامش خود را حفظ کنید و راه های مختلف را برای جلوگیری از گیر کردن کلید در قفل امتحان کنید، با یوکا همراه باشید.

برای راحت شدن از استفاده از کلید مقاله قفل های دیجیتال کارتی یوکا را بخوانید.

برای جلوگیری از گیر کردن کلید در قفل چه باید کرد؟

برای پاسخ به این پرش مراحل زیر را دنبال کنید:

۱- برای جلوگیری از گیر کردن کلید در قفل مغزی را فشار دهید

مغزی سوراخ کلید در قفل های سوزنی غلتان (که در قفل های کلید در دسته و قفل های دو لوله ای یافت می شود) فقط بخشی از یک قفل است. ولی شما تنها، حلقه ی کوچکی که در اطراف کلید است و کلیدی که گیر کرده است را می بینید. حال اگر مغزی کلید هرز باشد، کلید می تواند به آرامی درون قفل حرکت کند و مانع از هم تراز شدن سوزن های قفل شود، که این امر باعث می شود قفل درب به سختی باز شود. بنابراین، این راه را امتحان کنید:

۱- کلید خود را تا آنجا که امکان دارد فشار دهید.

۲- کلید را در سوراخ همان طوری تنظیم کنید که هنگام وارد کردن کلید در آن قرار داشت. این طرز صحیح قرار گرفتن سوزن ها در قفل است.

۳- با دست دیگر خود، از نوک انگشت خود استفاده کنید تا محکم روی مغزی قفل فشار وارد کنید.

۴- کلید را به آرامی بچرخانید و بیرون بکشید.

فشار کمی که در مرحله ۳ اعمال می شود، مانع از تکان خوردن مغزی قفل در هنگام تلاش برای آزاد کردن کلید می شود. در بسیاری از موارد، تمام کاری که لازم است انجام دهید تا کلید را از قفل بیرون بیاورید، همین مراحل هستند.

 ۲- جهت عدم گیر کردن کلید در قفل آن را روغن کاری کنید

اگر برای جلوگیری از گیر کردن کلید در قفل، محکم کردن سیلندر یا مغزی قفل مشکل را حل نکرد، ممکن است چیزی که باعث این مشکل می شود، مغزی هرز قفل نباشد. کلیدهای جدید و کپی های ناقص به دلیل سوهان نخوردن به طور صحیح، ممکن است دلیل بروز این مشکل باشند.

اسپری های روان کننده هنگام تلاش برای در آوردن کلید از قفل، می توانند بسیار کمک کننده باشند و این قوطی های اسپری یک لوله ی ریز برای ورود به سوراخ کلید، به همراه دارند.

  • لوله ی ریز اسپری را درست بالای کلید گیر کرده نگه دارید و آن را درون سوراخ قرار دهید.

حالا کلید را ( به بالا و پایین، نه به چپ و راست) حرکت دهید تا کلید را از قفل خارج کنید.

پس از اتمام کار، از یک سوهان خوب برای صاف کردن دندانه های کلید استفاده کنید تا از بروز مجدد مشکل در آینده جلوگیری شود، یا از سازنده کلید بخواهید که آنها را برای شما سوهان بزند و تنظیم کند.

۳- برای جلوگیری از گیر کردن کلید در قفل از ابزار مناسب استفاده کنید

تکان دادن بیش از حد کلیدی که گیر کرده است می تواند وضعیت را بدتر کند: ممکن است در نهایت کلید را در قفل بشکنید. اگر این اتفاق بیفتد، قبل از تماس با یک قفل ساز، چند راه حل دیگر که می توانید خودتان مشکل را حل کنید را می گوییم.

  1. ابتدا کافی است مقداری روان کننده در سوراخ کلید بریزید و سپس با استفاده از یک انبر دم باریک، هر قسمتی از کلید را که می توانید بگیرید و بیرون بکشید.
  2. اگر نتوانستید با استفاده از ابزاری که دارید کلید را بیرون بیاورید، می توانید ابزاری مناسب برای انجام این کار تهیه کنید – یک وسیله ی مناسب برای خارج کردن کلید شکسته تهیه کنید.
  3. اندازه ابزار مخصوص کار خود را از بین بسته هایی که برای مشکل شما مناسب است انتخاب کنید و ابزار را تا جایی که امکان دارد از کنار، داخل قفل قرار دهید.
  4. پس از وارد کردن ابزار در داخل قفل آن را بچرخانید تا قلاب آن بتواند نوک کلید را بگیرد، سپس آن را به سمت عقب بکشید و سعی کنید قسمت باقی مانده کلید در قفل را بیرون بیاورید.

اگر بار اول موفق نشدید، دوباره امتحان کنید!

اگر بعد از امتحان کردن همه این روش ها نتوانستید موفق شوید ،برای جلوگیری از گیر کردن کلید در قفل، حداقل تلاش خود را کرده اید. سپس، جهت پیشگیری از وقوع چنین شرایط سختی، یک کلید یدکی به جا کلیدی خود اضافه کنید تا اگر کلید اصلی به دلیل استفاده ی زیاد دچار فرسایش شد، از کلید یدک استفاده کنید. همچنین، هر چند ماه یکبار قفل های خود را روغن کاری کنید تا کلید در قفل آزادانه حرکت کند. با انجام این کار، شاید دیگر لازم نباشد با یک کلید گیر کرده در قفل کشتی بگیرید.