قفل ها از قدیم جزئی از زندگی ما بوده اند و همه ما در هر زمانی می خواهیم که حریم خصوصی خود را در خانه هایمان حفظ کنیم. قفل درب ها برای امنیت و حفاظت استفاده می شود. هیچ کس نمی خواهد در خانه ای زندگی کند که هیچ درب و قفلی ندارد. امروزه تنوع قفل های موجود در بازار چند برابر شده است . هنگامی که شما در حال خرید یک قفل برای خانه و یا محل کار خود هستید، نیاز به خرید قفل های قوی و قابل اعتماد دارید. در این مقاله در مورد نحوه ی کار کردن یک قفل  برای شما صحبت می کنیم.

به طور کلی یک قفل دستگاهی است که امنیت هر مکانی را حفظ می کند یا دسترسی به چیزی را که نیاز به حفاظت دارد را محدود می کند. اما در مورد کاربرد قفل باید گفت می تواند بسیاری از لوازم ارزشمند ما از جمله منزلمان را محافظت کند .پیش از عصر الکترونیک مدرن، قفل ها به طور کامل مکانیکی بودند و بر اساس مکانیزم پیچیده ای از اهرم ها، چرخ ها، چرخ دنده ها و…  ساخته شده بودند. در اواسط قرن بیستم، قفل ها پیچیده تر و اتوماتیک شدند و مکانیسم های الکتریکی و الکترونیکی در آنها به کار گرفته شد. امروزه با حضور قفل دیجیتال یا قفل هوشمند در بازار دیگر قفل ها برای باز و بسته شدن به کلید نیاز ندارند و با اثر انگشت یا تشخیص چهره باز میشوند.

۵ راهکار ساده برای اینکه هیچ وقت کلید هایتان را گم نکنید ( این راهکارها ۱۰۰% جواب میدهند )

آموزش مرحله به مرحله قفل کردن درب با ۳ روش ساده

۱– قفل کردن دستگیره درب

برای باز کردن ابتدا سوراخ کلید را پیدا کنید . اگر دستگیره شما با یک قفل همراه است، باید یک شکاف دندانه دار را در دستگیره ی جلو درب ببینید. قفل در قسمت داخلی دستگیره وجود دارد. شکاف ناهموار که ملاحظه می کنید سوراخ کلید است.
اگر شما یک کلید برای یک درب دارید، باید به شکلی کلید به سوراخ کلید متصل شود که با شکاف های دندانه دار بصورت درست مکمل شود تا شما بتوانید با باز کردن درب  وارد ساختمان شوید.

نحوه باز کردن قفل درب

نحوه باز کردن قفل درب

 

قفل ها معمولا به دو شکل هستند :

یک قفل به حالت پیچشی و دیگری قفل کشویی است. هر دو معمولا از مواد فلزی همانند جنس دستگیره ساخته می شوند. این قفل ها اغلب دایره ای هستنند، با یک ردیف  شکاف دار که در مرکز قفل دیده می شود. شیار شکاف دار اشاره شده برای چرخاندن قفل است. به طور معمول، اگر شما این شیار را به درستی به حرکت درآورید ، درب را قفل می کند، و اگر شما در جهت باز کردن آن را درست بچرخانید، آن را باز خواهد کرد.

دکمه ای که در قفل  باعث ایجاد فشار می شود یک استوانه کوچک است. این روزها این نوع قفل ها زیاد رایج نیست، اما بسیاری از آنها را در دستشویی های عمومی مشاهده خواهید کرد.

اگر یک دستگیره سوراخ کلید یا دکمه قفل نداشته باشد، آن را قفل نمی کند. سعی کنید دستگیره را با یک دستگیره دیگر که قابلیت قفل شدن دارد جایگزین کنید.

روش باز کردن قفل درب

روش باز کردن قفل درب

  •  اطمینان حاصل کنید که کلید شما مناسب قفل است

کلید را به سوراخ کلید دستگیره خارجی وارد کنید. اگر کلید شما مناسب نباشد، آن را با دقت بچرخانید و دوباره امتحان کنید.کلید ممکن است یک لبه دندانه دار و یک لبه صاف داشته باشد، یا ممکن است دارای چند لبه دندانه دار باشد. این لبه های دندانه دار که در امتداد طول کلید قرار دارند ، در واقع همان چیزی است که کلید را با یک قفل خاص مطابقت می دهد.هر چه دندانه های کلید بیشتر باشد امنیت قفل نیز بالاتر می رود.