نقش پنجره در نمای داخلی و خارجی ساختمان ها و به ویژه هتل ها و مهمانسراها ، نقشی انکار ناپذیر است . نما و ظاهر یک هتل شاید اولین فاکتوری باشد که توجه یک توریست را به خود جلب و او را متقاعد یا منصرف از انتخاب یک هتل به عنوان محل اسکان خود می کند . در این مقاله با ما باشید تا برخی استانداردهای طراحی معماری هتل را بررسی کنیم ؛ با ما باشید .

استانداردهای طراحی معماری هتل

در سال های اخیر ، نما در طراحی هتل ها اهمیت ویژه ای یافته است و یکی از استانداردهای طراحی معماری هتل به حساب می آید . نما در عمل ، درون ساختمان را از بیرون و فضای خصوصی را از فضای عمومی جدا می کند و حاکی از موقعیت فرهنگی سازندگان ساختمان و نشانگر میزان نظم طرح ساختمان ، امکانات و ذوق طراح و مالک آن است .

همچنین بخوانید : برترین برندهای کره ای قفل دیجیتال

نمای یک هتل ، در واقع یک سطح مسطح و صاف نیست ، بلکه یک سطح انتقالی بین فضای داخل و خارج است که بین پنجره ها ، عقب نشستگی و پیش آمدگی ، تراس و غیره ، با فضای داخل ارتباط برقرار می کند . در طراحی نمای یک هتل باید به دنبال خلق یک کلیت هماهنگ ، به وسیله تناسب پنجره ها ، چارچوب های در ، سایه بان و محدوده سقف ها ، سازه عمودی و افقی ، مصالح ، رنگ و عناصر تزئینی بود .

استانداردهای طراحی معماری هتل - قفل دیجیتال

تاثیر موقعیت جغرافیایی هتل بر معماری آن

موقعیت جغرافیایی و محل قرارگیری هتل ها نقش بسیار تعیین کننده ای در معماری ظاهری و خصوصا نحوه ساخت در و پنجره های یک هتل دارد . به طور مثال معماری و دیزاین در و پنجره و نمای یک هتل در شهری مانند اصفهان با هتلی در جزیره کیش باید متفاوت باشد ، چرا که موقعیت مکانی و بومی این دو منطقه جغرافیایی از یکدیگر متمایز هستند . به عنوان مثال بافت سنتی و پیشینه اصفهان ایجاب می کند نمود و تظاهری در نمای بیرونی هتل داشته باشد .

بیشتر بدانید : اشتباهات رایج در طراحی هتل ها

نقش عناصر در طراحی هتل

پنجره ها همواره با دیگر عناصر دیوار ، سطوح باز و بسته ، تیره و روشن ، صاف و ناهمواری را به وجود می آورند . به علت تکرار دوره ای پنجره ها در ساختمان های چند طبقه ، نظم کاملی به چشم می خورد ؛ اما گاه به علت افزایش نور در طبقات بالاتر ، پنجره ها کاهش داده می شوند و این نظم آهنگ خود را از دست می دهد .

جداسازی عناصر افقی و عمودی تاثیر کلی در طراحی نمای یک هتل دارد . برای مثال در ساختمان های کوتاه و عریض ، ابعاد عرضی غالب خواهند بود و در ساختمان های بلند عناصر باریک ، برتری خود را نشان می دهند .

در و پنجره تاثیر خاصی  نما می گذارند . ناودان ها ، سایه بان ها ، پیش آمدگی های سقف و بالکن ها سایه های خاصی بر روی نما ایجاد می کنند .  تفاوت سطح ها باید در نما مشخص باشند . برای مثال بین طبقه همکف ، سایر طبقات و طبقه انتهایی باید یک تفاوت اساسی وجود داشته باشد . ترکیب کلی نما در واقع نظم در این تفاوت هاست .

عناصر اصلی نمای هتل مانند پنجره ، در ، سطوح و محدوده پایانی سقف و غیره در شکل ، رنگ و مصالح شان با یکدیگر اختلاف دارند . در عین حال معماران به طور فزاینده ای در پی به حداکثر رساندن ورود عوامل طبیعی محیطی به داخل ساختمان هستند . نمای شیشه ای به شما اجازه بهره برداری از نفوذ عمیق نور طبیعی به فضای داخلی را می دهد . استفاده صحیح از شیشه در نمای ساختمان علاوه بر زیبایی چشمگیر و قابل تحسینی که به ساختمان می دهد ، باعث به حداکثر رساندن صرفه جویی در انرژی نیز می شود . قاب پنجره همانند جداره پنجره ها از اهمیت بالایی برخوردار است .

پروفیل های پنجره نقش مهمی در جلوگیری از نفوذ رطوبت ، سرما و گرما به داخل ساختمان دارند . انتخاب مناسب پروفیل پنجره در ایجاد عایق انرژی و کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری بسیار موثر است .

پنجره ها بخش مهمی در ساخت هتل ها و مهمان سراها محسوب می شوند و پروفیل های پنجره از جنس متنوعی هم چون چوب ، آلومینیوم ، پروفیل upvc و فایبرگلاس هستند که هر یک از این تولیدات ، نقش مهمی در صرفه جویی انرژی و هزینه ها ، ایجاد آسایش مطلوب مهمانان ، حفط ترکیب روشنایی روز و اثرات زیست محیطی مناسب دارند .

در این مقاله به نکات دیگری از استانداردهای طراحی معماری هتل پرداختیم . همچنین می توانید مطلب دیگری را در همین موضوع بخوانید : دکوراسیون داخلی هتل ، چگونه روح تازه ای به اتاق ها ببخشیم ؟

yuccahq-telegram

۴/۵ - (۲ امتیاز)