یکی از ارزنده ترین عناصر آفرینش ، آب ، و حیات موجودات زنده در گرو این عنصر گرانبهاست . احترام به آب و نیالودن آن ریشه عمیق در فرهنگ کهن ایرانی دارد و در طول تاریخ و فرهنگ های گوناگون ، ایزدان مختلفی نگاهبان این عنصر حیاتی بوده اند . نمود بارز آن را می توان ایزد بانو آناهیتا دانست که جایگاه مهمی در ایران باستان داشته و برای ستایش و احترام او نیایشگاه های فراوانی برپا شده بود .

آب از بدو آفرینش قلمروهای فراوانی در طبیعت داشته و توانسته است در ساخته های دست بشر نیز موقعیت خود را تثبیت کند . حضور این ماده حیاتی در معماری ایرانی غیر قابل کتمان است و از کهن ترین زمان تا به امروز کم تر بنای شاخصی را می توان یافت که از آب در طراوات بخشیدن و تلطیف هوای محیط بهره ای نبرده باشد . وجود حوض ، حوضچه ، جوی های آب  و فواره های متعدد از عناصر تشکیل دهنده باغ های ایرانی بوده و گواه جایگاه این ماده ارزشمند است .

در معماری سنتی برخی از مناطق کویری نیز ، ایجاد آبنماهایی چون حوض و فواره در مسیر بادگیرها ، موجب کاهش دما شده و خنکی و رطوبت لازم از این طریق تامین می شود .

بیشتر بدانید : اهمیت ویژه سالن های ورزشی در لوکس ترین هتل ها

آبنما و انواع آن

امروزه نیز یکی از اجزای مهم معماری ، آبنماها هستند . در تعریفی ساده به حوضچه های ساده پلکانی ، حوض های کم عمق و یا دیوارهایی که اغلب در آن ها فواره های متعدد و چراغ های رنگین تعبیه می شود ، آبنما می گویند . عمق آن ها متغیر و برحسب سلیقه به اشکال و فرم های مختلفی طراحی شده اند و با مصالح ساختمانی مختلف ساخته می شوند .

آبنماها به دو دسته منظم و نامنظم طبقه بندی و در فرم های مختلفی چون مه پاش ، پرده ای ، دریاچه ای ، حوضچه ای ، برکه ای ، آبشاری و بسیاری مدل های دیگر عرضه می شوند .

استفاده از آبنماها در کنار سایر امکانات ، خصوصا در طراحی باغ ها ، ویلاها و هتل ها ضروری به نظر می رسد و بخش مهمی از دکوراسیون داخلی و خارجی مکان های اقامتی محسوب می شود .

همچنین بخوانید : معتبرترین برندهای کره ای قفل دیجیتال

آبنما در فضای داخلی و خارجی هتل ها

آبنما در فضای داخلی و خارجی هتل ها

آبنما در هتل را می توان به دو دسته کلی تقسیم بندی کرد : آبنما در فضای داخلی و خارجی هتل ها . مدلی از آن برای دکوراسیون داخلی ، خصوصا لابی هتل ها مورد استفاده قرار می گیرد و مدل دیگر با اندازه و مکانیزم متفاوت تر ، در فضای خارجی و باز هتل ها کاربرد دارد . استفاده از آبنما محدود به فضای خاصی نیست و علاوه بر لابی می توان از آبنماهای متنوع در بخش های دیگری چون رستوران ، راهرو ، کتابخانه و حتی سرویس بهداشتی و استخرها نیز استفاده کرد .

لابی هتل ها نخستین فضایی است که مراجعه کنندگان در بدو ورود در آن قرار می گیرند . این بخش از هتل معمولا دارای وسعت زیادی است ، بنابراین بستر مناسبی فراهم می کند تا آبنماهای زیبایی را در خود جای دهد .

اهمیت وجود آبنما در هتل ها 

وجود آبنما موجب می شود افراد آب را در نزدیک ترین مکان به خود احساس کنند . دیدن آب و شنیدن صدای آن مخصوصا در فضای داخلی هتل ها موجب آرامش و تلطیف روح انسان می شود و وجودش تداعی گر زندگی و جریان است .

آب جاری و پاک احساس بسیار مطلوب و خاصی را برای انسان به همراه دارد که به هیچ عنصر دیگری قابل جایگزینی نیست و علاوه بر زیبایی و طراوت در متعادل کردن درجه حرارت هوا و تامین رطوبت نسبی خصوصا در فضاهای بسته ، به نحو چشمگیری موثر است و خنکای حاصل از ریزش آب موجب مطبوع شدن و کاهش خشکی و یکنواختی هوا می شود .

با توجه به نقش آبنما در فضای داخلی و خارجی هتل ها ، وجود آن در فضای باز علاوه بر موارد فوق ، مکمل فضای سبز است ، باعث طراوت و زیبایی گیاهان اطراف می شود و مکانی فرح بخش جهت همنشینی های دوستانه و خانوادگی مهیا می سازد .

از دست ندهید : ۱۰ شرکت برتر حوزه طراحی هتل های لوکس

ناگفته نماند انتخاب مکان درست و فرم مناسب آبنما نیز بسیار حائز اهمیت است و انتخاب نادرست موجب تضییع هزینه و مکان خواهد شد .

با انتخاب آبنمایی مناسب می توان شکوه فضا را دو چندان کرد و با بهره گیری از نور ، صدا و گیاهان ، فضایی فرح بخش و به یادماندنی پدید آورد . هم چنین می توان با الهام از عناصر سنتی بادگیر و آبنما در هتل های امروزی ، علاوه بر جذابیت و زیبایی ، نوعی سیستم سرمایشی طبیعی پدید آورد و در مصرف انرژی نیز صرفه جویی کرد .

در این مقاله ضرورت توجه به آبنما در فضای داخلی و خارجی هتل ها بررسی شد که می توان با پیاده سازی آن از هر یک از مزیت های آبنما در جهت جذب مشتری و مهمانان بیشتر به هتل بهره مند شد .

دریافت کپن های تخفیف و اطلاعات بیشتر در تلگرام

۵/۵ - (۱ امتیاز)