آتش‌سوزی در منازل، سال‌های سال است که خسارات جبران‌ناپذیری به افراد وارد می‌کند و هزینه‌های زیادی می‌تراشد. می‌توانید با رعایت اصول ایمنی در خانه ، از امکان آتش‌سوزی منزلتان بکاهید. اول از همه، شما نیاز دارید از ایمن بودن و امکانات منزلتان مطلع شوید. ممکن است حتی نیاز داشته باشید متخصصی در زمینه سیم‌کشی برق خانگی، لوله‌کشی گاز، سیستم‌های تهویه و… استخدام کنید تا از منزل شما بازرسی کند.

گروه ۱ توصیه های ایمنی در خانه : موقعیت سیم‌کشی برق منزلتان را بررسی کنید

افزایش ایمنی در خانه

افزایش ایمنی در خانه

 1. اغلب وسایل الکتریکی، به سه شاخه مجهز هستند. شاخه سوم به «grounded prong» معروف است. گاهی از تبدیل‌هایی برای سه‌شاخه‌های برق استفاده می‌شود که تنها دو شاخه را به پریز برق متصل می‌کنند. این موارد باید در بررسی، لحاظ شوند. بنابراین شما در اولین مرحله، باید دوشاخه‌هایی که یکی از شاخه‌ها را رها کرده‌اند، به برق متصل کنید.
 2.  انباری را بررسی کنید تا ببینید حشرات و آفت‌ها به سیم‌های برق آسیب نرسانده باشند. زیاد پیش می‌اید که موش‌ یا سایر حشرات، سیم‌های پوسیده را می‌جوند و موجب بروز اتصال می‌شوند. بهتر است سیم‌های برق را با عایق‌هایی بپوشانید که سیم اصلی را از جویده شدن محفوظ نگه می‌دارند.
 3. به سراغ مدارشکن قدرت بروید. مدارشکن‌ها برخلاف فیوزها، می‌توانند مجددا وارد مدار شوند. مدارشکن‌ها در اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شوند و با توجه به میزان جریان و ولتاژ برق، باید خریداری شوند. مدارشکن‌ها باید بتوانند بروز خطا را در مدار تشخیص دهند. در مدارشکن‌های معمولی که در منازل استفاده می‌شود، این کار توسط قسمتی که در محفظه مدارشکن قرار دارد، انجام می‌شود. زمانی که جریان متوقف می‌شود، قوس الکتریکی ایجاد می‌شود که باید در فرایند متوقف و خاموش و سرد شود تا خرابی به بار نیاید. اگر تعداد سیم‌های موجود در جعبه مدارشکن قدرت بیش از اندازه ظرفیت مدارشکن قدرت باشد، احتمال بروز آسیب وجود دارد و شما باید این موارد را کنترل کنید.
 4. به چراغ‌های سوسوزن یا جریان متناوب برق توجه کنید. ممکن است این‌ها علائمی باشد که فشار خارجی آن‌ها را پدید آورده باشد. اما اگر این‌ها اتفاقاتی است که اغلب روی می‌دهد، می‌تواند نشان‌دهنده یک اتصال بد یا کوتاه در مدار باشد.
 5. از خاطر مبرید که کار کشیدن بیش از حد از یک مدار، موجب انفجار فیوز می‌شود.
 6. کابل زمین را بررسی کنید. هرگونه اختلالی در این مورد، می‌تواند شوک الکتریکی زیادی به ساختمان وارد کند و موجب بروز آتش‌سوزی شود. حواستان به پیچ‌و مهره‌های شکسته، انبر‌ یا سایر ابزارهای ایجاد اتصال و زنگ زدن آن‌ها باشد.
 7. به سیم‌کشی‌های غیرمسی بیشتر توجه کنید. مطمئن شوید که درست نصب شده‌اند و بیش از حد سفت بسته نشده‌اند. سیم‌های آلومینیومی زیاد خطرناک نیستند اما زمانی که اتصالات با سیم‌های مسی انجام می‌شود، ممکن است واکنش الکترونیکی رخ دهد و به افزایش مقاومت در اتصال منجر شود که در نتیجه، گرمای زیادی تولید کند. در صورت استفاده از اتصالات آلومینیومی، خطر اکسید شدن کاهش می‌یابد و تا حد زیادی از بروز خطر جلوگیری می‌شود.

افزایش امنیت خانه با این ۱۵ راهکار ساده ( راهکار ۱۳ را حتما امتحان کنید !)

گروه ۲ توصیه های ایمنی در خانه  :لوله‌کشی گاز را در منزل خود بررسی کنید

 1. برای این کار باید نشتی‌‌های احتمالی و اتصالات شل را چک کنید. همچنین از عدم جایگیری مواد اشتعال‌زا یا قابل‌اشتعال در کنار لوله کشی گاز باید اطمینان حاصل کنید.
 2. در آب‌گرمکن‌ها، خشک‌کن‌لباس‌ها و … دریچه‌های تهویه گاز را بررسی کنید.
 3. سیستم‌های احتراق خودکار یا چراغ‌های هشداردهنده را بر روی این اتصالات بررسی کنید؛ خصوصا برای وسایل یا محافظ‌هایی که به درستی نصب نشده‌اند یا زنگ‌زدگی و غبار در محدوده آن‌ها وجود دارد.
 4. هر زمان احساس کردید لوله‌های گاز، دریچه‌ها و تنظیم‌کننده‌های گاز نشتی دارند، از متخصص لوله‌کشی گاز بخواهید تا این موارد را بررسی کند.
ایمنی خانه<